PUBLICYSTYKA / 2012 / ARTYKUŁY ROKU 2012

PZST - Jacek Krupa - wywiad

Dodano: 2012-02-24 | 16:16:00


WDC - PZST - WDP: Bałagan, czy wreszcie możliwość wyboru? Wywiad z Panem Jackiem Krupą Prezesem Polskiego Zawodowego Stowarzyszenia Tanecznego.


Kim jest Jacek Krupa?

Sobą :), mężem Agnieszki, tatą Krzysia i Karoliny, częścią pary zawodowej, która swego czasu była wicemistrzem Polski Zawodowców, dyplomowanym nauczycielem tańca United Kingdom Alliance na poziomie Member, założycielem Studia Tańca Classic, organizatorem Międzynarodowej Gali Tańca Classic Party, twórcą programu bezpłatnej nauki tańca dla szkół podstawowych, obecnie również Prezesem PZST.

Dlaczego został Pan Prezesem PZST?

Proste :). Zostałem wybrany na Walnym Zebraniu (październik 2011 - red.). A poważnie, widząc możliwość rozwoju ruchu World Dance Counsil (WDC) w Polsce myślę, że jestem w stanie poukładać wiele spraw do tej pory zaniedbanych i stworzyć wspólnie z chętnymi profesjonalną strukturę w ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Tańca Sportowego służącą rozwojowi tańca towarzyskiego w Polsce.

W jakim celu powstało PZST?

Polskie Zawodowe Stowarzyszenie Taneczne (PZST) było i jest organizacją działającą na rzecz WDC. Do czasu konfliktu z World Dance Sport Federation (WDSF) zajmowało się w Polsce parami zawodowymi. Każda para zawodowa (również my z żoną swego czasu) była członkiem PZST i sytuacja była jasna. Do tego dodać należy wszystkich (sędziów, nauczycieli tańca i właścicieli szkół tańca), którzy przystępowali do PZST i jako członkowie brali udział w szkoleniach, międzynarodowych egzaminach i systemie tzw. medal testów PZST. 

W tej chwili uwarunkowania międzynarodowe, nikomu według mnie nie potrzebny konflikt WDC – WDSF zmusza PZST (jako członka WDC) do pracy również nad rozwojem WDC Amatour League. I to jest obecnie jednym z zadań do realizacji, co niestety stawia nas w opozycji do Polskiego Towarzystwa Tanecznego (PTT). Do tej pory w Polsce udawało się pogodzić działalność WDC i WDSF również dzięki działaniom dotychczasowego Prezesa Pana Roberta Woty. Obecnie jest to niestety niemożliwe. Mam nadzieję, że to minie i wszyscy będą mogli działać gdzie chcą.

Jakie zmiany nastąpią w działalności PZST po zmianie Prezesa?

Żadne. Robert był dobrym Prezesem i PZST miało się dobrze. Nie ma co zmieniać dotychczasowej formuły działań. Dochodzą tylko nowe obowiązki o których mówiłem związane z WDC AL. Ale tu mamy partnera w postaci World Dance Polska (WDP). WDP jest tak jak PZST członkiem WDC i z tego co mi wiadomo prężnie organizuje już WDC AL w Polsce.

Czy to oznacza, że obie organizacje: PZST i WDP są członkami WDC?

Tak dokładnie. Każdy członek, czy to PZST, czy WDP, jest członkiem WDC. Te dwie organizacje działają niezależnie mając wspólny cel - rozwój WDC w Polsce.

A jakie są różnice między PZST i WDP?

Największą różnicą są chyba uwarunkowania formalne.
PZST jest stowarzyszeniem posiadającym statut, struktury organizacyjne, przepisy, egzaminy sędziowskie, wieloletnie doświadczenie w działalności, i przede wszystkim demokratycznie wybrane władze. Jak Jacek Krupa będzie "robił głupoty", to przestanie być Prezesem, a PZST będzie istniało nadal i to jest ok.

WDP z tego co mi wiadomo jest częścią Fundacji Rozwoju Tańca Polskiego Marka Sienkiewicza. Jaki jest statut, jakie przepisy, i jak są wybierane władze w tej Fundacji tego nie wiem i o to proszę pytać Pana Marka Sienkiewicza. Poza tym różnice będą widoczne po jakimś czasie. Pozwólcie nam działać, a za pół roku każdy oceni sam.

To gdzie mają zapisywać się pary, kluby, sędziowie czy sympatycy chcący działać w WDC?

I to jest najpiękniejsze! Gdzie chcą :). Mogą być członkami PZST lub WDP lub obu organizacji naraz. Tak czy inaczej będą członkami WDC. Jedyna różnica jest w codziennej działalności. Jeśli PZST zorganizuje szkolenie, czy turniej, to członkowie PZST zapłacą 10 a inni 30 zł., a jeżeli WDP będzie organizatorem, to sytuacja będzie odwrotna. Logiczne i zdrowe według mnie. Ludzie mają wybór i ocenią gdzie lepiej. A nas zmotywuje to do ciekawszych propozycji. Mam nadzieję, że będzie się opłacało być tu i tu.

To dlaczego tylko WDP organizuje Mistrzostwa Polski w Mikołajkach, a nie PZST i WDP razem?

Bo WDP ma taki obowiązek. WDP podpisało z Polskim Związkiem Tańca Sportowego (PZTSport) umowę nt. organizacji współzawodnictwa sportowego w dyscyplinie taniec towarzyski. Najważniejszą imprezą dla wszystkich tancerzy są Mistrzostwa Polski. I na szczęście odbędą się . Będą to Pierwsze Oficjalne Mistrzostwa Polski w Tańcu Towarzyskim bo organizowane z akceptacją PZTSport. Życzę powodzenia w organizacji oczywiście.

A czy członkowie  PZST mogą startować w Mikołajkach?

Oczywiście. Każdy może. Jedynym ograniczeniem jest to, że tytuł Mistrza Polski może uzyskać TYLKO członek PZTSport, czyli zawodnik posiadający licencję sportową, którą wydaje Polski Związek Tańca Sportowego. O taką licencję może wystąpić każdy bez względu na przynależność do PZST czy WDP. Konkretnie mówiąc nie ważne czy jesteś członkiem PZST czy WDP jeśli spełnisz warunki (deklaracja, badania lekarskie) możesz uzyskać licencję sportowca od PZTSport.

Następnie WDP zgłasza Cię do udziału w rywalizacji sportowej (bo taki ma obowiązek) i możesz ubiegać się o tytuł i być w kadrze narodowej. W ten sposób postępują pary chcące startować w Mikołajkach. Nie ma znaczenia czy są członkami WDP czy PZST.

Czyli wolność wyboru, a nie bałagan PZST - WDP?

Tak. Każdy ma wolny wybór i może należeć gdzie chce. Najważniejsze, że wszyscy bez względu na przynależność, są członkami WDC i mogą występować o licencje do PZTSport - czyli być zawodnikami w dyscyplinie taniec towarzyski.

Ja ze swojej strony jako Prezes PZST będę robił wszystko, aby wraz z Zarządem PZST, być zawsze przynajmniej troszkę lepszym od innej organizacji co wyjdzie na dobre naszym członkom i posłuży do rozwoju WDC w Polsce. I o to chodzi.

Dziś jest
29 czerwca 2022

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI