PUBLICYSTYKA / 2012 / ARTYKUŁY ROKU 2012

Dlaczego działacze taneczni milczą?

Dodano: 2012-01-03 | 01:10:00


Pracując nad ostatnim artykułem "Info o PZSTan" przypadkiem natknęliśmy się w Internecie na stronę z interpelacją poselską adresowaną do ministra sportu i turystyki, którą prezentujemy w niniejszym artykule.


Ciekawostką tej Interpretacji jest to, iż miała ona miejsce w minionej VI kadencji Sejmu RP, a Pan Minister udzielił odpowiedzi na jednym z kwietniowych, w 2011 roku, posiedzeń Sejmu.

Potrzeba było przypadku "w pracy redakcyjnej", aby materiał ten przedstawić - z ponad półrocznym poślizgiem - środowisku tanecznemu w Polsce, co niniejszym czynimy. Szkoda, że wcześniej nie dokonali tego działacze taneczni z zainteresowanych organizacji i federacji tanecznych.



Źródło: sejm.gov.pl

Interpelacja nr 20693

Posła na Sejm RP VI kadencji Pana Jerzego Borowczaka

do ministra sportu i turystyki w sprawie
wyrażenia zgody na działalność jako polski związek sportowy w dyscyplinie sport taneczny.


Szanowny Panie Ministrze! W związku z licznymi prośbami o interwencję, kierowanymi do mnie przez przedstawicieli środowiska tanecznego, uprzejmie proszę o wyjaśnienie najważniejszych kwestii związanych z przyznaniem prawa do działania jako polski związek sportowy w dyscyplinie sport taneczny. Według posiadanych przeze mnie informacji Polski Związek Sportu Tanecznego pomimo złożenia wszystkich wymaganych dokumentów i posiadania reprezentacji międzynarodowej, ilościowej i jakościowej, przejawiającej się w znaczących osiągnięciach w rywalizacji światowej, w dalszym ciągu nie otrzymał tego statusu.

W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Prezes UKFiT decyzją GP-PZS-46/9/97 z dnia 17.03.1997 r. zatwierdził jednolity tekst Statutu Polskiego Związku Tańca Sportowego i udzielił temu związkowi zezwolenia na działalność jako p.z.s. Czy Pan Minister wie, że ta decyzja była objęta istotnymi błędami prawnymi, które powodują, że decyzja wydana przez organy państwowe powinna być nieważna?

  2. Minister sportu Tomasz Lipiec podjął decyzję DPK-5350/06/RW i po rozpatrzeniu wniosku Polskiego Związku Tańca Sportowego podtrzymał ją decyzją DPK/5769/2006/RW, a wreszcie decyzją DPK-1143/07/RW przedłożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odpowiedź na skargę Polskiego Związku Tańca Sportowego, w której wnosi o oddalenie skargi. Czy Pan Minister zna treść tych decyzji oraz wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego i jego uzasadnienia?

  3. Czy Pan Minister wie, że NSA oddalił skargę kasacyjną ministra sportu i co Pan Minister sądzi o wniesieniu skargi kasacyjnej, bez usunięcia przez ministerstwo sportu uchybień wskazanych w wyroku VI SA/Wa 451/07?

  4. Czy Pan Minister posiada informacje, jaką reprezentację międzynarodową i ilościową posiada Polski Związek Tańca Sportowego? Co Pan Minister wie o wywiązywaniu się przez Polski Związek Tańca Sportowego z obowiązków p.z.s. w dyscyplinie sport taneczny, w szczególności kiedy ostatnio zorganizował mistrzostwa Polski w sporcie tanecznym (ze szczególnym uwzględnieniem sportowego tańca towarzyskiego), ilu ma zawodników, trenerów, jakie i ile zawodów sportowych zorganizował?

  5. Jak to możliwie, aby mając na uwadze tak uporczywe i rażące naruszenie przez Polski Związek Tańca Sportowego obowiązujących przepisów prawa, pismo MSiT zawierało sentencję "nie stwierdzono naruszeń prawa w stopniu uzasadniającym zastosowanie uprawnień nadzorczych ministra właściwego ds. kultury fizycznej - ministra sportu i turystyki"?

  6. Dlaczego nowo założony Polski Związek Sportu Tanecznego mający jako jedyny reprezentację międzynarodową (pośrednia przynależność do MKOL poprzez członkowstwo w IDSF), ilościową i jakościową (faktyczne znaczące osiągnięcia w rywalizacji światowej w dyscyplinie sport taneczny), po złożeniu kompletnego wniosku do MSiT nie uzyskał zgody pana ministra sportu i turystyki na działalność jako polski związek sportowy w dyscyplinie sport taneczny?

  7. Kiedy minister sportu i turystyki nada prawa p.z.s. w dyscyplinie sport taneczny dla Polskiego Związku Sportu Tanecznego reprezentującego niemal 100% środowiska sportu tanecznego w Polsce?

Z poważaniem
Poseł Jerzy Borowczak

Gdańsk, dnia 7 lutego 2011 r.



Odpowiedź ministra sportu i turystyki na interpelację nr 20693

Posła na Sejm RP VI kadencji Pana Jerzego Borowczaka w sprawie
wyrażenia zgody na działalność jako polski związek sportowy w dyscyplinie sport taneczny

Źródło: sejm.gov.pl


Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP pana Jerzego Borowczaka przekazaną pismem o sygn. SPS-023-20693/11 w sprawie wyrażenia zgody na działalność jako polski związek sportowy w dyscyplinie sport taneczny uprzejmie informuję, co następuje:

Warunki wyrażenia i odmowy wyrażenia zgody przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej na utworzenie polskiego związku sportowego w danym sporcie regulują obecnie przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.).

Odpowiadając na pytania w przedmiocie decyzji prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki dotyczących Polskiego Związku Tańca Sportowego, uprzejmie informuję, że minister sportu i turystki nie posiada informacji odnośnie rzekomych nieprawidłowości mających mieć miejsce przy rozstrzygnięciach prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki odnośnie do Polskiego Związku Tańca Sportowego.

Odnosząc się do pytań dotyczących decyzji ministra sportu, czyli poprzednika ministra sportu i turystyki, oraz postępowań sądowo-administracyjnych dotyczących decyzji tego organu, pytania, czy minister sportu i turystyki zna ich treść, informuję, że minister sportu i turystyki oczywiście zna z urzędu treść rozstrzygnięć zapadłych w postępowaniach sądowo-administracyjnych dotyczących decyzji przez niego wydanych, jak również decyzji właściwych organów będących poprzednikami ministra sportu i turystyki. W przeszłości organ nadzoru nad polskimi związkami sportowymi wydał decyzję o cofnięciu zgody na utworzenie tego polskiego związku sportowego, ponieważ działalność tego związku była niezgodna ze statutem i naruszała przepisy prawa. Jednak decyzja z powodów głównie formalnych została uchylona w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

W odpowiedzi na pytanie, w którym pan poseł pisze o "uporczywych i rażących naruszeniach przez Polski Związek Tańca Sportowego obowiązujących przepisów prawa", uprzejmie informuję, że minister sportu i turystyki jest świadomy problemów związanych z funkcjonowaniem tego polskiego związku sportowego i oczekuje, że zostaną one przez władze tego związku w krótkim okresie rozwiązane. Do podstawowych problemów związanych z funkcjonowaniem tego związku należy zaliczyć okoliczność, że tylko część środowiska związanego ze sportem tanecznym jest w tym związku zrzeszona. Jednak pomimo tego rodzaju nieprawidłowości i uchybień, o których, co należy podkreślić, organ nadzoru posiada stosowną wiedzę, brakuje obecnie stwierdzenia przez ministra sportu i turystyki naruszeń przepisów prawa przez ten polski związek sportowy. W tekście interpelacji nie zostało wyjaśnione i podparte stosownymi przykładami, jakie działania tego polskiego związku sportowego należałoby potraktować jako naruszające określone przepisy prawa.

Minister sportu i turystyki posiada kompetencje do sprawowania nadzoru odnośnie do polskich związków sportowych wymienione w przepisach ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. W sytuacji stwierdzenia, że działalność władz polskiego związku sportowego narusza prawo lub postanowienia statutu, minister właściwy do spraw kultury fizycznej, w zależności od stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, jest uprawniony do podjęcia określonych działań - podstawa prawna: art. 22 ustawy o sporcie.

Jednocześnie informuję, że przywołana ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie obowiązuje od dnia 16 października 2010 r. Ten akt prawny wprowadził nowe rozwiązania prawne. Zgodnie z treścią art. 82 ustawy o sporcie polskie związki sportowe oraz podmioty o statusie polskiego związku sportowego stają się polskimi związkami sportowymi w rozumieniu tej ustawy oraz mają obowiązek dostosować swoją działalność, w szczególności obowiązujące w nich statuty oraz regulaminy, do wymagań przedmiotowej ustawy w terminie 2 lat od dnia jej wejścia w życie, czyli od dnia 16 października 2010 r. Ten, jak również i inne regulowane przepisami prawa obowiązki dotyczą również Polskiego Związku Tańca Sportowego.

Odnośnie do pytania, dlaczego nowo założony Polski Związek Sportu Tanecznego mający jako jedyny reprezentację międzynarodową (...), po złożeniu kompletnego wniosku do MSiT nie uzyskał zgody ministra sportu i turystyki na działalność jako polski związek sportowy, uprzejmie informuję, co następuje. Polskie Towarzystwo Taneczne, Federacja Tańca Sportowego, Małopolski Związek Tańca oraz Zachodniopomorski Związek Tańca Sportowego złożyły warunkowy wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego o nazwie "Polski Związek Sportu Tanecznego". W chwili obecnej trwa postępowanie zainicjowane ww. wnioskiem, w ramach którego wnioskodawcy zostali wezwani do uzupełnienia braków formalnych, w trybie art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego. Na pytania skierowane do wnioskodawców w styczniu i marcu br. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie otrzymało dotychczas odpowiedzi.

Odnośnie do pytania dotyczącego terminu wyrażenia przez ministra sportu i turystyki zgody na utworzenie polskiego związku sportowego działającego w dyscyplinie sport taneczny wskazuję, że warunki wyrażenia i odmowy wyrażenia przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej zgody na utworzenie polskiego związku sportowego regulują przepisy przywoływanej ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Wydanie decyzji w przedmiocie wyrażenia zgody na utworzenie polskiego związku sportowego jest związane z pozytywną, zgodną z przepisami prawa weryfikacją ustaleń i wyjaśnieniem wszystkich ewentualnych wątpliwości przez podmioty występujące o stosowną zgodę na podstawie art. 11 ustawy o sporcie. Wnioskodawca o wyrażenie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego ma obowiązek dołączyć m.in. zaświadczenie o przynależności do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Zgodnie z treścią art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o sporcie polski związek sportowy ma wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł mistrza Polski oraz o puchar Polski w danym sporcie. Tym samym należy dążyć, żeby związek reprezentował całe liczne środowisko podmiotów działających w danym sporcie.

W odniesieniu do pytania, jaką reprezentację międzynarodową i ilościową posiada związek, oraz w odniesieniu do liczebności dotyczących zawodników, trenerów oraz zawodów uprzejmie informuję, że wiceprezes Zarządu PZTSport Urszula Dziekciarek pełni funkcję koordynatora Komisji Technicznej International Dance Federation, a Agata Urbańczyk pełni funkcję koordynatora Komisji Kontaktów Międzynarodowych.

Poza tym Polski Związek Tańca Sportowego corocznie organizuje mistrzostwa Polski w tańcu sportowym w rodzajach tańca wchodzących w skład jego kompetencji. Zgodnie ze statutem tego związku współzawodnictwo to obejmuje także taniec towarzyski.

Liczba aktualnie ważnych licencji uprawniających do udziału we współzawodnictwie w tańcu sportowym: młodziczki - 30, juniorki - 378, seniorki - 248, młodzicy - 2, juniorzy - 37, seniorzy - 26. Liczba aktualnie ważnych licencji trenerskich w dyscyplinie sportu taniec sportowy - 10.

Imprezy Polskiego Związku Tańca Sportowego w I półroczu 2011 r. przedstawiają się następująco:

  • 8 stycznia - eliminacje mistrzostw Polski - Łódź,
  • 13 marca - eliminacje mistrzostw Polski - Łódź,
  • 16 kwietnia - eliminacje mistrzostw Polski - Nidzica,
  • 26-30 maja - mistrzostwa świata - Toskania, Włochy,
  • 18-19 maja - puchar Polski - Radzymin.

Z poważaniem
Minister Adam Giersz

Warszawa, dnia 25 marca 2011 r.

Dziś jest
21 listopada 2024

KLUB KIBICA


LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI