NEWSY

Estampas Porteñas

Dodano: 2011-09-20 | 14:18:37


Estampas Porteñas to jedna z najlepszych i najbardziej utytułowanych grup tanga na świecie. 22 października grupa wystąpi po raz pierwszy w Polsce. W Sali Kongresowej przedstawi swoją najnowszą i najbardziej zachwycającą produkcję – Tango Feeling.


Estampas Porteñas

to jedna z najlepszych i najbardziej utytułowanych grup tanga na świecie. Założona w Buenos Aires w 1996 roku przez wybitną prima balerinę i choreografkę Carolinę Soler od 15 lat z powodzeniem występuje na całym świecie, wzbudzając wielki zachwyt wśród publiczności i krytyków. Doceniana jest nie tylko za perfekcyjną technikę i klimat spektakli, ale za uszanowanie tradycji i powrót do korzeni tanga, z jego całym splendorem i bogactwem, o czym większość grup tego typu zapomniała. W skład zespołu wchodzą tylko doświadczeni, wyselekcjonowani tancerze z najlepszych argentyńskich szkół i grup tanecznych, wspaniali wokaliści oraz rewelacyjna orkiestra z Emiliano Greco na czele. Podczas przedstawień wspaniała choreografia Caroliny Soler idealnie przenika się z muzyką w stylu Astora Piazzolli, dźwięki bandoneonu, gitar i skrzypiec doskonale współgrają ze zmysłowym, pełnym siły, wyrafinowanym i perfekcyjnym tańcem oraz namiętnym głosem Javiera di Ciriaco i Estebana Riera.

Występy Estampas Porteñas miało już okazję podziwiać ponad 700 tysięcy widzów w Europie, USA, Afryce i Azji. 22 października grupa wystąpi po raz pierwszy w Polsce. W Sali Kongresowej przedstawi swoją najnowszą i najbardziej zachwycającą produkcję – Tango Feeling.

Najnowsza produkcja wielokrotnie nagradzanej grupy Estampas Porteñas z Buenos Aires - Tango Feeling - to pokaz tanecznego geniuszu, prawdziwie ognista rozrywka na najwyższym poziomie. W spektaklu tym na próżno doszukiwać się innowacyjnych pomysłów, czy udziwnionych rozwiązań, w których zatracają się inne argentyńskie grupy. I to jest główny atut przedstawienia – wraca ono do korzeni tanga, pokazuje, co jest w nim najważniejsze. Odnajdziemy tu cały przekrój emocji - miłość, zazdrość, gniew i pożądanie. Zobaczymy zmysłowe, eleganckie, perfekcyjne ruchy tancerek w cudownych sukniach, które fruwają w powietrzu lub wirują wokół nóg przystojnych tancerzy. Usłyszymy piękne argentyńskie pieśni, które w połączeniu z dźwiękami bandoneonu, gitary i skrzypiec przeniosą nas wprost do dzielnic Buenos Aires. Bo tam właśnie, w portowych knajpkach, narodził się ten najbardziej ekscytujący taniec świata.

Grupa Estampas Porteñas została założona w 1996 roku w Buenos Aires przez wybitną prima balerinę Carolinę Soler. Artystka od najmłodszych lat szkoliła swój warsztat taneczny pod okiem najlepszych nauczycieli. Zaczynała w Lima Municipal Ballet, w 1972 roku dostała się znanego Choreartium Association Ballet, gdzie była jedną z solistek, a potem główną tancerką w takich przedstawieniach jak Jezioro Łabędzie, czy Giselle. W 1978 roku dołączyła do Teatri Colón, gdzie miała okazję występować w najważniejszych spektaklach klasycznego repertuaru, natomiast z grupami Argentine Ballet czy Modern Jazz Ballet objechała niemal cały świat. Jednak to nie balet był jej przeznaczony. Miłość do tanga kiełkowała w niej latami, aż w końcu postanowiła założyć własną grupę. Zauważyła, że współczesne zespoły coraz częściej zapominają o esencji tanga, zbyt unowocześniają ten styl, chcą być innowacyjne, prześcigają się w pomysłach na bycie oryginalnym, a tracą to, co najważniejsze. Grupa Estampas Porteñas od początku istnienia miała na celu wrócić do korzeni tanga,  pokazać jego prawdziwe oblicze, emocje, elegancję.

W skład Estampas Porteñas wchodzą genialni tancerze, wspaniali wokaliści i najlepsi muzycy. W ich spektaklach widać nieskończoną pasję i miłość do tanga. Uwodzicielski taniec i zmysłowa muzyka tworzą niezapomniany klimat, a kolorowe i bogate stroje piękną estetykę ich przedstawień.

Pierwszy akt - The Milonga - przenosi nas do argentyńskiego baru Salón Porteńo, gdzie publiczność ma okazję odbyć podróż po najbardziej uwodzicielskich formach tańca w historii, przywołując blask i radość czasów, w których tango się narodziło. W czasy złotej ery Milongi.

W drugiej części - The Show - bardziej widoczny jest kontakt fizyczny pomiędzy tancerzami. Zjednoczenie się dwóch ciał w jednej przestrzeni w oparach wielkiej pasji, uwodzenia, erotyzmu. Zamknięci w sidłach pięknego szaleństwa artyści ukazują magię tanga, z jego wszelkimi emocjami - zazdrością, pożądaniem, miłością, gniewem. Tancerze pokazują zarówno delikatność, elegancję, jak i brutalność tanga. Towarzysząca temu muzyka instrumentalna pogłębia doznania, wyostrza zmysły. Chwilami jest tak ekspresyjna, że publiczność zapomina o istnieniu tancerzy.

W ciągu pierwszego roku istnienia grupa Estampas Porteñas odbyła trasę po Chinach, gdzie dała ponad 60 spektakli. Potem przyszła kolej na inne państwa i kontynenty. Ich spektakle mogła podziwiać publiczność w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Malezji, Tajlandii, Afryce Południowej, Australii, Singapurze, a krytycy nie szczędzili pochwał, zgodnie twierdząc, że "... oślepiają publiczność talentem, zmysłowością i pięknem." W 2006 roku wystąpili w 33 miastach USA - w nawiązaniu do ich występów Instytut Hiszpańskiej Kultury w Houston przyznał Carolinie Soler nagrodę za wielkie osiągnięcia, a gubernator Texasu, Bill White, ogłosił dzień 14 października dniem Estampas Porteñas w stolicy stanu.

Tango Feeling to show pełne świeżości, ale w pełni tradycyjne. W każdym ruchu tancerzy widać perfekcję, zręczność, zmysłowość i pasję, które w połączeniu z ekscytującymi rozwiązaniami muzycznymi dają oszałamiający efekt. Dzięki nim publiczność może poczuć wyrafinowanie i intensywność współczesnej Argentyny.

Jedna uwaga: nie próbujcie tego w domu. Dzieci mogą Was aresztować za nieprzyzwoitość, albo skończycie w szpitalu z połamanymi nogami lub urazami pachwin. (YORK PRESS)

ZAPRASZAMY!

MAKROconcert

Dziś jest
8 czerwca 2023

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI