TANIEC TOWARZYSKI

50-lecie AKTT Miraż i tańca towarzyskiego w Olsztynie

50 lat minęło

Dodano: 2023-07-13 | 11:32:10


7 lipca 2023 r., w Olsztynie, miała miejsce kulminacja obchodów 50-lecia AKTT Miraż i tańca towarzyskiego w Olsztynie.


TwistService.PLTwistService.PL
patronat medialny nad wydarzeniem

Z tej okazji w auli imienia Anny Wasilewskiej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono także państwowe odznaczenia.

Nagrodzeni zostali:

Maria Jolanta Felska

otrzymała srebrny medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis" za zasługi na rzecz upowszechniania kultury.

Maria Jolanta Felska - to wybitna postać polskiego ruchu tańca towarzyskiego. Nauczyciel tańca, sędzia międzynarodowy, trener par turniejowych w latach 1970 ? 1980.

Pisaliśmy na TwistService.PL:


Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski

otrzymali brązowy medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis" za zasługi na rzecz upowszechniania kultury.

Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski, to jedna z najbardziej utytułowanych polskich par w tańcu towarzyskim. W latach 1983-1993, 20-krotnie wytańczyli tytuł Mistrzów Polski w tańcach standardowych, latynoamerykańskich i 10 tańcach. Są wielokrotnymi finalistami Mistrzostw Świata i Europy Zawodowców. Cenieni trenerzy polskich klubów tanecznych i wielu par, które doprowadzili do tytułów mistrzowskich. W latach 2001-2016 organizowali corocznie Międzynarodowy Festiwal Tańca Tropicana Cup w Mikołajkach, zaś w latach 2006-2018 - coroczny happening taneczny "Olsztyn Tańczy". W 1992 r. założyli Centrum Tańca CREA DANCE, a od 2013 r. są właścicielami ERANOVA Centrum Tańca Wasilewski-Felska i jednocześnie Miejsca Kreatywnej Aktywności w Olsztynie.


Odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej" za zasługi na rzecz upowszechniania kultury otrzymali: Elżbieta Ewa Jagiełło-Kasperowicz, Krzysztof Kasperowicz, Iwona Szymańska-Pavlović, Arkadiusz Pavlović i Lidia Katarzyna Covents.


Elżbieta Ewa Jagiełło-Kasperowicz

Krzysztof Kasperowicz

Elżbieta Kasperowicz i Krzysztof Kasperowicz - w latach 1982-1985 byli wielokrotnymi wicemistrzami Polski w tańcach standardowych, latynoamerykańskich i 10 tańcach. W latach 1981 -1991 przejęli pałeczkę po Marii Jolancie Felskiej i zostali trenerami Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego "Miraż", który w 1984 i 1985 roku zdobył nagrodę Grand Prix dla najlepszego klubu tanecznego w Polsce. W 1984 roku założyli pierwszą w Polsce Formację Tańców Standardowych "Miraż", która już w po dwóch latach zdobyła 3. miejsce na Mistrzostwach Europy i 4. miejsce na Mistrzostwach Świata. Wyemigrowali do USA, do Chicago, gdzie od 1995 r. są właścicielami Szkoły Tańca "Kasper Dance Studio".

Pisaliśmy na TwistService.PL:


Iwona Szymańska-Pavlović

Arkadiusz Pavlović

Iwona Szymańska-Pavlović wraz z Arkadiuszem Pavlović w latach 1982-1994 byli parą taneczną, wielokrotnie zdobywali tytuły Mistrza i Wicemistrza Polski. W 2001 roku otworzyli "Szkołę Mistrzów Tańca Pavlović", a następnie Klub taneczny "ESTELA". Cenieni trenerzy, których pary wielokrotnie osiągały tytuły Mistrzów Polski. Współorganizatorzy (wraz z Robertem Wota) największego i prestiżowego wówczas (lata 2003-2014) w Polsce międzynarodowego turnieju tańca "Polish Open Championships", który odbywał się w - nieistniejące już - Hali Urania w Olsztynie.

Iwona Szymańska-Pavlović jest również choreografem i reżyserem spektakli i musicali Od 2005 roku jest jurorką telewizyjnego programu "Taniec z Gwiazdami". Została wyróżniona jako "Najbardziej wpływowa Osoba roku 2022".

Pisaliśmy na TwistService.PL:


Lidia Katarzyna Convents

Lidia Katarzyna Convents, znana z początków kariery tanecznej jako Katarzyna Siekierska ? tancerka międzynarodowej klasy "S", w latach 1979-1982 wraz z partnerem Andrzejem Łozowskim wielokrotnie zdobywała tytuł Mistrza Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Od 1981 roku reprezentowali Polskę na prestiżowych turniejach zagranicznych w ramach Kadry Narodowej Par Tanecznych. W latach 1985-1990 była wielokrotną finalistką Mistrzostw Niemiec, Mistrzostw Świata i Europy w parze z Manfredem Kober. Ceniona trenerka polskich i zagranicznych par tanecznych. Aktualnie właścicielka "Atelier Katia" w Bonn.

50-lecie AKTT Miraż i tańca towarzyskiego w Olsztynie


50-lecie AKTT Miraż i tańca towarzyskiego w Olsztynie

foto: Facebook

Odznaki honorowe za zasługi na rzecz upowszechniania kultury otrzymali:

Anna Romankiewicz

Lech Romankiewicz

Anna i Lech Romankiewicz, to 5-krotni Mistrzowie Polski Amatorów i 5-krotni Mistrzowie Polski Zawodowców w tańcach standardowych w latach 1989-1998. Reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w tańcach standardowych. W 1994 roku założyli "Studio Tańca Lech Romankiewicz?. Są cenionymi trenerami wielu par, które doprowadzili do tytułu Mistrza Polski.


Barbara Przemieniecka

Wojciech Przemieniecki


Barbara i Wojciech Przemieniecki, byli w latach 1989-1993 wielokrotnymi Mistrzami Polski Amatorów i Wicemistrzami Polski Zawodowców w tańcach latynoamerykańskich. Reprezentanci Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w tańcach latynoamerykańskich. Od 1992 rolu prowadzą "Szkołę Tańca i Wdzięku Przemienieccy". Cenieni trenerzy par tanecznych, z których wielu zostało Mistrzami Polski. W latach 1994-2000 organizowali wiele szkoleń tanecznych m.in. "Kongres Tańca" oraz "Lato, Zima pod okiem Mistrzów".


Nagroda prezydenta Olsztyna za całokształt twórczej działalności w dziedzinie tańca towarzyskiego:

Piotr Galiński

Piotr Galiński ? tancerz i wybitny choreograf. W 1978 roku założył Zespół "Contra", który przekształcił w Olsztyński Teatr Tańca Piotra Galińskiego, a który działał przy teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Z tym teatrem zrealizował wiele spektakli, które wystawiane były w teatrach Polski, Niemiec, Finlandii, Francji, Włoch oraz krajach byłego ZSRR.

Spektakl "Matko, te ściany wciąż krzyczą" poruszał w swojej treści temat obozu koncentracyjnego i przyniósł Piotrowi Galińskiemu zaszczytny tytuł "Króla polskiej choreografii" przyznany przez polskich choreografów i nauczycieli tańca podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca w Piotrkowie Trybunalskim. Wszędzie przyjmowany był owacyjnie.

Pisaliśmy na TwistService.PL:
50-lecie AKTT Miraż Olsztyn


Poniżej linki do artykułów na TwistService.PL - patrona medialnego wydarzenia - nawiązujące do przypadającego w 2023 roku jubileuszu 50-lecia AKTT MIRAŻ Olsztyn:

Dziś jest
25 lipca 2024

KLUB KIBICA


LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI