Przez pierwsze dwa dni International Championships odbywał się w Medway Park w Gillingham, gdzie przeprowadzono turnieje począwszy od juniorów poniżej 12 lat, poprzez młodzież, kończąc na "wschodzących gwiazdach" Amatorów. Nie zabrakło także turniejów dla Seniorów. Natomiast Amatorzy i Zawodowcy, w Gillingham, zatańczyli pierwsze rundy eliminacyjne, a pary zakwalifikowane do 1/8 finału w każdej kategorii kontynuowały rywalizację w magicznym Royal Albert Hall w Londynie.
Michał Le i Sandra Jabłońska byli po raz kolejny jedyną polską parą, która wytańczyła miejsce w finale Amatorów Standard. Zajęli tym razem medalowe - 3. miejsce. Zwyciężył angielsko-polski duet - Kyle Taylor z Izabelą Skierską, za którymi na drugim miejscu byli przedstawiciele Ukrainy - Igor Reznik i Mariya Polischuk.
Prawo startu i kontynuowania rywalizacji w Royal Albert Hall, w turnieju Amatorów Standard, wytańczyły trzy polskie pary, które w ćwierćfinale zajęły miejsca: 17. - Maciej Kadłubowski i Karolina Kozów, 22. - Paweł Kostrzewa i Martyna Lewandowska, 24. - Krzysztof Myka i Agnieszka Ośródka,
zaś w 1/8 finału było pięć polskich par: Karol Śledź i Zofia Rodo (33.), Paweł Urbański i Magdalena Guzik (37.), Cezary Szymański i Julia Domaradzka (39.), Daniel Mrozek i Oliwia Matuszewska (43.) i Krystian Baryczka i Ewelina Kaczmarek (45.).
Finaliści Amatorzy Standard:
- Kyle Taylor i Izabela Skierska - Anglia
- Igor Reznik i Mariya Polischuk - Ukraina
- Michał Le i Sandra Jabłońska - Polska
- Alex Gunnarsson i Ekaterina Bond - Islandia
- Si Cheng Li i Liis End - Chiny
- Artem Kuklin i Alika Dikaya - Ukraina
Amatorzy Latin
W kategorii Amatorów Latin zatańczyło łącznie 109. par, wśród nich kilkanaście z Polski. Na parkiecie w Royal Albert Hall najlepszy "polski" wynik wytańczyła para - Nikita Moisejenko i Nikolina Melin (25.). W barwach Polski, od 2014 roku, startują także Ukraińcy - Sergiy Agvanyan i Darya Mazhova, którzy w RAH zajęli dla Polski 29. miejsce. Kolejna para ćwierćfinału, to Jakub Drmota i Magdalena Baranowska, czesko-polski duet, reprezentujący Czechy, zajęli 30. miejsce.
W 1/8 finału zatańczyły pary: Andrzej Jarosz i Anna Khrycheva (35.), Oleksandr Martsynyuk i Daria Syta (41.-42.), Piotr Świątkowski i Oliwia Tracz (41.-42.) i Oskar Dziedzic i Magdalena Tarnowska (43.-44.).
I jeszcze jeden polski akcent w turnieju Amatorów Latin, to Magdalena Strześnicka - Polka tańcząca od lat we Włoszech i reprezentująca Włochy, która wraz z Marco Bonavolta, awansowała do półfinału, zajmując 12. miejsce dla Włoch.
Finaliści Amatorów Latin:
- Klemen Prasnikar i Alexandra Averkieva -Słowenia
- Petar Daskalov i Zia James - Anglia
- Salvatore Sinardi i Alexandra Kondrashova - Włochy
- Austin Joson i Nino Dzneladze - USA
- Alexander Chernositov i Arina Grishanina - USA
- Damir Haluzan i Anna Mashchyts - Słowenia
Zawodowcy Standard
W turnieju Zawodowców Standard zatańczyło zaledwie 50. par, w porównaniu do 2019 roku, kiedy to przed pandemią w tej konkurencji uczestniczyły 123. pary. Wówczas w finale zatańczyli Sergiu Rusu i Dorota Rusu. W bieżącym roku polskie pary do finału nie awansowały, ale były blisko - Łukasz Tomczak i Aleksandra Tomczak zajęli 7. miejsce w półfinale, często określane jako "pierwsze niewchodzące". Oprócz p. Tomczak, do półfinału awansowali szczecinianie - Szymon Kalinowski i Grażyna Grabicka (12-13. miejsce), dla których jest to pierwszy półfinał w tej kategorii.
Kolejne dwie polskie pary miały również możliwość zatańczenia w RAH i zakończyły swoją rywalizację w 1/8 finału: Aleksandr Ovchinnikov i Ewa Dudek (35.) oraz Maciej Nagórski i Magdalena Froń (37.).
Finaliści Zawodowców Standard:
- Domen Krapez i Natasha Karabey - Niemcy
- Stanislav Zelianin i Irina Cherepanova - Rosja
- Dusan Dragovic i Valeriya Agikyan -Anglia
- Fedor Isaev i Anna Zudilina - Rosja
- Stas Portanenko i Nataliya Kolyada - Ukraina
- Gaetano Iavarone i Emanuela Napolitano - Włochy
Zawodowcy Latin
W turnieju Zawodowców Latin, podobnie jak w Standardzie, zatańczyło dużo mniej par niż w 2019 roku. Niestety w tej konkurencji polskie pary nie plasują się na wysokich miejscach. Najlepszy wynik dla Polski - 25. miejsce w ćwierćfinale - wytańczyli Igor Wilczyński z Anną Kapliy, którzy wcześniej wygrali turniej Professional Rising Stars Latin.
Rundę wcześniej, w 1/8 finału, zatańczyły cztery polskie pary: Ernest Jeleń i Natalia Głębocka (39.), Marcin Wojtkowiak i Dominika Rucińska (41.-42.), Marcin Zaprawa i Aleksandra Jurga (43.) i Maciej Walczak i Anna Piaseczna (44.-45.).
TwistService.PL kibicuje także Patrycji Raniś i Antonwi Sboev - tańczących dla Anglii. W bieżącej edycji IC 2021 wytańczyli 13.-14. miejsce, w półfinale.
Finaliści Zawodowców Latin:
- Troels Bager i Ina Ivanova Jeliazkova - USA
- Dorin Frecautanu i Marina Sergeeva - Anglia
- Nino Langella i Andra Vaidilaite - Włochy
- Kirill Belorukov i Viktoriya Kharchenko -Rosja
- Massimo Arcolin i Laura Zmajkovicova - Włochy
- Pavel Zvychaynyy i Polina Teleshova - Rosja
- Morten Löwe i Roselina Doneva - Dania
Cieszy fakt, że polskie pary są także w czołówce tego typu prestiżowych turniejów, na których spotykają się tancerze z całego świata. Wiadomo, w aktualnej sytuacji jest to okupione wieloma ograniczeniami i utrudnieniami, dlatego też wielkie brawa dla wszystkich polskich tancerzy i tancerek za pokonanie wszelkich logistycznych problemów i uczestnictwo w tym i kolejnych turniejach w Europie i na świecie.
Nie wymieniamy tu, z imienia i nazwiska, wszystkich uczestniczących w International Championships polskich par, ale jesteśmy pod wrażeniem dużej frekwencji na IC 2021 par z Polski, a także polskich kibiców i trenerów, którzy pojechali do Gillingham i Londynu z parami osobiście.
Uczestnikiem IC 2021 był także
Tomasz Reindl - fotograf, którego fotografie ilustrują ten artykuł. To też miły polski akcent tego tanecznego wydarzenia, tym bardziej, że p. Tomasz został doceniony przez angielską firmę
DSI TV, w której pracuje jako fotograf, fotograf z Polski. :)