Alicja Górska
foto: Tomasz Gawałkiewicz
Alicja Górska
(ur. 19 listopada 1946 r. w Żarach)
Członkini Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce (FSiKT), a od 1984 roku Polskiego Towarzystwa Tanecznego (PTT). Nauczycielka tańca, uczennica prof. Mariana Wieczystego. Prekursorka ruchu dziecięcego w Polsce. Założycielka Klubu Tańca JACEK i Szkoły Tańca GRACJA w Zielonej Górze. Wychowawczyni wielu nauczycieli tańca oraz par klasy S, w tym wielokrotnych Mistrzów Świata, Europy i Polski. Sędzia PTT III kategorii. Prowadząca turnieje tańca. Od 2016 roku Członek Honorowy PTT. W latach 1988 – 2003 członek Okręgu Dolnośląskiego PTT.
Edukację taneczną rozpoczęła w Studium Tańca w Poznaniu (taniec ludowy i taniec towarzyski), po czym ukończyła ministerialne czteroletnie Studia Zawodowe w zakresie Tańca Towarzyskiego w Gdańsku. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze - magister pedagogiki kulturalno-oświatowej. Dyplomowany nauczyciel tańca. Była wychowanką prof. Mariana Wieczystego.
prof. Marian Wieczysty, Alicja Górska, Maria Nowak, Kazimierz Michlik, Małgorzata Igielska
na drugim planie - Tadeusz Krupiński
foto: materiały redakcyjne
Przez 15 lat pracowała w Wolsztyńskim Domu Kultury, jako kierownik działu imprez i nauczycielka tańca. W tym czasie prowadziła dziecięce i młodzieżowe pary turniejowe oraz formacje taneczne KAJ, mające w dorobku złote i srebrne "Aplauzy" Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Przez kolejnych dziesięć lat pracowała w komisji sędziowskiej tej imprezy. Ze swoimi zespołami tańca tworzyła oprawę artystyczną koncertów: w Teatrze Wielkim w Warszawie, centralne "Barbórki", "Gryfiady", czy cykl "Dziecko Potrafi" w poznańskiej Arenie. Współpracowała artystycznie z zespołami pieśni i tańca z Regionu Kozła Lubuskiego.
W 1986 roku przeniosła się do Zielonej Góry, zatrudniona przez ówczesnego Prezydenta Miasta, jako specjalistka ds. tańca przy organizacji i prowadzeniu pracowni tanecznej w MDK "Dom Harcerza". Tu stworzyła Klub Tańca JACEK, w którym pierwszą parą turniejową byli Jacek Walkowiak – Aneta Sadło.
Jacek Walkowiak i Aneta Sadło
w pokazie tańca na Dziecięcym Turnieju Tańca Stargard'1988
foto: archiwum TwistService.PL
W tym samym roku założyła
Szkołę Tańca GRACJA w Zielonej Górze - pierwszą w Polsce profesjonalną placówkę kulturalno-oświatową o specjalizacji taniec, którą prowadziła aż do przejścia na emeryturę w roku 2008. Wówczas przekazała prowadzenie Gracji swojej córce
Dominice Górskiej.
Mama przestała kierować Gracją z dnia na dzień. Zamknęła drzwi, zostawiła klucze. Teraz mam na głowie szkołę i sama jestem matką. Ciągle odkrywam, ile ją to musiało kosztować - opowiada Dominika Górska, szefowa Szkoły Tańca Gracja.
Gracja wyszkoliła tysiące tancerzy. Niektórych oglądamy w popularnych tanecznych show, niektórzy zdobywają puchary, a jeszcze inni zakładają własne szkoły tańca czy kluby fitness. Pozostali? - Nauczyli się życia. Znakomitej organizacji czasu, determinacji, kultury osobistej i trochę zapomnianych dobrych manier - opowiadają Alicja Górska i Dominika Górska.
ST GRACJA stała się instytucją samą w sobie; wychowała i zatrudniała znakomitych nauczycieli tańca. Nie sposób wymienić wszystkich, ale nauczyciele współtworzący sukces szkoły to: Dominika Górska, Wojciech Olszak, Filip Czeszyk, Beata Teśluk, Andrzej Sadecki, Katarzyna Jareniowska, Sylwia Górska-Romańczuk, Karina Nawrot i Kazimierz Kopaczyński. Wraz z Alicją Górską wykształcili oni kilkaset par tańca towarzyskiego klas E – S, z których najbardziej znani to:
- Jacek Walkowiak i Aneta Sadło,
- Michał Malitowski i Iwona Golczak - (4-krotni Mistrzowie Polski LA, półfinaliści MŚ i ME),
- Sławomir Miszczak i Dominika Górska - (Mistrzowie o/Dolnośląskiego),
- Andrzej Sadecki i Karina Nawrot,
- Dariusz Myćka i Hanna Żudziewicz,
- Piotr Lewandowski i Agnieszka Szklarz,
- Paweł Jenek i Anna Radomska,
- Marek Szulgo i Renata Schodnik.
Alicja Górska działając w Polskim Towarzystwie Tanecznym:
- była prekursorką ruchu dziecięcego w Polsce,
- prowadziła Komisję ds. Dzieci i Młodzieży przy Zarządzie Głównym PTT z siedzibą w Krakowie,
- uczestniczyła w tworzeniu pierwszych w Polsce przepisów ruchu tańca towarzyskiego i sportowego dzieci i młodzieży, wydanych w 1985 roku w Krakowie,
- w latach 1988 - 1994 zasiadała we władzach Okręgu Terenowego PTT we Wrocławiu,
zaś, od maja 2002 roku, w Federacji Tańca Sportowego, była Prezesem Lubuskiego Związku Okręgowego Tańca Sportowego.
Zasiadała w jury wielu wydarzeń tanecznych krajowych i z udziałem par międzynarodowych. Jako znana prezenterka prowadziła turnieje tańca, w tym od 40 lat prestiżową imprezę pamięci twórcy ruchu tanecznego w Polsce „O Puchar prof. Mariana Wieczystego” w Krakowie.
W Zielonej Górze była organizatorką, jurorką i prowadzącą wielu wydarzeń o zasięgu krajowym i międzynarodowym
(widowisk tanecznych, pokazów, imprez okolicznościowych) oraz turniejów tańca:
- Międzynarodowych „O Pluszowego Misia”,
- Ogólnokrajowych „Gwiazdkowych” i „Konwaliowych”,
- Mistrzostw Polski Juniorów (2-3 marca 1996 roku),
- O Puchar Dowódcy Garnizonu w Sulechowie.
Była autorką i organizatorką:
- projektów szkoleniowych dla nauczycieli i trenerów (niegdyś z udziałem prof. Mariana Wieczystego) oraz par sportowych z udziałem konsultantów krajowych i zagranicznych,
- wielu akcji charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i dzieci z rodzin ubogich,
- wieloletniej współpracy artystycznej w ramach Euroregionu.
Otrzymała wyróżnienia:
- Srebrny Krzyż Zasługi
- Zasłużony Działacz Kultury
- Medal Komisji Edukacji Narodowej
- Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra
- Lubuski Animator Kultury
oraz z zakresu tańca towarzyskiego:
- „Srebrna Odznaka” Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce
- „Złota Odznaka” Okręgu Dolnośląskiego PTT - 16.06.2002 r.
- Medal 50-lecia Polskiego Towarzystwa Tanecznego - 2006 r.
- tytuł CZŁONKA HONOROWEGO Polskiego Towarzystwa Tanecznego – 10.12.2016 r.
od lewej: Dominika Górska i Sylwia Górska-Romańczuk
foto: materiały redakcyjne
W ślady taneczne Alicji Górskiej poszły jej córki Sylwia (hip-hop i show dance) i Dominika (taniec towarzyski) oraz wnuki Jakub, Liwia, Julia i Jan.
Aleksandra Malitowska i Alicja Górska
- Mistrzostwa Polski PTT Standard, Zielona Góra 2023 -
foto: Adam Socik / TwistService.PL
Mamy rok 2024, Szkoła Tańca Gracja weszła w 38. rok swojego istnienia i aktywnej działalności, a jej założycielka - Alicja Górska ma się bardzo dobrze, jak widać na fotografii powyżej - wykonanej podczas
Mistrzostw Polski PTT w tańcach standardowych zorganizowanych przez Szkołę Tańca GRACJA pod kierownictwem Dominiki Górskiej.
Przed laty, w 2006 roku, p. Andrzej Jakubowski podzielił się z czytelnikami TwistService.PL refleksjami o świętowaniu 20-lecia zielonogórskiej Gracji.
(20 lat zielonogórskiej Gracji (TwistService.PL, 21 maja 2006 r.) Korzystaliśmy z opracowania
Aleksandra Skibińskiego - publikowanego na stronach
Okręgu Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego.