TANIEC TOWARZYSKI

World Dancing League - Sardinia Challenge 2023

Idzie nowe ...

Dodano: 2023-10-31 | 13:30:31


World Dancing League - Sardinia Challenge 2023, to wydarzenie zasługujące na szczególną uwagę, gdyż po raz pierwszy na scenie tańca towarzyskiego odbył się turniej rozegrany w formie bitw tanecznych znanych ze sceny Street Dance.


World Dancing League - Sardinia Challenge 2023, to turniej szczególny, nowy projekt WDSF, który w tej formie odbył się po raz pierwszy. Wzięły w nim udział najlepsze pary z całego świata z listy rankingowej WDSF w obu stylach tanecznych. Lista par została uzupełniona o kilka par z kraju organizatora - Włochy. Organizator zapewnił parom bardzo komfortowe warunki startu. Wszystkie pary przyleciały na Sardynię na koszt organizatora, otrzymały w pakiecie także hotel na trzy doby, transfery lotniskowe i na salę oraz wysokie nagrody finansowe. Za sam udział każda para otrzymała 500€, zaś za "przejście" do następnej rundy - kolejne gratyfikacje finansowe.

Istotne było również to, że to taneczne wydarzenie pokazała "na żywo" telewizja SKY Sports.

W Cagliari, wśród najlepszych, nie zabrakło także reprezentantów Polski - par tanecznych, sędziów, a oficjalnym turniejowym DJ był także Polak - Romuald Koszper.

Romuald Koszper

Romuald Koszper
foto: Facebook


Schemat ćwierćfinałowych "bitw"
ogólny i w stylu latynoamerykańskim

Bartosz Lewandowski i Anna Wałachowska, byli jedną z polskich par uczestniczących w tym pionierskim World Dance League. Na prośbę redakcji TwistService.PL przybliżyli zasady tego turnieju i podzielili się swoją opinią.

W każdym stylu tanecznym startowało po 20. par, które podzielono na 4. grupy po 5. par. W piątek, 27 października 2023 r., odbyło się losowanie par do poszczególnych grup. Losowanie miało formę jaką znamy z innych wydarzeń sportowych, np. piłki nożnej.

Pierwszego dnia rywalizacji, w sobotę 28 października, odbyła się pierwsza runda, w której wszystkie 5. par z każdej grupy tańczyły 3. tańce podane przez organizatorów. Do następnej rundy - ćwierćfinałowej - awansowały po dwie pary z każdej grupy. My należeliśmy do grupy C i, wraz z parą z Rumuni - Miculescu i Pacurar, wyszliśmy z grupy i przeszliśmy do ćwierćfinału.

W niedzielę, 29 października, odbyły się pozostałe rundy od ćwierćfinału do finału. W 1/4 finału - jednocześnie - tańczyły dwie pary "bitwę" 1 na 1 i prezentowały się w trzech tańcach wybranych przez organizatora.

My, w ćwierćfinale, tańczyliśmy „bitwę” 1 na 1 z parą z Hiszpanii - Pascual i Illes.

Co do naszej opinii - uważamy to wydarzenie za niezwykle udane. Doświadczyliśmy zupełnie innych emocji niż w tradycyjnym turnieju. Adrenalina, możliwość pokazania się wśród najlepszych par i zaprezentowania swoich umiejętności w "bitwach" 1 na 1 przyczyniły się, że bardzo pozytywnie odbieramy całe wydarzenie i te niesamowite emocje. Jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z naszego występu, jak i z wyniku.

Bartosz Lewandowski i Anna Wałachowska

Bartosz Lewandowski i Anna Wałachowska
foto - ilustracyjne: Adam © Socik

Turniej odbywał się na zasadzie pucharowej - uzupełnił p. Marek Chojnacki, tzn. z 8-śmu par ćwierćfinałowych do kolejnej rundy awansowały cztery pary, z których do finału "przechodziły" dwie pary, w każdym stylu. Runda finałowa wyłoniła zwycięzców, a o miejscach 3-cim i 4-tym decydowała ilość punktów z półfinału.

Wszystkie rundy oceniane były w systemie AJS - punktowym, bezwzględnym systemie oceniania par.

World Dancing League - Sardinia Chellange 2023


Dariusz Myćka i Madara Freiberga | Mateusz Brzozowski i Justyna Możdżonek
foto ilustracyjne: move.pix.com | Adam © Socik

Jak już zauważyliśmy, w Cagliari, na Sardyni, zatańczyły również polskie pary należące także do światowej czołówki. W stylu latynoamerykańskim byli to - Bartosz Lewandowski i Anna Wałachowska, którzy po zaciętych "bitwach" - w silnej konkurencji - zakwalifikowali się do ćwierćfinałowej ósemki najlepszych par w stylu Latin.

W stylu standardowym Polskę reprezentowały dwie pary:
 • Mateusz Brzozowski i Justyna Możdżonek oraz
 • Dariusz Myćka i Madara Freiberga - którzy awansowali do półfinału.

World Dancing League - Sardina Chellange 2023

Mateusz Brzozowski i Justyna Możdżonek dodatkowo zatańczyli w Cagliari - w odbywającym się równolegle turnieju - WDSF International Open Standard, w którym zajęli 3-cie miejsce. W panelu sędziowskim tej konkurencji pracował, w barwach Polski - Marek Chojnacki. W gronie 28. par tej konkurencji zatańczyła jeszcze jedna polska para - Paweł Haftka i Oliwia Grzęska, która w półfinale zajęła 11.-12. miejsce.

Mieliśmy w tych zawodach - napisał Marek Chojnacki - także nasz polski akcent sędziowski. Ja, sędziowałem pary w tańcach Latin, a Antoni Czyżyk - Standard.

Pierwszy World Dancing League za nami - relacjonuje Marek Chojnacki. Oficjalnie można było usłyszeć, że kolejne WDL są w planach. Może Dubaj, bądź Chiny - w niedalekiej przyszłości będą gościć topowych tancerzy w kolejnych tanecznych "bitwach".

Cagliari, Sardynia (Włochy), 27-28-29 października 2023


Redakcja TwistService.PL dziękuje b. serdecznie za współpracę p. Markowi Chojnackiemu oraz Bartłomiejowi Lewandowskiemu i Annie Wałachowskiej za przybliżenie zasad nowej formy rywalizacji w ramach World Dancing League oraz podzielenie się swoimi wrażeniami z tego wydarzenia.

Wyniki Standard:
  Finał:
 1. Glukhov i Glazunova - Mołdawia
 2. Cojoc i Matei - Rumunia
 3. Półfinał:
 4. Kolobov i Busk - Dania
 5. Myćka i Freiberga - Polska

Wyniki Latin:
  Finał
 1. Balan i Moshenska - Niemcy
 2. Bangbang i Yojun - Chiny
 3. Półfinał:
 4. Pascual i Ilies - Hiszpania
 5. Miculescu i Pacutar - Rumunia
TwistService.PL Portal Taneczny
Wesprzyj TwistService.PL Portal Taneczny
- miejsce, które łączy tancerzy -

- jedyne w Polsce - przedsięwzięcie na scenie tańca towarzyskiego, który to portal - od ponad 22 lat - samodzielnie prowadzę i finansuję.

Nie wspierają mnie żadne organizacje taneczne, sponsorzy, czy kluby.
Utrzymanie serwera, to koszt 2.000,00 zł. rocznie, do tego dochodzą konsultacje programistów, dojazdy na turnieje, akredytacje dziennikarskie, obróbka zdjęć czy koszty czasochłonnego redagowania artykułów, newsów.Adam Socik

Aktualnie jestem na emeryturze, dlatego też proszę o symboliczną cegiełkę na indywidualne konto: Adam SOCIK, Nr 50 1020 5558 1111 1100 9280 0294 lub BLIKIEM tel. +48 502 168 694 z dopiskiem w tytule: "Darowizna na prowadzenie portalu TwistService.PL"

Dziś jest
21 lipca 2024

KLUB KIBICA