Wyższa Szkoła Trenerów Sportu (WSTS) jest znakomitą propozycją dla aktualnych i byłych tancerzy turniejowych, którzy, uczestnicząc w licznych startach w kraju i zagranicą rezygnują z dotychczasowych propozycji uczelni akademickich, nie biorących pod uwagę uwarunkowań i realiów, w jakich egzystują zawodnicy.
Dla zdecydowanej większości młodych tancerzy praca instruktora i trenera jest naturalną formą kontynuacji kariery sportowej. Ponadto, po ukończeniu czynnego współzawodnictwa, trudno jest tancerzom żyć bez ich ukochanej dyscypliny, w której czują się bardziej kompetentni i lepiej przygotowani niż do innych ról społecznych.
Oferta utworzona przez WSTS, uwzględniająca te potrzeby i respektująca współzależność ścieżki kariery sportowej i ścieżki kariery zawodowej, stwarza szansę na zdobycie wykształcenia. W ramach wymaganych umiejętności, uczelnia zapewnia przekazanie zaawansowanej wiedzy z obszaru nauk: społecznych, humanistycznych, przyrodniczych, ekonomicznych i kultury fizycznej. Proces dydaktyczny realizować będą najlepsi wykładowcy (profesorowie, doktorzy) oraz czołowi trenerzy tańca z kraju i zagranicy. Już wkrótce, na zaproszenie WSTS, wykłady poprowadzi Dyrektor Sportu
International Dance Sport Federation (IDSF) Pan
Marco Sietas.
WSTS, uczestnicząc w realizacji procesu bolońskiego i stając się częścią europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego, wprowadza obowiązujące tendencje w dziedzinie kształcenia. Obecne trendy wskazują na konieczność przekształcenia programów szkolenia trenerów i oparcia ich o tzw. competency-based system; w praktyce oznacza to położenie większego nacisku na uzyskiwanie kompetencji i umiejętności praktycznych, a nie, jak dotychczas, na wiedzę teoretyczną.
Toteż absolwent WSTS będzie przygotowany nie tylko do przekazu specjalistycznej wiedzy tanecznej, ale także do opracowania i stosowania najskuteczniejszych metod treningowych, szkoleń taktycznych, kontroli i oceny postępów zawodnika, planowania kariery, szczytów formy, odnowy biologicznej czy diety. Oprócz przekazania wiedzy fachowej, uczelnia kładzie nacisk na wykształcenie umiejętności organizacyjnych, komunikacji z otoczeniem społecznym, wysoki poziom etyczny i umiejętności pedagogiczne.
Absolwent WSTS otrzymuje tytuł licencjata i trenera II ? klasy o specjalizacji taniec sportowy, natomiast ukończenie dodatkowej specjalizacji pozwala podjąć pracę w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego w szkole podstawowej i gimnazjum lub menadżera sportu. W ramach tej ostatniej specjalizacji uczelnia przygotowuje do pracy w organizacjach sportowych lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej, funkcjonującej na zasadach ekonomiczności działania, zgodnie z mechanizmami rynkowymi.
WSTS stwarza gwarancje otrzymania właściwych kompetencji bez zasadniczych sprzeczności z karierą sportową.
Dodatkowym atutem jest możliwość ubiegania się o indywidualny tok od pierwszego semestru studiów.
Pełnomocnik Dziekana ds. Studiów
z Tańca Sportowego
( - )mgr Monika Sakowska