PUBLICYSTYKA / 2012 / ARTYKUŁY ROKU 2012

Dyskwalifikacje WDSF (PTT) w świetle polskiego prawa o stowarzyszeniach

Dodano: 2012-02-24 | 16:15:37


Publikujemy opinię prawną adwokata Marcina Połacieniec wykonaną na zlecenie World Dance Polska odnoszącą się do "gorącego" w ostatnich tygodniach tematu "dyskwalifikacji" par tanecznych przez WDSF (PTT).


Dyskwalifikacje WDSF (PTT) w świetle polskiego prawa o stowarzyszeniach


W dniu 25 października 2011 roku na oficjalnej stronie internetowej WDSF pojawiła się informacja o zmianie w przepisach  WDSF Competitions Rules (status: Luksemburg, 19 czerwca 2011 r.) wprowadzonych przez Prezydium WDSF. Zgodnie z wprowadzonym art. 13 ust. 3 pkt 4 (Rule 13.3.4)  zawodnik, który wcześniej został zarejestrowany w Systemie WDSF DanceSport lub WDSF Professional Division, i który powraca do Systemu WDSF DanceSport po współzawodnictwie lub inaczej uczestnictwie w systemie tanecznym lub systemie tańca turniejowego, który nie był zarejestrowany w Systemie WDSF, nie może reprezentować żadnego kraju bądź organizacji członkowskiej WDSF w jakimkolwiek turnieju WDSF przez okres sześciu (6) miesięcy po ostatnim uczestnictwie w turnieju tanecznym, który nie został zarejestrowany w Systemie WDSF DanceSport. Co więcej zgodnie z art. 13 ust. 4 pkt 1 (Rule 13.4.1) wszyscy zawodnicy uczestniczący w Mistrzostwach/Pucharach WDSF i w turniejach rankingowych WDSF muszą być zarejestrowani w WDSF, w systemie rejestracji WDSF. Tylko tancerz zarejestrowany w związku członkowskim WDSF może ubiegać się o taką rejestrację.

Powołując się m.in. na powyższe zasady, Prezydium ZG PTT w informacji z dnia 5 stycznia 2012 roku stwierdziło, że przynależność PTT do WDSF skutkuje koniecznością respektowania na Mistrzostwach Polski PTT i FTS 2012 dyskwalifikacji, nałożonych przez WDSF, wynikających ze startu w turniejach niezarejestrowanych w kalendarzu WDSF np. Imperial Championships, Disney Cup w Paryżu, UK Championships, czy chociażby w zbliżających się Mistrzostwach Polski w Mikołajkach. Co więcej Prezydium ZG PTT stwierdziło, że istnienie dwóch systemów wymusza podjęcie przez każdego z tancerzy indywidualnej decyzji o przynależności do WDSF bądź do WDC.

Co prawda każdy członek PTT zobowiązany jest do przestrzegania postanowień statutu, uchwał władz krajowych i władz okręgowych, jednakże z reasumpcją Prezydium ZG PTT nie można się zgodzić, albowiem stoi ona nie tylko w sprzeczności z podstawowymi gwarancjami konstytucyjnymi, ale także wprost z postanowieniami Statutu stowarzyszenia.

Zgodnie ze Statutem PTT (art. 6 ust. 1 pkt 3) każdy członek PTT ma prawo nie tylko do uczestniczenia w pracach Towarzystwa, organizowanych szkoleniach i innych formach działania, wynikających z realizacji celów statutowych (a zatem organizowanych turniejach tańca), ale również do przynależności do innych stowarzyszeń krajowych, zagranicznych i międzynarodowych, o podobnym profilu działalności (art. 6 ust. 1 pkt 7) typu WDC, WDP, PZTSport itp. Członek PTT może zostać zawieszony w tak ukształtowanych prawach jedynie orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i stwierdzenia, jakiego to naruszenia dany Członek się dopuścił.
Co więcej, prawo startu na mistrzostwach PTT i FTS zostało obiektywnie określone przez wprowadzony system dwustopniowej kwalifikacji, i jako takie jest więc uniezależnione od przynależności Członków do innych stowarzyszeń czy związków tanecznych. Co za tym idzie, wszelkie decyzje zarządu, prezydium czy też władz terenowych PTT warunkujące możliwość udziału w mistrzostwach PTT i FTS poprzez wyłączną przynależność do tych właśnie organizacji są sprzeczne ze statutem i wprowadzonym systemem kwalifikacji, a tym samym uznać należy je za bezprawne.

Tłumaczenie się przez władze PTT przynależnością do organizacji międzynarodowej w tym zakresie również nie znajduje uzasadnienia. Przyjęte w Polsce rozwiązania legislacyjne nie pozwalają aby przyznać pierwszeństwo normom stanowionym przez prywatną organizację międzynarodową (WDSF) nad normami powszechnie obowiązującego prawa stanowionego przez państwo, (por. art. 87 Konstytucji RP). Czynienie w tym zakresie wyjątku, a tym samym umożliwienie komukolwiek naruszania powszechnie obowiązujących przepisów z powołaniem się na normy o podmiotowo ograniczonym zakresie zastosowania, niepochodzące na dodatek od suwerena, stanowiłoby naruszenie zasady równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji RP).

W tym miejscu warto wskazać, że ślepe powielanie zasad turniejowych wprowadzonych przez WDSF może ściągnąć na władze PTT nie lada konsekwencje prawne.
Zgodnie z art. 28 prawa o stowarzyszeniach, organ nadzoru w razie stwierdzenia, że działalność stowarzyszenia jest niezgodna z prawem lub narusza postanowienia statutu, może wystąpić o ich usunięcie w określonym terminie, udzielić ostrzeżenia władzom stowarzyszenia, wystąpić do sądu o udzielenie upomnienia władzom stowarzyszenia, uchylenie niezgodnej z prawem lub statutem uchwały stowarzyszenia, lub nawet w ostateczności o rozwiązanie stowarzyszenia, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że decyzja władz PTT odnośnie "dyskwalifikacji" swoich członków nie znajduje żadnego prawnego uzasadnienia, zwłaszcza w oparciu o obowiązujące przepisy prawa normujące działalność PTT jako stowarzyszenia. Tym samym pod rozwagę zainteresowanym pozostawiam decyzję, zgłoszenia krzywdzących rozstrzygnięć władz PTT do organu nadzoru celem doprowadzenia działalności stowarzyszenia do stanu zgodnego z prawem lub też wystąpienie na drogę sądową w celu naprawienia szkody wyrządzonej przez władze stowarzyszenia poprzez dyskryminowanie członka przez odmowę świadczeń (prawa do startu w turniejach) stosowanych względem innych członków stowarzyszenia (możliwość taką potwierdził chociażby Sąd Najwyższy w Wyroku z dnia 21 grudnia 1970 r.; sygn.. akt. I CR 517/70)

Na marginesie przedstawionych rozważań pozostaje natomiast pytanie czy w świetle tak ograniczających idee olimpijską zasad WDSF, status tej organizacji jako zatwierdzonej przez MKOL nie powinien w najbliższym czasie ulec zmianie.

Marcin Połacieniec, adwokat

Komentarze: 3 Ostatnio dodany: 2012-02-25 | 23:03

Dziś jest
22 grudnia 2024

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI