PUBLICYSTYKA / WYBIERZ: / ARTYKUŁY 2016 ROKU

Andrzej Samulowski

Taneczny Olsztyn - część I

Dodano: 2016-09-16 | 20:03:59


Na jesieni 1949 roku, Andrzej Samulowski, mieszkaniec Gietrzwałdu k/Olsztyna, pochodzący ze znanej rodziny walczącej o polskość Warmii i Mazur w latach 1920-39, wyjeżdża na studia do Akademii Sztuk Pięknych do Krakowa.


Andrzej Samulowski
foto: materiały redakcyjne


60. lat Polskiego Towarzystwa Tanecznego
(1956 - 2016)
15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)

Olsztyn, lata 50-te, lata 60-te...


W połowie roku 1950, Andrzej Samulowski (1924-2002) trafia na kurs tańca do Szkoły Tańca prof. Mariana Wieczystego. Jego partnerką zostaje koleżanka ze studiów, Danuta Nestrypke. Kursy u Profesora obejmowały oprócz nauki tańca, naukę tanecznego savoir vivre i kultury osobistej. Profesor zauważa talent Andrzeja Samulowskiego i po ukończeniu kursu, proponuje mu dalszą naukę tańca, udzielając lekcji prywatnych. Sytuacja finansowa studentów zawsze była trudna, dlatego Andrzej był zapraszany przez Profesora do domu na obiady, a on odwdzięczając się, wykonywał dla niego ramy do obrazów. ?Imperialistyczne? tańce towarzyskie ze zgniłego zachodu, nie mogły się rozwijać przez politykę stalinowską. Aby prowadzić szkołę tańca, Profesor był zmuszony uczyć tańca ludowego. Po śmierci Stalina ok. 1954 r., zorganizował pierwszy otwarty pokaz tańca towarzyskiego dla publiczności. Tańczyły w nim cztery pary, a wśród nich Andrzej Samulowski z Danutą Nestrypke, za co otrzymali dyplom od Profesora.

Pan Andrzej po studiach, przyjeżdża do Olsztyna i w latach 1957-58, prowadzi pierwsze w tym mieście kursy tańca towarzyskiego, w Wojewódzkim Domu Kultury. W Krakowie przygotowywano I Turniej Tańca Towarzyskiego, na który zaproszono Andrzeja Samulowskiego. Pan Andrzej  przez dwa miesiące uczył intensywnie tańca swoją żonę Annę i zostali oni delegowani przez WDK do reprezentowania Olsztyna w Krakowie. WDK na własny koszt uszył dla nich stroje taneczne. W turnieju tańca brało udział 60. par. Pod koniec lat 50-tych Andrzej Samulowski zaprzestaje prowadzenia kursów nauki tańca, poświęcając się rozwojowi swojego talentu malarskiego.


W 1958 r. Wydział Kultury przy Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Olsztynie deleguje p. Huberta Wydorskiego, na pierwszy w Polsce kurs nauczycieli tańca towarzyskiego. Kurs jest organizowany i prowadzony przez prof. Mariana Wieczystego w Krakowie. W Pałacu pod Baranami, w Sali Kryształowej, odbyło się przesłuchanie kandydatów na kurs. Z 60-ciu kandydatów zakwalifikowało się 45. osób z całej Polski. Kurs trwał trzy miesiące po 10. godzin dziennie. Figury taneczne były nazywane po angielsku, co było wielkim zaskoczeniem dla kursantów. Kurs kończył się egzaminem (nie tylko z nauki tańca, ale i tanecznego savoir vivre). Pan Hubert, po zdanym egzaminie, otrzymał legitymację Polskiego Towarzystwa Tanecznego i tytuł Nauczyciela Tańca kat. C. Ten pierwszy kurs zainicjował następne, organizowane przez prof. M. Wieczystego, którego misją było wychowanie i wykształcenie swoich następców. I tak w 1959 r., otrzymuje tytuł Nauczyciela Tańca Towarzyskiego kat. I. Jest pierwszym w Olsztynie nauczycielem z takimi kwalifikacjami. Rozpoczyna naukę tańca w WDK w Olsztynie, w powiatowych domach kultury w Iławie, Biskupcu, Ostródzie, w klubie Budowlani, w LO I, LO II, LO III, w szkołach wojskowych i zawodowych w Olsztynie. Prowadzi zajęcia taneczne w tzw. ?trzydniówkach kulturalnych? organizowanych przez Karola Małłka. W latach 1964-65 prowadzi zajęcia w pierwszym w Olsztynie Klubie Tańca Turniejowego przy Wyższej Szkole Nauczycielskiej. Swoją działalność nauczyciela tańca kończy w 1974 r.

Redakcja i opracowanie:
( - ) Wojciech Przemieniecki


Historii "Tanecznego Olsztyna" ciąg dalszy nastąpi ...


Wojciech Przemieniecki


Wojciech Przemieniecki - wielokrotny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich, półfinalista Mistrzostw Europy Zawodowców, półfinalista Mistrzostw Świata w kategorii Show.
Założyciel i choreograf w Szkole Tańca i Wdzięku B&W.
Współwłaściciel WIKA.pl taneczne akcesoria.
foto: Tomasz Reindl

Dziś jest
24 lipca 2024

KLUB KIBICA


LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI