TANIEC TOWARZYSKI

Francesco Garofalo i Magda Strześnicka

UK Open 2018

Dodano: 2018-01-22 | 21:27:31


Styczeń to czas, kiedy w Bournemouth, w Anglii, odbywa się UK Open Championships. W tegorocznej edycji tych Mistrzostw licznie uczestniczyły polskie pary.


Francesco Garofalo i Magda Strześnicka
foto: Facebook


Tradycyjnie, trzeciego dnia, Mistrzostwa Anglii zakończyli Zawodowcy Latin (181. par) i Amatorzy Standard (121. par). Podobnie jak przed rokiem, tak i w bieżącym, zwycięstwo po raz kolejny odnieśli Riccardo Cocchi i Yulia Zagoruychenko (USA), za którymi, tak jak przed rokiem, zatańczyli Stefano Di Filippo i Daria Chesnokova (USA), a na miejsce trzecie awansowali Troels Bager i Ina Jeliazkova, również reprezentanci USA. W finale tej konkurencji znaleźli się także:

4. Dorin Frecautanu i Marina Sergeeva - Mołdawia
5. Kirill Belorukov i Polina Teleshova - Rosja
6. Nino Langella i Andra Vaidilaite - Włochy.

Polaków w konkurencji zawodowców latin jest jak na lekarstwo, ale ten stan rzeczy trwa praktycznie od zawsze. Jedną z polskich par (reprezentujących Polskę) byli Aleksander Hołod i Magdalena Kogut, którzy przetańczyli trzy rundy, zajmując 61. miejsce. Nieco dalej, w tej samej rundzie, na miejscu 67. sklasyfikowani zostali także Polacy, ale tańczący w barwach Anglii - Krzysztof Grzelak i Natalia Krzystoszek.

Do ćwierćfinału awansowała zaś Patrycja Raniś, tańcząca w barwach Rosji, z Antonem Sboev (15. miejsce), a w 1/8 finału, na 34. miejscu, zauważamy wrocławianina - Rafała Piecyka (Pierce) z Tiffany Yang reprezentujących Chiny.


Turnieje Amatorów Standard przez kilka lat należały do polskich par. Pisaliśmy wówczas, że Polska standardem stoi. Nadal tak jest, ale kontynuujące rywalizację w tej konkurencji polskie pary plasują się co prawda wysoko, ale jeszcze nie w finale. W tegorocznej rywalizacji na UK Open najlepszymi polskimi reprezentantami okazali się być Michał Le i Sandra Jabłońska, którzy zajęli 11. miejsce w półfinale.

Kolejne polskie pary zajęły miejsca za ćwierćfinałem, w 1/8 finału:
 • 25. - Maciej Kadłubowski i Maja Kopacz,
 • 29. - Krzysztof Myka i Agnieszka Ośródka.
W ćwierćfinale zauważamy Polaków reprezentujących Włochy - Pawła Kostrzewa i Martynę Lewandowską (18. miejsce), a w rundzie wcześniej - na 25. miejscu - Patryka Płoszaj i Annę Kaczmarski - naszych Rodaków mieszkających w USA i reprezentujących Stany Zjednoczone.

Na podium turnieju Amatorów Standard stanęły pary:
 1. Fedor Isaev i Anna Zudilina - Rosja
 2. Chong He i Jing Shan - Chiny
 3. Diego Arias Prado i Ekaterina Ermolina - Rosja.
Nie obronili, ubiegłorocznego, trzeciego miejsca Kyle Taylor i Izabela Skierska, angielsko-polski duet, reprezentujący Anglię, którzy tym razem zostali sklasyfikowani na piątym, finałowym, miejscu.foto: Rob Ronda

Spośród 179. par rywalizujących w turnieju Amatorów Latin najlepszymi polskimi tancerzami byli - Igor Wilczyński tańczący z Rosjanką Iriną Grishina, sklasyfikowani w ćwierćfinale na 21. miejscu. Rundę wcześniej zakończyli rywalizację - Francesco Garofalo i Magda Strześnicka (33. miejsce) - włosko-polski duet, reprezentujący Włochy oraz debiutujący na UK Open, w barwach Polski, ukraińsko-polski duet - Denis Kazakov i Julia Kowalczyk (38. miejsce). Julia przez bardzo długi czas rozwijała się tanecznie wraz z poprzednim partnerem - Sewerynem Klekowskim, który od jesieni ub. roku kontynuuje swoją taneczną przygodę z Weroniką Młynarczyk.

Pierwsze trzy miejsca w tej konkurencji zajęły pary:
 1. Klemen Prasnikar i Alexandra Averkieva - Słowenia
 2. Ferdinando Iannaccone i Yulia Musikhina - USA
 3. Damir Haluzan i Anna Mashchyts - Słowenia.

Zawodowcy Standard (184. pary).

W tej konkurencji kontynuują swoją karierę polskie pary należące - jeszcze przed rokiem - do czołówki światowej Amatorów Standard federacji World Dance Counsil (WDC). W Bournemouth najlepsze, półfinałowe wyniki, dla Polski wytańczyły dwie zawodowe pary:
 • Sergiu Rusu i Dorota Rusu (8. miejsce),
 • Łukasz Tomczak i Aleksandra Tomczak (10. miejsce).

Palmę pierwszeństwa wśród Zawodowców Standard niezmiennie od wielu lat dzierżą te same pary:
 1. Arunas Bizokas i Katusha Demidova - USA
 2. Victor Fung i Anastasia Muravyova - USA
 3. Andrea Ghigiarelli i Sara Andracchio - Anglia.

Ciekawostką konkurencji Zawodowców Standard jest dopiero 15. miejsce (ćwierćfinał) pary - Simone Segatori i Annette Sudol, reprezentantów Niemiec - czołowych tancerzy w konkurencji Amatorów Standard w federacji World Dance Sport Federation (WDSF), którzy jak widzimy zdecydowali się na rywalizację turniejową z zawodowymi parami w WDC.


Na kontynuowanie kariery tanecznej w konkurencji Zawodowców Standard zdecydowali się także - szczecinianie - Szymon Kalinowski i Grażyna Grabicka, którzy swój debiut w tej konkurencji zakończyli na 30. miejscu oraz - dzień wcześniej - na 11. miejscu w turnieju Rising Stars Zawodowców Standard. Szymon i Grażyna są aktywni nie tylko jako tancerze, ale także jako organizatorzy jednego z ciekawszych turniejów tańca w Polsce - WDC AL Polish Cup, który po raz trzeci odbędzie się niebawem, 24 marca br., w Mierzynie, na obrzeżach Szczecina.


Otwarte Mistrzostwa Anglii rozpoczęły się turniejami Rising Stars zarówno Amatorów jak i Zawodowców, w których wystartowała bardzo liczna reprezentacja Polski. Niestety wyniki polskich par nie były satysfakcjonujące w odniesieniu do liczby par. W grupie zawodowców, 11. miejsce zajęli wspomniani wyżej - Szymon Kalinowski i Grażyna Grabicka, za którymi na 12. miejscu zatańczyli Stefano Di Brino i Bianka Żubrowska - reprezentujący USA. Natomiast w rundzie ćwierćfinałowej, na 22. miejscu, zakończyli rywalizację Jacek Stefański i Joanna Korab-Stefańska. 

Z kolei w turnieju Rising Star Amatorów Standard najwyżej z Polaków zostali sklasyfikowani Michał Kolano i Agnieszka Maciołka (22. miejsce) oraz Dominik Frach i Julia Wójcicka (25. miejsce).

Nieco lepiej poradzili sobie Amatorzy w Rising Star Latin. Drugie miejsce wytańczyła nasza emigrantka taneczna - Magda Strześnicka z Włochem Francesco Garofalo. Prawie w finale, na 7. miejscu w półfinale, sklasyfikowani zostali Jakub Drmota i Magdalena Baranowska, zaś w ćwierćfinale - Denis Kazakov i Julia Kowalczyk (15. miejsce), obie pary reprezentujące Polskę.

Bournemouth, Anglia, 16 - 17 - 18 stycznia 2018 r.UK Open Championships - sprzed lat: