NEWSY

Jose Careras - wyjątkowy gość Edyta Górniak

José Careras - wyjątkowy gość Edyta Górniak

Dodano: 2012-04-05 | 13:04:44


W grudniu 1997 roku José Carreras i Edyta Górniak wystąpili na charytatywnym koncercie w warszawskim Teatrze Wielkim. To właśnie Ją słynny tenor wybrał po przesłuchaniu około siedemdziesięciu płyt różnych polskich wykonawców do wspólnego śpiewania. W bieżącym roku, 22 kwietnia, zobaczymy ich na wielkim koncercie w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE!ie


On

jeden z najważniejszych i najpopularniejszych tenorów ostatniego stulecia. Wszechstronnie uzdolniony, niezrównany zarówno w repertuarze musicalowym, jak i sakralnym. Zanim skończył 30 lat występował na najbardziej prestiżowych scenach Europy i Ameryki Północnej oraz cieszył się sławą, na którą inni pracują całe swoje życie.

Ona

diwa polskiej estrady, mająca na koncie wiele niezapomnianych przebojów, obsypywana nagrodami przemysłu muzycznego, uznana w plebiscycie Empiku za najważniejszą osobowość ostatnich 60-lat. Piękna, niesamowicie zdolna, obdarzona doskonałym głosem.


W grudniu 1997 roku José Carreras i Edyta Górniak

wystąpili na charytatywnym koncercie w warszawskim Teatrze Wielkim. To właśnie Ją słynny tenor wybrał po przesłuchaniu około siedemdziesięciu płyt różnych polskich wykonawców do wspólnego śpiewania.

Już w kwietniu, na wielkim koncercie w Gdańsku/Sopocie, w towarzystwie orkiestry symfonicznej, pod batutą Davida Giméneza, José Carreras zaprezentuje publiczności największe przeboje muzyki operowej, utwory z legendarnych musicali oraz piękne hiszpańskie i włoskie pieśni. Ten koncert będzie jednak wyjątkowy! Po 15 latach maestro postanowił raz jeszcze zaprosić najbardziej przez niego cenioną polską wokalistkę - Edytę Górniak - do zaśpiewania z nim kilku duetów oraz piosenek solowych. Wielki koncert José Carrerasa z gościnnym udziałem Edyty Górniak już 22 kwietnia w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE! Zapraszamy!Urodzony w 1946 roku w Barcelonie José Carreras

od najmłodszych lat wykazywał wielki muzyczny talent. Jego kariera w niezwykle szybkim tempie zaczęła rozwijać się od roli w Nabucco Verdiego w 1970 roku. Magazyn Ovation określił głos młodego Hiszpana jako słodki, liryczny, wypełniony kolorem, jasny i prawdziwy, posiadający w sobie zmysłowe piękno, co razem wzięte daje niezwykły efekt, a dyrektor San Francisco Opera Lotfi Mansouri powiedział o Carrerasie: To najlepszy wokalista operowy z jakim pracowałem, jego muzykalność, inteligencja, zdolności dramatyczne, nie wspominając wspaniałego głosu, robią z niego artystę kompletnego. Co jest nietypowe w przypadku Carrerasa, to to, że w wieku 28 lat, kiedy większość śpiewaków operowych dopiero zaczyna swoje kariery, on miał już na koncie 24 główne role w różnych operach w Europie i Ameryce Północnej i debiut na najbardziej prestiżowych scenach świata:
  • Vienna Staatsoper w 1974, jako Książę Mantui w Rigoletto;
  • London?s Royal Opera House w 1974, jako Alfredo w La Traviata;
  • New York Metropolitan Opera w 1974, jako Cavaradossi w Tosca;
  • La Scala Milan w 1975, jako Riccardo w Un ballo in maschera (Bal maskowy).

Carreras to wszechstronny artysta - niezrównany w partiach operowych i w lżejszym repertuarze musicalowym oraz mszalnym. Znany jest również z doskonałej interpretacji pieśni hiszpańskich i włoskich, a wykonywane przez niego kolędy są uważane za najpiękniejsze na świecie. Jego albumy wielokrotnie pokrywały się złotem i platyną, a sam artysta ma na swoim koncie niezliczoną ilość nagród, odznaczeń, tytułów i medali, zarówno za działalność muzyczną, jak i charytatywną.

Kariera Edyty Górniak

rozpoczęła się od udziału w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonana przez nią piosenka Zły chłopak z repertuaru Lory Szafran przyniosła jej nie tylko wyróżnienie, ale i propozycję współpracy z teatrem Buffo w Warszawie,
z którym była związana przez następne 4 lata. Zagrała jedną z głównych ról w musicalu Metro, który stał się wielkim przebojem, a młoda artystka niemal z dnia na dzień stała się idolem swojego pokolenia. W Metrze wystąpiła 700 razy, w tym kilkadziesiąt na słynnym Broadwayu.

Kolejnym wielkim krokiem w jej karierze był udział w Konkursie Eurowizji. Jej występ w Dublinie w 1994 roku zakończył się wielkim sukcesem ? piosenką To nie ja wywalczyła drugie miejsce, przegrywając tylko z gospodarzami festiwalu. W tym samym roku zaczęła prace nad swoim debiutanckim albumem. Płyta Dotyk trafiła do sprzedaży w maju 1995 roku, rozeszła w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy oraz została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Piosenkarka stała się wielką gwiazdą, a jej kariera rozwijała się w zaskakującym tempie. W 1996 roku podpisała w Londynie z wytwórnia EMI International kontrakt na nagranie pięciu albumów - jej pierwszy anglojęzyczny krążek Edyta Górniak wydany został w 1997 roku, a promujący go singiel When You Come Back To Me osiągnął wielki sukces, szczególnie w Skandynawii, Portugalii oraz krajach azjatyckich.

Edyta Górniak ma na swoim koncie również wiele piosenek filmowych - w tym genialną Dumkę na dwa serca. Wykonany z Mietkiem Szcześniakiem na potrzeby filmu Ogniem i Mieczem utwór został okrzyknięty największym przebojem 1999 roku, a w 2007 został nagrodzony Złotą Kaczką za Najlepszą Piosenkę Filmową 50-lecia.

W 2007 roku kolejnym muzycznym bestsellerem okazał się album E.K.G., który już po kilku dniach stał się złoty, a po miesiącu pokrył się platyną. Sukces płyty przyniósł wiele nagród i wyróżnień - w plebiscycie EMPIKU otrzymała statuetkę za Najważniejsza osobowość ostatnich 60 lat oraz Najważniejsza płyta ostatnich 60 lat za debiutancki album Dotyk.

W 2011 roku ukazały się dwa single - Teraz - Tu oraz On the Run - zapowiadające nowy album Edyty Górniak, który ma ujrzeć światło dzienne w lutym 2012 roku.

Już 22 kwietnia 2012 genialny tenor ponownie zawita do Polski. Na koncercie w ERGO ARENIE w towarzystwie orkiestry symfonicznej da pokaz muzycznego geniuszu na najwyższym poziomie, a gościnny udział jednej z najlepszych polskich wokalistek - Edyty Górniak - z pewnością zachwyci publiczność.

ZAPRASZAMY:

  • 22 kwietnia 2012 - ERGO ARENA, GDAŃSK/SOPOT

Makroconcert

Dziś jest
9 grudnia 2023

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI