PUBLICYSTYKA / WYBIERZ: / ARTYKUŁY 2003 ROKU

Euro Dance Festiwal - Szczecin 2003

Dodano: 2003-04-10 | 20:46:35


Zorganizowany w dniach 5 i 6 kwietnia 2003 roku, przez szczecińską Szkołę Tańca Towarzyskiego "ASTRA" Barbary i Jacka Porazików oraz Stowarzyszenie Tańca Towarzyskiego "ASTRA" - Euro Dance Festiwal, to jedna z ważniejszych imprez tanecznych w Polsce.


W czwartej edycji tego Festiwalu - na parkiecie w Hali Sportowej Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie - tańczyła cała rzesza par tanecznych w wieku od lat 6 do ponad 36 lat. Jak przystało na formułę festiwalu, konkurencji było bez liku.

Głównym punktem programu, pierwszego dnia imprezy, był pokaz Michała Malitowskiego i Joanny Leunis - zawodowych Mistrzów Świata w latynoamerykańskim show i równocześnie Mistrzów Polski w tańcach latynoamerykańskich, którzy zaprezentowali się przed szczecińską publicznością trzykrotnie.


Michał Malitowski & Joanna Leunis
foto: Piotr Piotrowski


Obecność Mistrzów Świata na Festiwalu dodała imprezie atrakcyjności. Prośbom młodszych tancerzy o autografy i pamiątkowe zdjęcia, nie było końca. Jest to przykład pozytywnego oddziaływania na brać taneczną i dobrze się dzieje, gdy - poza rywalizacją czysto sportową - organizatorzy znajdą w programie swoich imprez miejsce i czas na "coś dla ducha".

Pan Jacek Porazik - Dyrektor Festiwalu, w ciekawy sposób rozwiązał odwieczny problem większego zainteresowania tańcem u dziewczynek, niż u chłopców, którzy zawsze są w mniejszości w większości klubów tanecznych. Zorganizował turniej w konkurencjach początkowych, w których ten sam chłopiec tańczył dwukrotnie w tej samej grupie wiekowej. Raz w grupie "A" i drugi raz w grupie "B" z inną partnerką.

Starsi tancerze, w kategorii Seniorów, zapewne wdzięczni byli organizatorom za możliwość rywalizacji w swoich konkurencjach. Turniejów organizowanych w Polsce, w programach których znajdują się konkurencje dla Seniorów, na razie jest jak na lekarstwo. A szkoda. Ruch taneczny traci wielu, być może, sponsorów i przyjaciół, którzy przez wzgląd na własne zainteresowania i możliwości, chętni byliby wesprzeć organizację niejednego turnieju, czy też festiwalu tańca.

Najważniejszymi konkurencjami szczecińskiego Festiwalu były jednak turnieje IDSF OPEN Standard i Latin.

IDSF Open Standard

IDSF Open Standard
foto: Piotr Piotrowski

W tańcach standardowych, w sobotę 5 kwietnia, I miejsce przypadło Marcinowi Kalitowskiemu i Kamili Domańskiej ze szczecińskiej "ASTRY", II miejsce - aktualnym Vice-mistrzom Polski Andrzejowi Sadeckiemu i Karinie Nawrot z zielonogórskiej "CONTRY" i III miejsce - Christophowi Kies i Blance Ribas-Turon z Niemiec.

IDSF Open Latin

IDSF Open Latin
foto: Zbigniew Łowicki - IZAK

W niedzielę, 6 kwietnia, rozegrano turniej w tańcach latynoamerykańskich. Bezkonkurencyjni byli: Przemek Łowicki z Julią Rogozina z warszawskiej AKADEMII TAŃCA. Szpagat, w rumbie, w wykonaniu Przemka wzbudził nie tylko mój podziw. Tuż za nimi jako drudzy byli Georgij Korolov z Martą Sztobryn z warszawskiego "SMIRNOWA", a trzecią parą - Andrey Moseychuk i Susanne Michenko reprezentujący Niemcy.


foto: Zbigniew Łowicki - IZAK

O ile pozwalały mi obowiązki, zerkałem na latynoamerykańską konkurencję turnieju IDSF-u i widziałem: młodość, piękno i radość tańca. Oby te pozytywne odczucia towarzyszyły nam jak najczęściej podczas tanecznych spotkań.

Oba turnieje, od strony sędziowskiej, nadzorował Pan Marek Sienkiewicz ze Szczecina.
Festiwal sprawnie prowadziła Pani Marlena Maciejewska, także ze Szczecina.
Ja również tam byłem i tancerzom do tańca przygrywałem.


foto: Zbigniew Łowicki - IZAK
Adam Socik
kwiecień 2003

Dziś jest
19 maja 2024

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI