Lidia i Zbigniew Kulewiczowie
z parami MAŁEGO AKTANU Wrocław
foto: materiały redakcyjne
TwistService.PLpatronat medialny nad wydarzeniem
60-lecie istnienia
Amatorskiego Klubu Tanecznego AKTAN WDK Wrocław
(1963-2023)
Założycielami i trenerami klubu MAŁY AKTAN byli Lidia i Zbigniew Kulewiczowie, którzy kierowali klubem przez 17. lat. MAŁY AKTAN należał do czołówki działających wówczas dziecięcych klubów wrocławskich. Jego członkami były pary dziecięce i młodzieżowe w wieku od 6 do 18 lat.
Intensywna praca i talent tancerzy przyczyniły się do wielu znaczących sukcesów na turniejach zagranicznych, ogólnopolskich i lokalnych. Klub może poszczycić się wieloma tytułami Mistrzów Wrocławia i Okręgu Wrocławskiego oraz zwycięstwami na turniejach w Dreźnie, Bratysławie, Moskwie, Wilnie, Doniecku, Wilnie i Rydze.
Pionierskie pary Małego Aktanu
Na VI Otwartych Mistrzostwach Francji w Paryżu, w kwietniu 1992 r., w tańcach latynoamerykańskich wśród 160. startujących par tancerze MAŁEGO AKTANU zajęli miejsca: 13-te - Filip Motyl i Justyna Rzyczkowska i 18-te - Jerzy Michalski i Maria Miecielica.
W czerwcu 1992 r., w Bratysławie, pary Małego Aktanu odniosły zwycięstwa: Filip Wiatrak i Aleksandra Jaroszyńska w kategorii 11-12 latków, a Filip Motyl i Justyna Rzyczkowska w kategorii 13-14 latków.
III Drużynowe Mistrzostwa Wrocławia, 14.06.1992 r., zakończyły się zdobyciem I miejsca przez drużynę MAŁEGO AKTANU w składzie: Filip Wiatrak i Aleksandra Jaroszyńska (kategoria 11-12 lat), Grzegorz Sowiński i Atina Krajewska (kategoria 13-14 lat) oraz Zbigniew Siwak i Katarzyna Mędyk (kategoria 15-16 lat).
Na Mistrzostwach Polski Młodzików w Bochni (11.10.1992 r.) Grzegorz Sowiński i Atina Krajewska zajęli dla Małego Aktanu - IV miejsce.
Podczas VI Indywidualnych Mistrzostw Wrocławia, 28.11.1992 r., w grupie 11-12 latków Filip Wiatrak i Aleksandra Jaroszyńska zajęli I miejsce.
17-18 grudnia 1994 r., w Brzegu Dolnym, Krzysztof Juniewicz i Katarzyna Kozień (para klasy "A") zajęła w finale III miejsce i zdobyła tytuł Wicemistrzów Polski Młodzików w tańcu towarzyskim, zaś Filip Wiatrak i Aleksandra Jaroszyńska - VIII miejsce w półfinale.
Zwycięstwami lub miejscami na podium zakończyły się turnieje w Szczecinku, Kołobrzegu, Mysłakowicach, Jeleniej Górze, Kaliszu, Poznaniu, Oleśnie oraz we Wrocławiu.
Lidia Kulewicz i jej mali tancerze
W każdym sezonie tanecznym w klubie MAŁY AKTAN tańczyło 20-30 par w klasach E - B.
Działalność Klubu opierała się nie tylko na startach w turniejach, ale również w uczestnictwie w pokazach oraz na organizacji turniejów i kursów tańca. Co roku odbywały się letnie obozy taneczne oraz zbiorowe i indywidualne lekcje szkoleniowe z Mistrzami Polski między innymi z Wojciechem Przemienieckim i Lechem Romankiewiczem z Olsztyna.
Tancerze Małego Aktanu na turnieju Grand Prix IGLICA Wrocław 1993 r.
w towarzystwie trenera Zbigniewa Kulewicza oraz Wojciecha Przemienieckiego i Katarzyny Jechna
Tancerze Małego Aktanu na obozie w Szczyrku w 1993 r.
siedzą od lewej: Zbigniew Kulewicz, Grażyna i Andrzej Musz
W latach 1995 - 1997 do współpracy trenerskiej zaproszono Andrzeja i Grażynę Muszów z Opola, a od 1996 roku wychowanka klubu, tancerza klasy "S" - Jerzego Michalskiego.
Z powodu braku własnej sali w Centrum Sztuki IMPART zajęcia taneczne odbywały się na korytarzach i piwnicy w budynku przy ul. Mazowieckiej 17. Często korzystano także z sali gimnastycznej w SP 70.
Klub MAŁY AKTAN został rozwiązany w 2003 roku .
Opracował:
Aleksander Skibiński -
Aleksander HERMAN Skibiński - jego sylwetka na TwistService.PL.
Aleksander Skibiński (Herman) -
Wikipedia |
Facebook wrocławianin, pasjonat, kronikarz polskiego ruchu tanecznego, szczególnie okręgu dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Tanecznego, sędzia-skrutiner
("liczył" wyniki w 1 120. turniejach, także w Mistrzostwach Świata, Pucharze Świata, turniejach międzynarodowych), działacz społeczny, przygodę z tańcem rozpoczął jako tancerz w 1980 roku.
W styczniu 2023 r. opracował rankingi Mistrzów Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego obejmujące okres od 1958 do 2022 roku:
foto: Robert Kaczmarek 60-lecie istnienia Amatorskiego Klubu Tanecznego AKTan WDK Wrocław - powiązane artykuły: