TANIEC TOWARZYSKI

Yang Liping

Międzynarodowy Dzień Tańca

Dodano: 2023-04-29 | 20:03:06


Dziś, 29 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Na tę okoliczność, co roku, inny artysta związany ze światem tańca, przygotowuje orędzie wygłaszane w związku z  rocznicą. W tym roku orędzie przygotowała Yang Liping.


Yang Liping
foto: nimit.pl


Za Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) publikujemy polskie tłumaczenie orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2023. Jego autorką jest Yang Liping ? tancerka i choreografka z Chin.

Taniec jako sposób komunikacji ze światem


Język ciała jest najbardziej instynktowną formą komunikacji międzyludzkiej. Od pierwszych chwil przyjścia na świat, jeszcze zanim nauczymy się wypowiadać słowa, możemy używać naszych rąk i stóp do wykonywania gestów przypominających taniec. Z tego ?pierwotnego języka? wyrasta taniec.

Do tańca pobudza nas wiele rzeczy. Kiedy mieszkałam w moim rodzinnym mieście, babcia powiedziała mi, że taniec to sposób, w jaki dziękujemy Słońcu za ciepło i światło, które wnosi ono do naszego życia.

Po obfitych zbiorach tańczymy radośnie na polach, wyrażając wdzięczność ziemi. Kiedy spotykamy osobę, którą kochamy, tańczymy jak paw, rozkładający pióra ogona, licząc, że nasze uczucia zostaną odwzajemnione. Nawet kiedy chorujemy, poddajemy się mistycznym rytuałom tanecznym, aby odpędzić demony choroby.

...

Tancerze i choreografowie powinni uważniej wsłuchiwać się w radości i smutki świata, używając tańca jako dopełnienia dialogu, który od tysięcy lat prowadzimy z przyrodą i życiem.

Dziś chcę nie tylko podzielić się naszą kulturą taneczną ze światem; mam również nadzieję, że uda mi się zaprosić wszystkich tancerzy i tancerki, którzy kochają taniec i chcieliby wyrazić swoje emocje poprzez taniec, do wspólnego tańczenia i dzielenia się naszą miłością i podziwem dla nieba i ziemi.

Życie jest nieskończone, podobnie jak taniec.

Pełny tekst tłumaczenia orędzia Yang Liping czytaj na stronach Narodowego Instytutu Muzyki i TańcaSpirit of the PeacockYang Liping - przedstawicielka grupy etnicznej Bai z regionu Dali w prowincji Junnan. Utytułowana artystka i wiceprzewodnicząca Chińskiego Stowarzyszenia Tancerzy.

Zamiłowanie do tańca wykazywała już od najmłodszych lat. Pomimo braku formalnej edukacji tanecznej zdobyła uznanie jako wyjątkowa i wyróżniająca się tancerka w Chinach, co zawdzięcza swojemu zdumiewającemu talentowi. Ogólnokrajową sławę przyniosła jej autorska, nastrojowa i pełna elegancji praca Spirit of the Peacock z 1986 roku. Do innych znanych utworów artystki należą m.in.: Moonlight, Two Trees, czy Love of the Peacock.


Międzynarodowy Dzień Tańca - to wydarzenie, które zostało ustanowione na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges?a Noverre?a.

Więcej informacji:

Dziś jest
25 lipca 2024

KLUB KIBICA

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI