Taniec jest dyscypliną niewymierną i w przypadku rozgrywania wszelkich konkursów oceny sędziów zawsze wzbudzały i będą wzbudzać wiele kontrowersji. Stąd też od lat poszukuje się "sprawiedliwych" sposobów i metod oceny par tanecznych, aby zwycięzcami byli naprawdę najlepsi z najlepszych.
Duży krok do przodu wykonali w maju br. zawodowcy -
World Dance Council (WDC), którzy podczas AGM w Blackpool zdecydowali o nowych "WDC Basic New Rule", wg których zostały rozegrane przywołane na wstępie Mistrzostwa Świata Zawodowców w stylu standardowym.
Nowością jest konieczność zatańczenia przez pary choreografii, na którą składają się wyłącznie figury podstawowe. W praktyce wygląda to w ten sposób, że w każdej rundzie eliminacyjnej losowany jest jeden taniec, w którym pary tańczą wyłącznie basic, zaś w pozostałych tańcach - program dowolny. Zasadą jest, aby w kolejnych rundach turnieju tańce w basicu nie powtarzały się, chyba że w danym turnieju jest więcej rund niż 5. Podkreślić należy, że prezentacja basicu przez pary nie jest indywidualna. Pary tańczą basic razem na parkiecie i są typowane do kolejnej rundy, na dotychczasowych zasadach.
Reprezentujący Polskę w Mistrzostwach Świata w Kanadzie
Tomasz Papkała zauważa, że wśród par zawodowych zdania były podzielone co do nowej formy rozgrywania mistrzostw, jednak zdaniem czołowych par świata, tańczenie basicu jest dobrym rozwiązaniem.
Kolejną nowością w rozgrywaniu mistrzostw WDC jest przyznanie prawa startu w mistrzostwach - na podstawie tzw. "dzikiej karty" - o którą mogą się ubiegać pary znajdujące się wśród pierwszych 24. par rankingu WDC:
Dotychczas prawo startu w mistrzostwach miały dwie - zwykle mistrzowskie - pary z każdego kraju. W Ottawie nastąpił historyczny moment - po raz pierwszy o tytuły mistrzowskie rywalizowały również pary na podstawie "dzikiej karty". Były to dwie pary amerykańskie: Victor Fung & Anastasia Muravyova oraz Giannico Giampiero & Anna Mikhed i jedna włoska Mirko Gozzoli & Edita Daniute, wszystkie "zameldowały się" w finale mistrzostw.
Naczelny Twist Service serdecznie dziękuje niżej wymienionym za współredakcję tego artykułu, którzy zauważyli, że ...Robert Wota:Mimo że obowiązują te reguły (basic i "dzika karta" - red.) od maja br. to np. organizatorzy Mistrzostw Świata zawodowców Latin w Bonn (Niemcy)
poprosili, aby te mistrzostwa rozgrywać po staremu bez basicu, i tak
będzie 20 listopada ...Andrzej Jakubowski:Wygląda na to, że zawodowcy wyprzedzili International Dance Sport Federation (IDSF) w zakresie rozrywania turniejów mistrzowskich.Tomasz Papkała:Organizacja Mistrzostw Świata w Kanadzie była nie najgorsza. Każdy czołowy polski turniej mógłby to zorganizować o wiele lepiej! Linki:
MŚ Professional Standard 2010