TANIEC TOWARZYSKI

Marcin i Dominika Kisztelińscy

Marcin i Dominika finalistami American Smooth

Dodano: 2024-01-20 | 17:28:38


Marcin i Dominika Kisztelińscy finalistami Professional American Smooth na UK Open 2024 w Bournemouth.


Marcin i Dominika Kisztelińscy
foto: Tomasz Reindl


W programie UK Open 2024 obok "klasycznych" konkurencji tańców standardowych i latynoamerykańskich odbył się także turniej American Smooth. Styl Smooth wywodzi się z USA i stanowi jeden z dwóch głównych stylów tańca towarzyskiego w Stanach, i tam jest bardziej popularny niż nasza „klasyka”. Przykład UK Open pokazuje, że powoli, podobnie jak kiedyś PRO-AM, styl ten "pokonał" Atlantyk i wkroczył także na europejskie parkiety turniejowe.

Marcin i Dominika Kisztelińscy, w Bournemouth, w stylu Smooth zatańczyli po raz pierwszy w turniejowej rywalizacji plasując się na 5-tym miejscu. Jako finaliści mieli okazję zaprezentować się - na słynnych niebieskich schodach UK Open - przed bardzo dużą publicznością i słyszeć "polski" doping - z czego bardzo cieszyli się.

Rywalizowali z utytułowanymi parami, które tym stylem zajmują się dużo dłużej niż oni.

UK Open 2024 - Professional Smooth Standard


Razem z moją żoną Dominiką - powiedział Marcin Kiszteliński, oprócz "klasyki" od jakiegoś czasu trenujemy również American Smooth (mamy z tego olbrzymią frajdę) oraz SHOWDANCE. Wytańczyliśmy 3-cie miejsce na WDO World Showdance Championships, które odbyły się w Warszawie, 2 września 2023, i dwukrotnie, także, 3-cie miejsce na Dutch Open w Assen, w listopadzie 2022 oraz 2023 roku.

Na pewno - dodał Marcin Kiszteliński - będziemy kontynuować szkolenie i starty w turniejach Smooth - sprawia nam to dużo radości. Może zaszczepimy Smooth w Polsce?

Marcin i Dominika Kisztelińscy


Jak na zawodowców przystało Marcin i Dominika Kisztelińscy prowadzą własną szkołę tańca ZORBA Częstochowa i są od wielu lat organizatorami turnieju tańca: ... z pasji do tańca ... (wspomnienie z 2017 roku), który odbywa się w Rędzinach k/Częstochowy zimową porą, w lutym, każdego roku.


Smooth, a "klasyka"

Styl Smooth od "klasyki" tańców standardowych i Latin różni się przede wszystkim tym, że pary mają więcej swobody w wyborze układów i częściej zmieniają pozycje, od tradycyjnej pozycji zamkniętej do otwartej. To pozwala na większą ekspresję, urozmaicenie choreografii i możliwości interpretacji muzyki. Dodatkowo, znacznie częściej pojawiają się elementy zaczerpnięte z innych stylów tańca, jak np. współczesnego czy jazzu. Jeśli patrzymy na Tango możemy zauważyć elementy Pasodoble, a np. w Slowfoxie elementy Jive’a. Strój jest też nieco inny. American Smooth zawiera cztery tańce: walc angielski, tango, fokstrot i wiedeński walc.

Przy okazji sukcesu Marcina i Dominiki Kisztelińskich przypominamy, że Polacy w popularyzacji tańców Smooth odgrywają znaczącą rolę. Przed trzynastu laty na TwistService.PL pisaliśmy o sukcesach Sławka Sochackiego i Marzeny Stachury - Mistrzów Świata w tym stylu - 10. pytań do Marzeny i Sławka.

Bournemouth, Anglia, 17 stycznia 2024 roku
TwistService.PL Portal Taneczny
TwistService.PL Portal Taneczny
- rok założenia 2001 -

Miejsce, które łączy tancerzy - jedyny taki w Polsce - dziennik internetowy na scenie tańca towarzyskiego, który to portal samodzielnie prowadzę i finansuję. Dzięki hojności wielu darczyńców weszliśmy w 23. rok istnienia, za co z wdzięcznością i serdecznie dziękuję :)

Adam Socik
WESPRZYJ działalność portalu
symboliczną cegiełką

z przeznaczeniem na pokrycie znacznych kosztów utrzymania portalu oraz jego redagowania. Konto: Adam SOCIK, Nr 50 1020 5558 1111 1100 9280 0294 lub BLIKIEM tel. +48 502 168 694 z dopiskiem w tytule: "Darowizna na prowadzenie portalu TwistService.PL"


UK Open Championships na TwistService.PL:

Dziś jest
21 lipca 2024

KLUB KIBICA