TANIEC TOWARZYSKI

68th International Ballroom Dancing Championships 2021

68 Interntional Championships 2021

Dodano: 2021-10-01 | 22:09:52


W czwartek, 30 września 2021 r., zakończył się w londyńskiej Royal Albert Hall prestiżowy turniej tańca 68. International Championships 2021, w którym w międzynarodowym towarzystwie uczestniczyło wiele polskich par tanecznych.


Przez pierwsze dwa dni International Championships odbywał się w Medway Park w Gillingham, gdzie przeprowadzono turnieje począwszy od juniorów poniżej 12 lat, poprzez młodzież, kończąc na "wschodzących gwiazdach" Amatorów. Nie zabrakło także turniejów dla Seniorów. Natomiast Amatorzy i Zawodowcy, w Gillingham, zatańczyli pierwsze rundy eliminacyjne, a pary zakwalifikowane do 1/8 finału w każdej kategorii kontynuowały rywalizację w magicznym Royal Albert Hall w Londynie.

Michał Le i Sandra Jabłońska byli po raz kolejny jedyną polską parą, która wytańczyła miejsce w finale Amatorów Standard. Zajęli tym razem medalowe - 3. miejsce. Zwyciężył angielsko-polski duet - Kyle Taylor z Izabelą Skierską, za którymi na drugim miejscu byli przedstawiciele Ukrainy - Igor Reznik i Mariya Polischuk.

Prawo startu i kontynuowania rywalizacji w Royal Albert Hall, w turnieju Amatorów Standard, wytańczyły trzy polskie pary, które w ćwierćfinale zajęły miejsca: 17. - Maciej Kadłubowski i Karolina Kozów, 22. - Paweł Kostrzewa i Martyna Lewandowska, 24. - Krzysztof Myka i Agnieszka Ośródka,

zaś w 1/8 finału było pięć polskich par: Karol Śledź i Zofia Rodo (33.), Paweł Urbański i Magdalena Guzik (37.), Cezary Szymański i Julia Domaradzka (39.), Daniel Mrozek i Oliwia Matuszewska (43.) i Krystian Baryczka i Ewelina Kaczmarek (45.).


Amatorzy Standard

Finaliści Amatorzy Standard:
 1. Kyle Taylor i Izabela Skierska - Anglia
 2. Igor Reznik i Mariya Polischuk - Ukraina
 3. Michał Le i Sandra Jabłońska - Polska
 4. Alex Gunnarsson i Ekaterina Bond - Islandia
 5. Si Cheng Li i Liis End - Chiny
 6. Artem Kuklin i Alika Dikaya - Ukraina


Amatorzy Latin

W kategorii Amatorów Latin zatańczyło łącznie 109. par, wśród nich kilkanaście z Polski. Na parkiecie w Royal Albert Hall najlepszy "polski" wynik wytańczyła para - Nikita Moisejenko i Nikolina Melin (25.). W barwach Polski, od 2014 roku, startują także Ukraińcy - Sergiy Agvanyan i Darya Mazhova, którzy w RAH zajęli dla Polski 29. miejsce. Kolejna para ćwierćfinału, to Jakub Drmota i Magdalena Baranowska, czesko-polski duet, reprezentujący Czechy, zajęli 30. miejsce.

W 1/8 finału zatańczyły pary: Andrzej Jarosz i Anna Khrycheva (35.), Oleksandr Martsynyuk i Daria Syta (41.-42.), Piotr Świątkowski i Oliwia Tracz (41.-42.) i Oskar Dziedzic i Magdalena Tarnowska (43.-44.).

I jeszcze jeden polski akcent w turnieju Amatorów Latin, to Magdalena Strześnicka - Polka tańcząca od lat we Włoszech i reprezentująca Włochy, która wraz z Marco Bonavolta, awansowała do półfinału, zajmując 12. miejsce dla Włoch.

Marco Bonavolta i Magdalena Strześnicka

Amatorzy Latin

Finaliści Amatorów Latin:
 1. Klemen Prasnikar i Alexandra Averkieva -Słowenia
 2. Petar Daskalov i Zia James - Anglia
 3. Salvatore Sinardi i Alexandra Kondrashova - Włochy
 4. Austin Joson i Nino Dzneladze - USA
 5. Alexander Chernositov i Arina Grishanina - USA
 6. Damir Haluzan i Anna Mashchyts - Słowenia


Zawodowcy Standard

W turnieju Zawodowców Standard zatańczyło zaledwie 50. par, w porównaniu do 2019 roku, kiedy to przed pandemią w tej konkurencji uczestniczyły 123. pary. Wówczas w finale zatańczyli Sergiu Rusu i Dorota Rusu. W bieżącym roku polskie pary do finału nie awansowały, ale  były blisko - Łukasz Tomczak i Aleksandra Tomczak zajęli 7. miejsce w półfinale, często określane jako "pierwsze niewchodzące". Oprócz p. Tomczak, do półfinału awansowali szczecinianie - Szymon Kalinowski i Grażyna Grabicka (12-13. miejsce), dla których jest to pierwszy półfinał w tej kategorii.

Kolejne dwie polskie pary miały również możliwość zatańczenia w RAH i zakończyły swoją rywalizację w 1/8 finału: Aleksandr Ovchinnikov i Ewa Dudek (35.) oraz Maciej Nagórski i Magdalena Froń (37.).


Zawodowcy Standard

Finaliści Zawodowców Standard:
 1. Domen Krapez i Natasha Karabey - Niemcy
 2. Stanislav Zelianin i Irina Cherepanova - Rosja
 3. Dusan Dragovic i Valeriya Agikyan -Anglia
 4. Fedor Isaev i Anna Zudilina - Rosja
 5. Stas Portanenko i Nataliya Kolyada - Ukraina
 6. Gaetano Iavarone i Emanuela Napolitano - Włochy


Zawodowcy Latin

W turnieju Zawodowców Latin, podobnie jak w Standardzie, zatańczyło dużo mniej par niż w 2019 roku. Niestety w tej konkurencji polskie pary nie plasują się na wysokich miejscach. Najlepszy wynik dla Polski - 25. miejsce w ćwierćfinale - wytańczyli Igor Wilczyński z Anną Kapliy, którzy wcześniej wygrali turniej Professional Rising Stars Latin.

Rundę wcześniej, w 1/8 finału, zatańczyły cztery polskie pary: Ernest Jeleń i Natalia Głębocka (39.), Marcin Wojtkowiak i Dominika Rucińska (41.-42.), Marcin Zaprawa i Aleksandra Jurga (43.) i Maciej Walczak i Anna Piaseczna (44.-45.).

TwistService.PL kibicuje także Patrycji Raniś i Antonwi Sboev - tańczących dla Anglii. W bieżącej edycji IC 2021 wytańczyli 13.-14. miejsce, w półfinale.

Zawodowcy Latin

fotografie - wszystkie:
Tomasz Reindl


Finaliści Zawodowców Latin:

 1. Troels Bager i Ina Ivanova Jeliazkova - USA
 2. Dorin Frecautanu i Marina Sergeeva - Anglia
 3. Nino Langella i Andra Vaidilaite - Włochy
 4. Kirill Belorukov i Viktoriya Kharchenko -Rosja
 5. Massimo Arcolin i Laura Zmajkovicova - Włochy
 6. Pavel Zvychaynyy i Polina Teleshova - Rosja
 7. Morten Löwe i Roselina Doneva - Dania

Cieszy fakt, że polskie pary są także w czołówce tego typu prestiżowych turniejów, na których spotykają się tancerze z całego świata. Wiadomo, w aktualnej sytuacji jest to okupione wieloma ograniczeniami i utrudnieniami, dlatego też wielkie brawa dla wszystkich polskich tancerzy i tancerek za pokonanie wszelkich logistycznych problemów i uczestnictwo w tym i kolejnych turniejach w Europie i na świecie.

Nie wymieniamy tu, z imienia i nazwiska, wszystkich uczestniczących w International Championships polskich par, ale jesteśmy pod wrażeniem dużej frekwencji na IC 2021 par z Polski, a także polskich kibiców i trenerów, którzy pojechali do Gillingham i Londynu z parami osobiście.

Uczestnikiem IC 2021 był także Tomasz Reindl - fotograf, którego fotografie ilustrują ten artykuł. To też miły polski akcent tego tanecznego wydarzenia, tym bardziej, że p. Tomasz został doceniony przez angielską firmę DSI TV, w której pracuje jako fotograf, fotograf z Polski. :)


Dziś jest
25 lipca 2024

KLUB KIBICA


LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI