PUBLICYSTYKA / WYBIERZ: / ARTYKUŁY 2016 ROKU

Prof. Marian Wieczysty, Danuta Chojnacka, Tadeusz Pasierb

Wieczysty - sen o wieczności

Dodano: 2016-10-06 | 17:38:38


Film ma być nagrany w konwencji łączącej starsze pokolenie, które znało Wieczystego, z młodymi tancerzami, dla których słowo Wieczysty kojarzy się tylko z Turniejem Tańca.


Prof. Marian Wieczysty
Tadeusz Pasierb i Danuta Chojnicka
foto: materiały prasowe

15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)


Marian Wieczysty (1902-1986), tancerz i nauczyciel tańca, pozostaje legendą i punktem odniesienia dla środowiska tancerzy, ale sława, jaką cieszył się przez lata wśród ?zwykłych zjadaczy chleba?, pragnących wznieść się ponad szarzyznę życia dzięki salonowemu obyciu i umiejętnościom ?znalezienia się? na parkiecie, szybko gaśnie. Nawet jego grób sprawia wrażenie zapomnianego i zaniedbanego.

Tymczasem Wieczysty wart jest zapamiętania. Jego zasługi dla polskiej kultury są nie do przeceniania, a historia życia jest niezwykle barwna. To realizacja mitu ?od pucybuta do milionera?, droga na szczyty w skrajnie niesprzyjających warunkach.

Wieczysty działał z niezwykłą determinacją, najpierw ? ucząc się i ciężko pracując, potem ? przekazując wiedzę i doświadczenie uczniom, inspirując ich, tworząc potężny ruch amatorski, ba, kładąc w Polsce podwaliny pod rozwój biznesu związanego z tańcem towarzyskim. Piętrzące się przeszkody przekraczał dzięki talentowi, świetnej prezencji, wdziękowi, charyzmie, pomysłowości i... sprytowi. ?Za sanacji? podpatrywał tańczących kolegów z ?lepszych sfer?, potem ?wżenił się? w rodzinę dyrektora doskonale prosperującej szkoły tańca. Pod okupacją (sowiecką) udzielał lekcji tańca za... jedzenie (często ? oficerom radzieckim). W PRL-u znalazł sobie przyczółek, organizując kursy dla... budowniczych Nowej Huty (młodzieży wyrwanej z ?zapadłych wsi?). Czasy najmroczniejszego stalinizmu przetrwał w... zespole ludowym (na rozgrzewkę uczniowie tańczyli walca). Wieczysty konsekwentnie ?wprowadzał Polskę do Europy? (i odwrotnie), zabiegając o możliwość wyjazdów na ?zgniły Zachód?, śledząc trendy w tańcu światowym, pisząc i publikując podręczniki, wreszcie ? organizując pierwsze konkursy tańca w Polsce (z czasem ? międzynarodowe) i wysyłając swoich uczniów na imprezy zagraniczne. Dzisiaj doroczny Puchar Wieczystego jest wydarzeniem prestiżowym (dla tancerzy to odpowiednik Konkursu Szopenowskiego).foto: materiały prasowe

Na foto (czarno-białe): Tadeusz Pasierb i Danuta Chojnicka - zwycięzcy I Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. Mariana Wieczystego - 8 grudnia 1974 r.

Foto w kolorze: Tadeusz Pasierb 41. lat później - 11 stycznia 2015 r., powtórzył swój sukces zwyciężając wraz z Teresą Pasierb Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. M. Wieczystego w kategorii Senior III Standard!


Film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Gąsiorowskiego i Cezarego Nowickiego - ?Wieczysty ? sen o wieczności? pokaże w atrakcyjnej formie historię Polski przedstawioną przez pryzmat historii jednego, niezwykłego człowieka - Mariana Wieczystego, prekursora tańca towarzyskiego w Polsce.

Taniec jest bardzo ?filmowy?, atrakcyjny wizualnie, porywający ? szczególnie ten w dobrym wykonaniu i efektownie ukazany. Historia życia Mariana Wieczystego jest fascynująca i pouczająca. Mimo, że współcześnie wybór rozrywek jest niemal nieograniczony, taniec towarzyski nadal cieszy się popularnością (między innymi za sprawą telewizyjnego show ?Taniec z gwiazdami?), więc film powinien zainteresować nie tylko osoby związane z tańcem, ale też szeroką publiczność. Sceny taneczne będą nagrane we wnętrzach Nowej Huty.

Aktualnie twórcy dokumentu o Marianie Wieczystym są na etapie gromadzenia dokumentacji i pozyskiwania funduszy.


60. lat tańca towarzyskiego (PTT) w Polsce:

Dziś jest
17 kwietnia 2024

KLUB KIBICA


LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI