PUBLICYSTYKA / 2011 / ARTYKUŁY ROKU 2011

Anna Grabka

Anna Grabka gość specjalny

Dodano: 2012-02-22 | 22:01:20


Balet Opery Nova w Bydgoszczy ma specjalnego gościa - Annę Grabka, tancerkę, balletmeisterin, pedagoga o międzynarodowej sławie.


Anna Grabka na próbie z baletem Opery Nova
foto: Andrzej Makowski

Anna Grabka od poniedziałku prowadzi zajęcia z tancerzami: pracują nad doskonaleniem techniki klasycznej przed powrotem "Śpiącej królewny" na scenę bydgoskiej opery w nowej obsadzie.

Absolwentka warszawskiej Szkoły Baletowej (1980) i wydziału pedagogiki baletu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (2002). Po szkole związała się z baletem Teatru Wielkiego, gdzie w krótkim czasie została pierwszą solistką. Tańczyła tu m.in. Swanildę w Coppelii, Aurorę w Śpiącej królewnie, Odettę-Odylię w Jeziorze łabędzim, Lisę w Córce źle strzeżonej oraz w Serenadzie Balanchine'a i Suite en blanc Lifara.

W 1985 roku wyjechała do Hamburga, gdzie została pierwszą tancerką baletu Opery. Zatańczyła tam 30 ról solowych.  Zadebiutowała jako Dziewczyna w Ognistym ptaku Neumeiera, a wkrótce odniosła sukces jako Aurora w jego Śpiącej królewnie i w 1987 roku została pierwszą solistką. Wykonywała szereg partii w przedstawieniach Johna Neumeiera.

Na pożegnanie ze sceną Neumeier stworzył dla niej rolę niewidomej Berty w swojej inscenizacji Giselle. Po rozstaniu z zespołem w 2001 roku, jeszcze przez dwa sezony powracała w tej roli gościnnie.

Pracę pedagoga baletu rozpoczynała w Hamburgu, a później zapraszały ją zespoły w Anglii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Szwecji i Australii. W latach 2003-2008 była stałą baletmistrzynią w Szwedzkim Balecie Królewskim. Prowadziła gościnne zajęcia w warszawskiej Akademii Muzycznej, podczas poznańskich Warsztatów Tanecznych i w naszym Teatrze Wielkim. Studiowała notację tańca metodą Labana u profesora Roderyka Lagne. Zasiadała w jury konkursów baletowych w Portugalii, Polsce i na wyspie Jersey. Od 1998 roku bywa również asystentką choreografów; pracowała dla Iriny Jacobson w Monachium oraz dla Natalii Makarowej przy wznawianiu jej Bajadery w Hamburgu, Sztokholmie i Warszawie. Była asystentką Christiana Spucka, Alexandra Granta i Patrice'a Barta w Szwedzkim Balecie Królewskim, współpracowała z Bartem przy realizacji Chopina w Polskim Balecie Narodowym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Kierownik baletu Opery Nova, Ilona Jaświn-Madejska mówi, że z zachwytem obserwuje sposób prowadzenia zajęć przez Annę Grabkę, jej umiejętność wychwytywania trudno dostrzegalnych szczegółów decydujących o urodzie tańca. Dla zespołu możliwość konsultacji u tak wytrawnego pedagoga jest nieocenioną korzyścią.

Anna Grabka w swej karierze tancerki brała udział w realizacjach "Śpiącej królewny" Czajkowskiego, w różnych technikach tanecznych. Balet ten powróci na scenę Opery Nova w marcu. Bezpośrednie próby przed spektaklami prowadzić będzie autorka inscenizacji i choreografii (wg Petipy), Zofia Rudnicka.

Dziś jest
18 maja 2024

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI