PUBLICYSTYKA / WYBIERZ: / ARTYKUŁY 2016 ROKU

W towarzystwie Waltera i Julie Laird - Kraków 1986

Dawno, dawno temu ...

Dodano: 2016-08-19 | 22:40:06


Rok 2016 to czas jubileuszu 60-lecia Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Przy tej okazji na forach społecznościowych pojawiły się wspomnienia typu "jak zacząłem tańczyć". Zainspirowany dzielę się skromnymi wspomnieniami z tamtych lat ...


Adam Socik w towarzystwie Waltera Laird'a i Julie Laird
Kraków, grudzień 1986
foto: archiwum Twist Service

15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)

60. lat Polskiego Towarzystwa Tanecznego
(1956 - 2016)

Symbolem tańca towarzyskiego w Polsce jest Prof. Marian Wieczysty (01.09.1902 r. - 16.01.1986 r.), który 31 grudnia 1956 roku założył pierwszy Polski Klub Taneczny z siedzibą w Krakowie.

Tradycją tamtych lat były coroczne (w grudniu) spotkania nauczycieli tańca i turniej "O Puchar Prof. Mariana Wieczystego". Można ubolewać, że obecnie brak tej jedności i możliwości pozytywnej integracji polskiego środowiska tańca towarzyskiego.

Prof. Marian Wieczysty

Profesor Marian Wieczysty
obok: Alicja Górska, Maria Nowak,
Kazimierz Michlik, Małgorzata Igielska,
na scenie - Tadeusz Krupiński

80-te urodziny Prof. Mariana Wieczystego (1983 r.)

80-te urodziny Prof. Mariana Wieczystego, Kraków, rok 1983.

Na pierwszym planie, od lewej: Stanisław Jawor (Poznań), Urszula Okopińska (Szczecin), Prof. Marian Wieczysty, za Profesorem, z prawej - Mirosław Kubalski (Szczecin), Maria Sykuła (Szczecin), Konrad Małek (Jelenia Góra), Henryk Małyszko (Białystok), ?????, Jerzy Mierzwa (Kluczbork), w głębi - Danuta Markiewicz-Trylska (Warszawa).
Na drugim planie, z lewej strony - autor niniejszego artykułu.Walter Laird


Wielkim wydarzeniem tamtych lat był przyjazd, do Krakowa, guru tańców latynoamerykańskich, autora "The Laird Technique of Latin Dancing" - Waltera Larid'a. Młodzieży przypomnijmy, że w 1986 roku, Polska była jeszcze za "żelazną kurtyną" i nie było wówczas takiej jak dziś swobody poruszania się po świecie, a co za tym szło - nie było możliwości swobodnego dostępu do światowej wiedzy i ludzi, którzy tę wiedzę posiadali.

Stargard, wówczas Szczeciński - za sprawą niżej podpisanego - należał do jednego z aktywniejszych ośrodków tanecznych w Polsce, szczególnie w drugiej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. To wówczas, w latach 80-tych, nastąpił dynamiczny rozwój tańca w kategoriach dziecięcych, w rozwoju którego mieliśmy swój skromny udział organizując doroczne turnieje tańca towarzyskiego, z których dwie ostatnie edycje miały międzynarodowy charakter. Były to jedne z największych turniejów w Polsce.Aleksander Skibiński - Urszula Wesołowska - Jerzy Szwaja

Aleksander Skibiński - Urszula Wesołowska - Jerzy Szwaja

gościliśmy w Stargardzie
jedyne, niepowtarzalne, w całym 60-leciu PTT
"czaderskie" trio skrutinerskie:
Aleksander Skibiński (Wrocław) - Urszula Wesołowska (Łódź) - Jerzy Szwaja (Wrocław)Roman Chraczyński i Małgorzata Żygadło (Chraczyńska)


foto: archiwum Twist Service

Stargardzkie turnieje uatrakcyjniały pokazami tańców - czołowe - ówczesne pary Polski: Danuta i Waldemar Tylińscy z Olsztyna, Roman Chraczyński i Małgorzata Żygadło, wówczas Chraczyńska, z Wrocławia oraz Arkadiusz Pavlović i Iwona Pavlović z Olsztyna.


Adam Socik
stargardzianin, założyciel i redaktor naczelny TWIST SERVICE Portal Taneczny. Z tańcem towarzyskim związany od 1975 roku. W latach 80-tych, do połowy lat 90-tych ubiegłego wieku, nauczyciel tańca i instruktor - głównie - dziecięcych turniejowych par tanecznych. Organizator turniejów tańca, animator kultury tanecznej.


P.S.

W roku 60-lecia Polskiego Towarzystwa Tanecznego twórzmy historię tańca towarzyskiego w Polsce. Podzielcie się swoimi dokonaniami, sukcesami, Prześlijcie fotografie, filmy, wspomnienia, refleksje ...
Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: 5 Ostatnio dodany: 2016-08-21 | 11:05

Dziś jest
19 maja 2024

KLUB KIBICA


LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI