PUBLICYSTYKA / 2014 / ARTYKUŁY ROKU 2014

Wizja ruchu tanecznego w Polsce

Dodano: 2014-02-19 | 23:58:01


Prezentujemy List otwarty Jacka Krupy - Prezesa Polskiego Zawodowego Stowarzyszenia Tanecznego (PZST) i jego wizję ruchu tanecznego w Polsce.


Drodzy Tancerze, Trenerzy, Właściciele Klubów i Szkół Tańca
oraz wszyscy zainteresowani rozwojem ruchu tanecznego w Polsce.Odpowiadając na wiele pytań kierowanych do mnie od osób związanych z naszym środowiskiem tanecznym spróbuję przynajmniej odrobinę rozjaśnić obecny obraz struktur polskiego ruch tanecznego.

Organizacje

Obecnie (stan na 19 lutego 2014 roku) mamy w kraju następujące liczące się organizacje taneczne:

 1. Polskie Towarzystwo Taneczne (PTT)
  Największa, najstarsza i podstawowa organizacja tancerzy i sędziów obecnie bez Prezesa (Franciszek Witos został zawieszony w prawach reprezentowania PTT wyrokiem Głównego Sądu Koleżeńskiego) i bez uprawnień reprezentowania Polski w strukturach międzynarodowych (utrata tych praw na rzecz FTS).

 2. Federacja Tańca Sportowego (FTS)
  Organizacja tancerzy i sędziów reprezentująca Polskę w ramach międzynarodowej organizacji World Dance Sport Federtation (WDSF).

 3. Polskie Zawodowe Stowarzyszenie Taneczne (PZST)
  Organizacja tancerzy i sędziów reprezentująca Polskę w ramach międzynarodowej organizacji Word Dance Council (WDC).

 4. Polski Taniec Spółka Akcyjna (PT S.A.)
  Organizacja tancerzy i sędziów dążąca do przynależności do wszystkich tanecznych struktur międzynarodowych, obecnie posiadająca licencje WDC, International Dance Sport Association (IDSA), oraz wykonująca zadania związane z dyscypliną sportową - sport taneczny dla Polskiego Związku Tańca Sportowego - PZTSport (organizacja rywalizacji sportowej w dyscyplinie sport taneczny tzn. sportowych turniejów tanecznych przede wszystkim Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, powoływanie Kadry Narodowej).

 5. Polski Związek Tańca Sportowego (PZTSport)
  Jedyna organizacja uznawana przez Ministerstwo Sportu RP jako reprezentant sportu tanecznego w Polsce.

Zależności

 1. FTS jest zależne od WDSF co skutkuje zakazami startów na turniejach nie uznawanych przez WDSF.
 2. PZST jest zależne od WDC - nie ma zakazu startów.
 3. PT S.A. jest zależny od WDC, IDSA i PZTSport - nie ma zakazu startów.
 4. PTT organizacja niezależna - nie ma zakazu startów.

Wizja

Moja wizja organizacji ruchu tanecznego w Polsce opiera się na nadziei na uporządkowanie i ujednolicenie informacji o prostej ścieżce kariery każdego zawodnika w naszym kraju.

I tak:
 1. Podstawową organizacją dla tancerzy w Polsce powinno pozostać PTT.
  To tu młodzi zawodnicy rozpoczynają swoje kariery wykorzystując od lat budowaną strukturę, przepisy, system zdobywania klas i starty w turniejach. W ramach struktur PTT mogą ze sobą konkurować wszystkie pary bez względu na przynależność do międzynarodowych organizacji. PTT zyskuje niezależność i samo decyduje o organizacji ruchu dla tancerzy bez nacisków organizacji międzynarodowych.

 2. Turnieje międzynarodowe - wybór między WDC a WDSF.
  Pary rozpoczynające rywalizację międzynarodową podejmują decyzję o przynależności do jednej z dwóch organizacji WDSF (reprezentant w Polsce to FTS) lub WDC (reprezentant w Polsce to PZST lub PT S.A.) jednocześnie nie ma konieczności rezygnacji z przynależności do PTT.

 3. Rywalizacja sportowa.
  Każdy zawodnik na każdym etapie rozwoju może uzyskać licencje sportową Polskiego Związku Tańca Sportowego i uczestniczyć w rywalizacji sportowej organizowanej przez PT S.A. dla PZTSport.

  Mistrzostwa Polski są otwartą imprezą dla wszystkich par tanecznych bez względu na przynależność organizacyjną. Przynależność organizacyjna (ani WDC ani WDSF) nie ma wpływu na skład Kadry Narodowej powoływanej przez Ministra Sportu i Turystyki na wniosek PZTSport.

Mam nadzieję że choć trochę rozjaśniłem trudną do zrozumienia sytuację w naszym ruchu.
Zapraszam do konstruktywnej dyskusji oraz zadawania pytań. W miarę mojej wiedzy postaram się wyjaśnić.

Jacek Krupa
Prezes
Polskiego Zawodowego Stowarzyszenia Tanecznego
Dziś jest
29 czerwca 2022

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI