TANIEC TOWARZYSKI

Holland Masters 2022 - Rotterdam

Festiwal mistrzostw w Rotterdamie

Dodano: 2022-10-16 | 23:35:20


Holland Masters w Rotterdamie to duże wydarzenie taneczne na scenie federacji WDSF. W miniony weekend odbyły się tam 3. turnieje rangi mistrzostw świata oraz wiele konkurencji open charakterystycznych dla tego typu wydarzeń.Wszystkie trzy turnieje mistrzowskie w Rotterdamie, podczas Holland Masters, odbyły się w formule open, a były to:
 • WDSF Mistrzostwa Świata Senior III Standard,
 • WDSF Mistrzostwa Świata Senior I Latin, i
 • WDSF Mistrzostwa Świata u21 w 10 tańcach.
Śledząc od lat turnieje mistrzowskie nie mogę wyjść z podziwu i próbuję zrozumieć "mechanizm" przyciągnięcia do udziału w mistrzostwach tak licznej rzeszy par tanecznych, szczególnie w konkurencji Senior III (startowało 157.). Mistrzostwa świata w Rotterdamie nie są pierwszymi tak licznie obsadzonymi, przed trzema laty pisaliśmy o również bardzo licznie obsadzonych Mistrzostwach Świata Senior III Standard w Bilbao.

Może znajdzie się ktoś, kto podzieli się swoimi refleksjami i przybliży fenomen tak licznej frekwencji par na mistrzostwach świata? Zapraszamy!.

Wracając do Mistrzostw w Rotterdamie - w konkurencji Senior III Polskę reprezentowały TYLKO dwie pary: Marek Wasilewski i Krystyna Wasilewska (43. miejsce / 3. runda) i Emil Gajda i Dorota Gajda (54.-58. miejsce / 2. runda), zaś na podium stanęły pary:
 1. Gert Faustmann i Alexandra Kley - Niemcy
 2. Slawek Lukawczyk i Janine-Nicole Desai - Anglia
 3. Jordi Mayral Esteban i Eva Aguilera Llobera - Hiszpania.

Wyniki: WDSF Mistrzostwa Świata Senior III Standard - Rotterdam 2022

Marek Wasilewski i Krystyna Wasilewska

Marek Wasilewski i Krystyna Wasilewska
foto ilustracyjne z MFT Baltic Cup 2022
foto: Facebook

WDSF Mistrzostwa Świata Senior I Latin nie były już tak bardzo licznie obsadzone jak Seniorów III, ale i tak było z kim rywalizować. Startowało 71. par. Niestety nie było reprezentantów Polski. Tytuły mistrzów świata przypadły parom:
 1. Aleksander Jokic i Maria Lyngstad - Norwegia
 2. David Lopez Fernandez i Jesica Garcia Perez - Hiszpania
 3. Markus Heffner i Marina Scharin-Mehlmann - Niemcy.


Trzecim turniejem rangi mistrzostw świata podczas Holland Masters były WDSF Mistrzostwa Świata u21 w 10 tańcach. Uczestniczyło w nich 47. par tanecznych. Polskę reprezentowały 3. pary:
 • Tomasz Ruszkowski i Maria Latos, która awansowała do mistrzowskiego finału zajmując 6. miejsce
 • oraz ćwierćfinaliści: Paweł Haftka i Oliwia Grzęska (20. miejsce) i Kamil Tarach i Nicole Billings (25. miejsce).

Na trzecim stopniu mistrzowskiego podium stanęła Polka - Julia Mozdyniewicz wraz ze swoim włoskim partnerem Riccardo Perretta - jako reprezentanci Włoch. Tytuł mistrzów świata przypadł reprezentantom Rumunii - Lupoaie Cosmin i Morariu Alessia Ioana, zaś I WiceMistrzów świata reprezentantom Izraela - Ron Brener i Violetta Karnaushenko.

Riccardo Perretta i Julia Mozdyniewicz na stronach TwistService.PL:

WDSF Mistrzostwa Świata u21 w 10 tańcach

WDSF Mistrzowie Świata u21 w 10 tańcach
foto: Facebook

W panelach sędziowskich mistrzostw świata zasiadali także przedstawiciele Polski: Maciej Felzenowski (Senior III) i Marek Chojnacki (Senior I i u 21 lat).

W turniejach open zatańczyły z powodzeniem polskie pary. Tymon Olejarz i Wiktoria Kurda - wygrali konkurencję WDSF Open Junior II Latin, zaś w stylu standardowym zajęli 7. miejsce w półfinale. Byli jedyną polską parą w obu stylach.
W panelach sędziowskich pracowali: Jarosław Marzec (Latin) i Marek Chojnacki (Standard).

Wyniki:


Tymon Olejarz i Wiktoria Kurda
wraz z Radosławem Gołata
foto: Facebook


Mateusz Stawowy i Sara Silva

Mateusz Stawowy i Sara Silva
foto: Rob Ronda

Mateusz Stawowy i Sara Silva - startowali w kategorii Młodzieży. W stylu standardowym zajęli 3. miejsce, zaś w latynoamerykańskim - 9. w półfinale. Podobnie jak Tymon i Wiktoria byli jedynymi reprezentantami Polski.

Wyniki:

Bartosz Lewandowski i Anna Wałachowska

Bartosz Lewandowski i Anna Wałachowska
foto ilustracyjne z MP Konin 2022
foto: Adam Socik / TwistService.PL

Finałowe 3. miejsce na podium wytańczyli także Bartosz Lewandowski i Anna Wałachowska w turnieju WDSF International Open Latin. W międzynarodowym gronie 73. par zatańczyły także dwie inne pary z Polski: Filip Paul i Justyna Labuz oraz Przemyslaw Walisiak i Klaudia Marcinkiewicz. Zaprezentowały się tańcząc dwie rundy turnieju.

W konkurencji WDSF International Open Standard, w barwach Polski, zatańczyły pary: Robert Andersen i Klaudia Paduch - 9.-11. miejsce w półfinale oraz Tomasz Depczyński i Aleksandra Kołodziej - dwie rundy turnieju.

Jarosław Marzec sędziował pary Młodzieży w stylu standardowym i Amatorów w stylu Latin.

Wyniki:

Rotterdam, 14-15-16 października 2022 r.

Mateusz Stawowy i Sara Silva - historia taneczna pisana na TwistService.PL: