PUBLICYSTYKA / 2012 / ARTYKUŁY ROKU 2012

STOMP w Polsce

Dodano: 2012-10-02 | 23:20:53


STOMP to największy kasowy sukces w historii West Endu i Broadwayu oraz sensacja teatralna w skali światowej! Grupa grająca na wszystkim - od zapalniczek Zippo aż po kosze na śmieci - wiele lat temu zawładnęła sercami publiczności i po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością.


Artyści znani z improwizacji i odważnych eksperymentów muzycznych tworzą jedyne w swoim rodzaju widowisko, które bawi, śmieszy i inspiruje. Nie dziwi więc fakt, że kalendarz zespołu wypełniony jest występami w każdym zakątku globu, na koncie grupy pojawiają się kolejne nagrody, a prasa nie szczędzi im pochwał, nazywając projekt STOMP "hitem wszechczasów". W listopadzie, po 3 latach przerwy, zespół ponownie zawita do Polski - ich szalone popisy będziemy mogli podziwiać w Bydgoszczy, Warszawie, Zabrzu i Łodzi. Zapraszamy!

STOMP występują przy zapełnionych salach na całym świecie: od Hong Kongu po Barcelonę, od Dublina po Sydney. W 1995 roku dali występ na Akropolu w Atenach. W swojej historii grupa doczekała się niejednej zaszczytnej chwili. Brooms, piętnastominutowy film o zespole, został nominowany do Oscara. Wyróżniono go także podczas Sundance Festival Roberta Redforda oraz wybrano do udziału w Festiwalu Filmowym w Cannes. Wielkim, międzynarodowym hitem okazał się film w reżyserii twórców zespołu - Stomp Out Loud. Obraz otrzymał cztery nominacje Emmy i odebrał statuetkę za Wybitny Montaż Multimedialny. W 2000 roku na prośbę Billa Clintona STOMP dali niezapomniany koncert na schodach Lincoln Memorial. Zaś w 2002 roku na ekrany kin wszedł trójwymiarowy film, zatytułowany Pulse: A Stomp Odyssey, który zdobył 2 prestiżowe nagrody na paryskim festiwalu La Geode.

STOMP to mistrzowie tworzenia niezwykłej muzyki z wykorzystaniem codziennych przedmiotów. Show grupy jest bez wątpienia najbardziej zaskakującym i oryginalnym spektaklem w historii. W zespole pulsuje energia - jest prowokacyjny i nie boi się eksperymentować. Widowisko zostało uhonorowane imponującą ilością nagród: Olivier Award za Najlepszą Choreografię, nowojorską Obie Award oraz statuetką za Najbardziej Wyjątkowe Przeżycie Teatralne. Miarą sukcesu STOMP są rewelacyjne recenzje prasowe i liczne występy w telewizji.

Stomp

Członkowie STOMP poszukują muzyki w hałasie. W ich rękach szybki, dynamiczny rytm może powstać za pomocą byle przedmiotu - zwykłej miotły, zapalniczki Zippo, czy kosza na śmieci. Widowisko stanowi unikatowe połączenie muzyki, ruchu i komedii wizualnej, wyszukanej, perkusyjnej wirtuozerii z nowatorskim sposobem poruszania. Zadziwia i wywołuje salwy śmiechu. Grupa udowadnia, że nie trzeba kupować wiolonczeli ani fortepianu, żeby tworzyć muzykę, bo ona jest wszędzie. Show nie ma precedensu i w śmiały sposób wykracza poza ramy konwencji.

Muzycy bezustannie udoskonalają swoje umiejętności. Niektóre z występów są bardzo niebezpieczne i wymagają bezwzględnego, ścisłego zastosowania się wykonawców do wyznaczonej choreografii - takim przykładem jest taniec na beczkach. Show narzuca konieczność posiadania świetnej kondycji przez artystów oraz utrzymania bezustannej czujności, gdyż każdy błąd może zakończyć się kontuzją.

Pomysłodawcy STOMP, Luke Cresswell i Steve McNicholas, współpracują ze sobą od wielu lat. Razem wyreżyserowali wiele reklamówek i skomponowali dużo ścieżek dźwiękowych. W końcu postanowili stworzyć niepowtarzalne, zaskakujące i spektakularne widowisko, w którym rytm jest jedyną muzyką. Za główny cel postawili sobie bawienie, rozśmieszanie i inspirowanie publiczności. O tym, że odnieśli sukces wiedzą wtedy, gdy wychodzący z teatru widzowie próbują grać na każdej rzeczy, którą napotkają na swojej drodze. STOMP pokazuje, że sztuka może powstać gdziekolwiek i z czegokolwiek.

Jeśli obejrzysz STOMP, nigdy więcej nie spojrzysz w ten sam sposób na miotłę, puszkę po napoju, czy kuchenny zlew.


"Erupcja wulkanu muzyki i pomysłów tanecznych. Jeżeli wykonawca wypełnia Salę Kongresową pięć razy z rzędu, to jest to wydarzenie bezprecedensowe." (Rzeczpospolita 2008)Trasa 2012:

  • 3 - 4 listopada - Bydgoszcz, Opera Nova
  • 7 - 8 listopada - Warszawa, Sala Kongresowa
  • 11 - 12 listopada - Zabrze, DMiT
  • 15 - 16 listopada - Łódź, Teatr Muzyczny

Bilety do nabycia: www.makroconcert.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, salony Empik

Dziś jest
6 grudnia 2021

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI