TANIEC TOWARZYSKI

Alicja Górska

Alicja Górska

Dodano: 2024-02-07 | 17:21:42


Nauczycielka tańca, uczennica prof. Mariana Wieczystego. Prekursorka ruchu dziecięcego w Polsce. Założycielka Klubu Tańca JACEK i Szkoły Tańca GRACJA w Zielonej Górze. Wychowawczyni wielu nauczycieli tańca oraz par klasy S, w tym wielokrotnych Mistrzów Świata, Europy i Polski.


Alicja Górska
foto: Tomasz Gawałkiewicz


Alicja Górska

(ur. 19 listopada 1946 r. w Żarach)
Członkini Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce (FSiKT), a od 1984 roku Polskiego Towarzystwa Tanecznego (PTT). Nauczycielka tańca, uczennica prof. Mariana Wieczystego. Prekursorka ruchu dziecięcego w Polsce. Założycielka Klubu Tańca JACEK i Szkoły Tańca GRACJA w Zielonej Górze. Wychowawczyni wielu nauczycieli tańca oraz par klasy S, w tym wielokrotnych Mistrzów Świata, Europy i Polski. Sędzia PTT III kategorii. Prowadząca turnieje tańca. Od 2016 roku Członek Honorowy PTT. W latach 1988 – 2003 członek Okręgu Dolnośląskiego PTT.

Edukację taneczną rozpoczęła w Studium Tańca w Poznaniu (taniec ludowy i taniec towarzyski), po czym ukończyła ministerialne czteroletnie Studia Zawodowe w zakresie Tańca Towarzyskiego w Gdańsku. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze - magister pedagogiki kulturalno-oświatowej. Dyplomowany nauczyciel tańca. Była wychowanką prof. Mariana Wieczystego.

Prof. Marian Wieczysty

prof. Marian Wieczysty, Alicja Górska, Maria Nowak, Kazimierz Michlik, Małgorzata Igielska
na drugim planie - Tadeusz Krupiński
foto: materiały redakcyjne

Przez 15 lat pracowała w Wolsztyńskim Domu Kultury, jako kierownik działu imprez i nauczycielka tańca. W tym czasie prowadziła dziecięce i młodzieżowe pary turniejowe oraz formacje taneczne KAJ, mające w dorobku złote i srebrne "Aplauzy" Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Przez kolejnych dziesięć lat pracowała w komisji sędziowskiej tej imprezy. Ze swoimi zespołami tańca tworzyła oprawę artystyczną koncertów: w Teatrze Wielkim w Warszawie, centralne "Barbórki", "Gryfiady", czy cykl "Dziecko Potrafi" w poznańskiej Arenie. Współpracowała artystycznie z zespołami pieśni i tańca z Regionu Kozła Lubuskiego.

W 1986 roku przeniosła się do Zielonej Góry, zatrudniona przez ówczesnego Prezydenta Miasta, jako specjalistka ds. tańca przy organizacji i prowadzeniu pracowni tanecznej w MDK "Dom Harcerza". Tu stworzyła Klub Tańca JACEK, w którym pierwszą parą turniejową byli Jacek Walkowiak – Aneta Sadło.


Jacek Walkowiak i Aneta Sadło
w pokazie tańca na Dziecięcym Turnieju Tańca Stargard'1988
foto: archiwum TwistService.PL

W tym samym roku założyła Szkołę Tańca GRACJA w Zielonej Górze - pierwszą w Polsce profesjonalną placówkę kulturalno-oświatową o specjalizacji taniec, którą prowadziła aż do przejścia na emeryturę w roku 2008. Wówczas przekazała prowadzenie Gracji swojej córce Dominice Górskiej.

Mama przestała kierować Gracją z dnia na dzień. Zamknęła drzwi, zostawiła klucze. Teraz mam na głowie szkołę i sama jestem matką. Ciągle odkrywam, ile ją to musiało kosztować - opowiada Dominika Górska, szefowa Szkoły Tańca Gracja.

Gracja wyszkoliła tysiące tancerzy. Niektórych oglądamy w popularnych tanecznych show, niektórzy zdobywają puchary, a jeszcze inni zakładają własne szkoły tańca czy kluby fitness. Pozostali? - Nauczyli się życia. Znakomitej organizacji czasu, determinacji, kultury osobistej i trochę zapomnianych dobrych manier - opowiadają Alicja Górska i Dominika Górska.ST GRACJA stała się instytucją samą w sobie; wychowała i zatrudniała znakomitych nauczycieli tańca. Nie sposób wymienić wszystkich, ale nauczyciele współtworzący sukces szkoły to: Dominika Górska, Wojciech Olszak, Filip Czeszyk, Beata Teśluk, Andrzej Sadecki, Katarzyna Jareniowska, Sylwia Górska-Romańczuk, Karina Nawrot i Kazimierz Kopaczyński. Wraz z Alicją Górską wykształcili oni kilkaset par tańca towarzyskiego klas E – S, z których najbardziej znani to:
 • Jacek Walkowiak i Aneta Sadło,
 • Michał Malitowski i Iwona Golczak - (4-krotni Mistrzowie Polski LA, półfinaliści MŚ i ME),
 • Sławomir Miszczak i Dominika Górska - (Mistrzowie o/Dolnośląskiego),
 • Andrzej Sadecki i Karina Nawrot,
 • Dariusz Myćka i Hanna Żudziewicz,
 • Piotr Lewandowski i Agnieszka Szklarz,
 • Paweł Jenek i Anna Radomska,
 • Marek Szulgo i Renata Schodnik.

Alicja Górska działając w Polskim Towarzystwie Tanecznym:
 • była prekursorką ruchu dziecięcego w Polsce,
 • prowadziła Komisję ds. Dzieci i Młodzieży przy Zarządzie Głównym PTT z siedzibą w Krakowie,
 • uczestniczyła w tworzeniu pierwszych w Polsce przepisów ruchu tańca towarzyskiego i sportowego dzieci i młodzieży, wydanych w 1985 roku w Krakowie,
 • w latach 1988 - 1994 zasiadała we władzach Okręgu Terenowego PTT we Wrocławiu,

zaś, od maja 2002 roku, w Federacji Tańca Sportowego, była Prezesem Lubuskiego Związku Okręgowego Tańca Sportowego.

Zasiadała w jury wielu wydarzeń tanecznych krajowych i z udziałem par międzynarodowych. Jako znana prezenterka prowadziła turnieje tańca, w tym od 40 lat prestiżową imprezę pamięci twórcy ruchu tanecznego w Polsce „O Puchar prof. Mariana Wieczystego” w Krakowie.

W Zielonej Górze była organizatorką, jurorką i prowadzącą wielu wydarzeń o zasięgu krajowym i międzynarodowym (widowisk tanecznych, pokazów, imprez okolicznościowych) oraz turniejów tańca:
 • Międzynarodowych „O Pluszowego Misia”,
 • Ogólnokrajowych „Gwiazdkowych” i „Konwaliowych”,
 • Mistrzostw Polski Juniorów (2-3 marca 1996 roku),
 • O Puchar Dowódcy Garnizonu w Sulechowie.

Była autorką i organizatorką:
 • projektów szkoleniowych dla nauczycieli i trenerów (niegdyś z udziałem prof. Mariana Wieczystego) oraz par sportowych z udziałem konsultantów krajowych i zagranicznych,
 • wielu akcji charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i dzieci z rodzin ubogich,
 • wieloletniej współpracy artystycznej w ramach Euroregionu.

Otrzymała wyróżnienia:
 • Srebrny Krzyż Zasługi
 • Zasłużony Działacz Kultury
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej
 • Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra
 • Lubuski Animator Kultury

oraz z zakresu tańca towarzyskiego:
 • „Srebrna Odznaka” Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce
 • „Złota Odznaka” Okręgu Dolnośląskiego PTT - 16.06.2002 r.
 • Medal 50-lecia Polskiego Towarzystwa Tanecznego - 2006 r.
 • tytuł CZŁONKA HONOROWEGO Polskiego Towarzystwa Tanecznego – 10.12.2016 r.

Dominika Górska i Sylwia Górska-Romańczuk

od lewej: Dominika Górska i Sylwia Górska-Romańczuk
foto: materiały redakcyjne

W ślady taneczne Alicji Górskiej poszły jej córki Sylwia (hip-hop i show dance) i Dominika (taniec towarzyski) oraz wnuki Jakub, Liwia, Julia i Jan.

Aleksandra Malitowska i Alicja Górska

Aleksandra Malitowska i Alicja Górska
- Mistrzostwa Polski PTT Standard, Zielona Góra 2023 -
foto: Adam Socik / TwistService.PL

Mamy rok 2024, Szkoła Tańca Gracja weszła w 38. rok swojego istnienia i aktywnej działalności, a jej założycielka - Alicja Górska ma się bardzo dobrze, jak widać na fotografii powyżej - wykonanej podczas Mistrzostw Polski PTT w tańcach standardowych zorganizowanych przez Szkołę Tańca GRACJA pod kierownictwem Dominiki Górskiej.

Przed laty, w 2006 roku, p. Andrzej Jakubowski podzielił się z czytelnikami TwistService.PL refleksjami o świętowaniu 20-lecia zielonogórskiej Gracji. (20 lat zielonogórskiej Gracji (TwistService.PL, 21 maja 2006 r.)Korzystaliśmy z opracowania Aleksandra Skibińskiego - publikowanego na stronach Okręgu Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego.

Dziś jest
14 lipca 2024

KLUB KIBICA


LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI