POLONIA TANECZNA / WYDARZENIA ROKU: / 2015

WDSF Cebu Open 2015

Filipiny zdobywają świat

Dodano: 2015-09-28 | 20:16:50


WDSF Cebu Open DanceSport Championships 2015 na Filipinach, to turniej, który dla wielu Filipińczyków, a dzieci szczególnie, jest jednym z okien na świat, okien do lepszego, "bogatszego" życia.


W turnieju uczestniczyli Polacy - Artur Kozuń i Kamila Wierzyńska - Kozuń oraz Alina Nowak, tańcząca w barwach Hiszpanii. Refleksjami z pobytu na Filipinach podzielili się Artur i Kamila.


Turniej na Filipinach tańczyliśmy na zaproszenie Państwa Eleanor i Edwarda Hayco - założycieli Dancesport Team Cebu City. Jest to fundacja, która wspiera (w pełnym tego słowa znaczeniu) dzieci z biednych rodzin (a innych tam praktycznie nie ma) w mieście Cebu, położonym na jednej z filipińskich wysp o tej samej nazwie.

System nauczania jest taki, że wszystkie dzieci uczestniczą w zajęciach i tańczą zupełnie za darmo. Kiedy osiągną już pewien poziom, są zobligowane do uczenia za darmo innych. I to się podobno świetnie sprawdza. Słyszeliśmy historie, że kilkoro dzieci tańczy w jednej parze butów, na zmianę, a kiedy naprawdę nie ma już w czym tańczyć, to obklejają sobie stopy taśmą klejącą. Tak samo jest ze strojami na turniej. Bywa, że jedna sukienka "tańczy" cały czas we wszystkich kategoriach, tylko dziewczynki się zmieniają!

Od początku działalności fundacji w zajęciach za darmo uczestniczyło już blisko 30 tys. dzieci.

WDSF Cebu Open 2015

Taniec towarzyski - na Filipinach - jest zatem narzędziem, aby pokazać dzieciom inny lepszy świat, dzięki któremu mogłyby wyrwać się z biedy. Sam turniej miał konkretny cel: Zainspirowanie dzieci do działania i pokazanie, że taniec może im umożliwić lepsze, godne życie.

Flagowym przykładem tego systemu jest para Wilbert Aunzo i Pearl Marie Caneda, którzy żyli kiedyś ze zbierania plastikowych butelek i jedli jeden posiłek dziennie - miskę ryżu z solą. Obecnie są jedną z najlepszych par w stylu latynoamerykańskim na Filipinach. Mają wiele sukcesów zagranicznych.

Historia Wilberta Aunzo. Źródło: Dancesport Team Cebu City


WDSF Open DanceSport Championships - Cebu 2015 był zorganizowany w luksusowych warunkach, w hotelu WaterFront, na pięknej, ogromnej sali. Publiczność była fantastyczna, było mnóstwo osób i wszyscy niesamowicie dopingowali.

Ogólnie Filipiny okazały się dużo bardziej przyjazne, niż można przeczytać w Internecie. Ludzie są bardzo przyjaźni i mili, dodatkowo wszyscy mówią bardzo dobrze po angielsku, nawet dzieci, gdyż jest to jeden z oficjalnych języków na Filipinach.


WYNIKI:

W tańcach standardowych wygrała para z Australii - Brodie Barden i Lana Skrgic-de Fonseka - aktualni Mistrzowie Australii Amatorów w 10 tańcach. Na drugim miejscu Polacy - Artur Kozuń i Kamila Wierzyńska-Kozuń.

W tańcach latynoamerykańskich zwyciężyli Edgar Marcos Borjas i Alina Nowak, hiszpańsko - polski duet, którym TS często kibicuje.Artur Kozuń i Kamila Wierzyńska-Kozuń


Cebu, Filipiny, 19 września 2015
Współpraca redakcyjna i foto:
Artur Kozuń i Kamila Wierzyńska-Kozuń

Uczestniczyłeś w turnieju tańca lub w tanecznym wydarzeniu,
którym chciałbyś zainteresować czytelników Twist Service.
Zapraszamy do współpracy redakcyjnej.

naczelny@TwistService.pl

Artur Kozuń i Kamila Wierzyńska-Kozuń - na Twist Service:Taneczna historia Edgara Marcos i Aliny Nowak:

Komentarze: 2 Ostatnio dodany: 2015-10-02 | 18:16

Dziś jest
24 czerwca 2024

KLUB KIBICA


LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI