PUBLICYSTYKA / 2014 / ARTYKUŁY ROKU 2014

Chcemy porozumienia

Dodano: 2014-07-01 | 01:35:51


Rusłan Butko - trener tańca, na początku czerwca br. zaprosił wszystkich, którym zależy na rozwoju polskiego tańca na spotkanie, które miało miejsce w minioną sobotę 27 czerwca, w Warszawie. Efektem spotkania jest kolejny list - apel "Chcemy porozumienia ... "


Apel do Polskiego Środowiska Tanecznego:


  • Klubów Tanecznych,
  • Trenerów,
  • Działaczy,
  • Par Tanecznych,
  • Rodziców Tancerzy,

Przede wszystkim chciałbym podziękować tym, którzy wzięli udział w spotkaniu (27.06 w Warszawie), zwłaszcza że nie zostało ono zorganizowane przez żadną z oficjalnych organizacji, tylko przez ludzi, którym nie jest obojętna przyszłość polskiego tańca. Wśród nich znaleźli się trenerzy, właściciele klubów, sędziowie, organizatorzy turniejów i rodzice tancerzy.

Mimo rozbieżności opinii zgodnie stwierdziliśmy, że obecna sytuacja w polskim ruchu tanecznym może wkrótce okazać się dla nas zgubna. Jej negatywne skutki odczuwają już zarówno uczestnicy ogólnopolskich zawodów rekreacyjnych czy klasowych, jak i pary startujące w turniejach z cyklu Grand Prix i turniejach międzynarodowych. Na zawodach pojawia się coraz mniej par, przez co odwoływane są poszczególne kategorie, a nawet całe imprezy taneczne, na czym cierpią i tancerze i organizatorzy.

Niejasna pozostaje sprawa przyszłorocznych Mistrzostw Polski! Na jakie Mistrzostwa Świata i Europy można się na nich zakwalifikować? Co zrobić, by móc wziąć w nich udział? Brak odpowiedzi na te i inne pytania przygnębia i demotywuje pary, zniechęcając wiele z nich do rywalizacji sportowej i doprowadzając do całkowitej rezygnacji z pasji i obniżając tym samym poziom tańca w naszym kraju.

Często słyszymy, jak organizatorzy imprez tanecznych są nakłaniani do zmian w wybranym przez siebie panelu sędziowskim czy przekładania turniejów, ze względu na osobiste cele i interesy organizacji patronującej wydarzeniu. Takie działania stanowią dużą przeszkodę w organizacji zawodów.

Minęło już prawie pół roku od podziału PTT i FTS i nie przyniosło to niczego prócz problemów, których rozwiązanie znów odkłada się na potem ze względu na zakończenie sezonu i wakacje. Kłopoty same się nie rozwiążą, a niszczenie systemu nieodpowiadającego niektórym ludziom nie ma najmniejszego sensu, bez dobrego pomysłu na to, co ma go zastąpić.

Nie jesteśmy przeciwnikami zmian, ale powinny one być konstruktywne. Dlaczego organizacje taneczne podejmują działania, które nie wydają się służyć dobru tańca i tancerzy? Czy na pewno ich priorytety i cele są zgodne z tymi, które ustanowiono, gdy powstawały? W końcu stworzono je dla tancerzy! Jakie zalety dla par, klubów i organizatorów turniejów miał ten podział? Czy nie wystarczy nam podział, który obserwujemy na poziomie światowym i na który nie mamy zbytniego wpływu, czyli podział i walka WDC i WDSF? Toczy się walka o uznanie tańca jako dyscypliny sportowej. Moglibyśmy zdziałać więcej zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej jako jedność i wspólnie działająca grupa.

Dlatego zwracamy się z prośbą do każdego, komu nie jest obojętna przyszłość ruchu tanecznego i los tancerzy, każdego, kto uważa, tak jak my, że podział i tak już niewielkiego świata tanecznego w naszym kraju to zły pomysł. Mamy na myśli przede wszystkim trenerów, właścicieli klubów, sędziów, organizatorów turniejów, pary oraz ich rodziców. Prosimy, by dołączyli się do naszego apelu i podpisali się pod nim, nakłaniając tym samym zarządy obu federacji do zgody i dialogu oraz chociażby zorganizowania jednolitych, oficjalnych Mistrzostw Polski. Oczywiście, że zmiany mogą i powinny być przeprowadzane, ale nie można pozwolić, by miały taki wpływ na codzienność tancerzy, na to, na jakich turniejach mogą startować itd. Chcemy przywrócenia systemu sprzed podziału, zasad kwalifikacji na Mistrzostwa Polski oraz systemu Grand Prix, przynajmniej do czasu znalezienia lepszych rozwiązań. Historia świata pokazuje nam, że rozłam zawsze pogłębia kryzys, zamiast go rozwiązać, dlatego warto walczyć o lepszą przyszłość polskiego tańca.

Tylko przy naszej aktywności możemy liczyć ze zarządy organizacji tanecznych nas usłyszą ...

Dlatego prosimy o poparcie tego listu poprzez maila zwrotnego na adres butko.list@gmail.com do dnia 10 lipca 2014 z krótkim: POPIERAM, oraz informacją kto się podpisuje (nazwa klubu lub imię i nazwisko). Po zebraniu poparcia od Państwa wyślemy ten list oficjalnie do zarządów PTT i FTS w oczekiwaniu konkretnych i szybkich działań!

Z poważaniem

Rusłan Butko



Dziś jest
22 stycznia 2025

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI