NEWSY

Baltic Cup 2010

Dodano: 2010-09-30 | 08:57:16


Październik, to miesiąc, w którym odbywa się jeden z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych turniejów w Polsce - BALTIC CUP.


Patronat nad wydarzeniem:
TWIST SERVICE Portal Taneczny

Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP to jeden z największych międzynarodowych turniejów tańca w regionie Morza Bałtyckiego.

W uznaniu zasług dla rozwoju światowego ruchu tanecznego, International DanceSport Federation w roku 2000 przyznała Elbląskiemu Klubowi Tańca "Jantar" prawo organizacji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup.

Pomysłodawcą BALTIC CUP był Tor Floysvik z Norwegii, który skupił wokół tej idei partnerów z Polski, Szwecji, Litwy. Festiwal i jego tancerzy gościły: Elbląg, Kowno, Goeteborg, Tallin.

Gospodarzem pierwszego Pucharu Bałtyku był Elbląg. I Festiwal już w Elblągu pozostał, wpisując się na stałe w taneczny kalendarz. Przez trzy dni najlepsze pary zmagają się pod okiem międzynarodowej komisji sędziowskiej, pochodzącej z 13 krajów, startując w wielu kategoriach wiekowych i w obu stylach tanecznych. Podczas imprezy rozgrywane są również dwa rankingowe turnieje: IDSF Open Latin oraz IDSF International Open Standard.

Turniej ten stał się już tradycją w tanecznym świecie. O jego popularności świadczyć może fakt, iż w każdej edycji uczestniczą tancerze z ponad 12 krajów europejskich.

Z roku na rok gospodarze festiwalu dążą do tego by ich przedsięwzięcie nie ograniczało się jedynie do turniejowych zmagań. Co roku festiwalowi towarzyszą warsztaty i seminaria, prowadzone przez wybitnych specjalistów, które mają za cel edukację uczestników festiwalowych programów.

Turniej każdorazowo uświetniają gościnne występy gwiazd tańca. W Elblągu podziwiać można było m.in. siedemnastokrotnych Mistrzów Świata w tańcach standardowych Marcusa i Karen Hilton z Wielkiej Brytanii, Formację Standardową LOTOS - JANTAR z Elbląga - Mistrzów Świata z roku 1999, wielokrotnych zawodowych Mistrzów Polski w stylu standardowym - Lecha i Annę Romankiewiczów oraz w stylu latynoamerykańskim - Wojciecha i Barbarę Przemienieckich, włoską parę Michella Bonsignori i Monicę Baldasseroni - wicemistrzów Europy w tańcach standardowych.
Z pokazem wystąpili również - wówczas wicemistrzowie, aktualnie mistrzowie świata par zawodowych w stylu latynoamerykańskim – Michał Malitowski i Joanne Leunis, formacja V2 oraz, po raz pierwszy w Polsce, Fabio Selmi i Simona Fancello.

W 2009 roku Festiwal BALTIC CUP święcił jubileusz dziesięciolecia jego organizacji. W jubileuszowej edycji Baltic Cup organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek – jedną z nich był show w wykonaniu mistrzów świata – Erica Luny i Georgii Ambarian ze Stanów Zjednoczonych.


foto: Wojtek D. Kopczyński
sportEL24.pl

Antoni Czyżyk
Tegoroczna edycja również będzie wyjątkowa - za pośrednictwem Stowarzyszenia Jantar udało nam się pozyskać dofinansowanie na promocję festiwalu jako tanecznej wizytówki naszego województwa - temu celowi służy realizacja projektu "Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu województwa warmińsko–mazurskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.tanieczmistrzami.pl.

Wszystkim uczestnikom BALTIC CUP życzymy owocnych przygotowań do tanecznej rywalizacji, osiągnięcia jak najlepszych wyników oraz wywiezienia z Elbląga jak najmilszych wspomnień!

Wierzę, że i tym razem usłyszę opinie, że nasz Festiwal był prawdziwym świętem tańca na światowym poziomie.

Serdecznie zapraszam do Elbląga na 11. Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup.

Antoni Czyżyk


Dziś jest
28 maja 2023