NEWSY

Baltic Cup 2010

Dodano: 2010-09-30 | 08:57:16


Październik, to miesiąc, w którym odbywa się jeden z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych turniejów w Polsce - BALTIC CUP.


Patronat nad wydarzeniem:
TWIST SERVICE Portal Taneczny

Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP to jeden z największych międzynarodowych turniejów tańca w regionie Morza Bałtyckiego.

W uznaniu zasług dla rozwoju światowego ruchu tanecznego, International DanceSport Federation w roku 2000 przyznała Elbląskiemu Klubowi Tańca "Jantar" prawo organizacji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup.

Pomysłodawcą BALTIC CUP był Tor Floysvik z Norwegii, który skupił wokół tej idei partnerów z Polski, Szwecji, Litwy. Festiwal i jego tancerzy gościły: Elbląg, Kowno, Goeteborg, Tallin.

Gospodarzem pierwszego Pucharu Bałtyku był Elbląg. I Festiwal już w Elblągu pozostał, wpisując się na stałe w taneczny kalendarz. Przez trzy dni najlepsze pary zmagają się pod okiem międzynarodowej komisji sędziowskiej, pochodzącej z 13 krajów, startując w wielu kategoriach wiekowych i w obu stylach tanecznych. Podczas imprezy rozgrywane są również dwa rankingowe turnieje: IDSF Open Latin oraz IDSF International Open Standard.

Turniej ten stał się już tradycją w tanecznym świecie. O jego popularności świadczyć może fakt, iż w każdej edycji uczestniczą tancerze z ponad 12 krajów europejskich.

Z roku na rok gospodarze festiwalu dążą do tego by ich przedsięwzięcie nie ograniczało się jedynie do turniejowych zmagań. Co roku festiwalowi towarzyszą warsztaty i seminaria, prowadzone przez wybitnych specjalistów, które mają za cel edukację uczestników festiwalowych programów.

Turniej każdorazowo uświetniają gościnne występy gwiazd tańca. W Elblągu podziwiać można było m.in. siedemnastokrotnych Mistrzów Świata w tańcach standardowych Marcusa i Karen Hilton z Wielkiej Brytanii, Formację Standardową LOTOS - JANTAR z Elbląga - Mistrzów Świata z roku 1999, wielokrotnych zawodowych Mistrzów Polski w stylu standardowym - Lecha i Annę Romankiewiczów oraz w stylu latynoamerykańskim - Wojciecha i Barbarę Przemienieckich, włoską parę Michella Bonsignori i Monicę Baldasseroni - wicemistrzów Europy w tańcach standardowych.
Z pokazem wystąpili również - wówczas wicemistrzowie, aktualnie mistrzowie świata par zawodowych w stylu latynoamerykańskim – Michał Malitowski i Joanne Leunis, formacja V2 oraz, po raz pierwszy w Polsce, Fabio Selmi i Simona Fancello.

W 2009 roku Festiwal BALTIC CUP święcił jubileusz dziesięciolecia jego organizacji. W jubileuszowej edycji Baltic Cup organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek – jedną z nich był show w wykonaniu mistrzów świata – Erica Luny i Georgii Ambarian ze Stanów Zjednoczonych.


foto: Wojtek D. Kopczyński
sportEL24.pl

Antoni Czyżyk
Tegoroczna edycja również będzie wyjątkowa - za pośrednictwem Stowarzyszenia Jantar udało nam się pozyskać dofinansowanie na promocję festiwalu jako tanecznej wizytówki naszego województwa - temu celowi służy realizacja projektu "Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu województwa warmińsko–mazurskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.tanieczmistrzami.pl.

Wszystkim uczestnikom BALTIC CUP życzymy owocnych przygotowań do tanecznej rywalizacji, osiągnięcia jak najlepszych wyników oraz wywiezienia z Elbląga jak najmilszych wspomnień!

Wierzę, że i tym razem usłyszę opinie, że nasz Festiwal był prawdziwym świętem tańca na światowym poziomie.

Serdecznie zapraszam do Elbląga na 11. Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup.

Antoni Czyżyk


Dziś jest
8 sierpnia 2022