TANIEC TOWARZYSKI

Adam Socik - redaktor naczelny Portalu Tanecznego TwistService.PL

Twist Service i ja

Dodano: 2023-02-27 | 02:17:54


Portal Taneczny TwistService.PL istnieje już 22 lata, zaś jego założyciel i redaktor naczelny - Adam Socik, tytułowy "ja" - z tańcem towarzyskim związany jest od 48 lat, od 1975 roku.


Adam Socik
foto: archiwum prywatne


Był rok 1974/1975 - ostatni rok nauki w Technikum Mechanicznym w Stargardzie (wówczas Szczecińskim). Przed Studniówką zapisałem się na kurs tańca towarzyskiego i tak mając 19 lat rozpoczęła się moja przygoda z tańcem towarzyskim, która trwa do dziś.
 
W pierwsze rytmy i kroki taneczne wprowadził mnie Kazimierz Lisiecki ze Szczecina. Kurs odbywał się w Klubie "Luxpolanka" w nieistniejących Zakładach Dziewiarskich LUXPOL w Stargardzie. Po kursie doskonaliłem swoje umiejętności - nadal pod okiem Pana Kazimierza, jako członek zespołu tanecznego istniejącego w "Luxpolance", później w szczecińskim Domu Kultury KORAB. Moim nauczycielem była także Pani Maria Sykuła - jedna z pierwszych uczennic prof. Mariana Wieczystego. Zajęcia z Panią Marią odbywały się w sali byłego kina Promień mieszczącego się przy Alei Bohaterów Warszawy w Szczecinie.


foto: archiwum prywatne

W roku 1980 zostaję nauczycielem tańca. Zaczęło się od kursu tańca dla młodzieży z Dobrzan, po którym znalazłem podatny grunt w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie, w którym początkowo pracowałem wyłącznie z młodzieżą prowadząc trójstopniowe kursy tańca. Równolegle szkoliłem się w metodyce nauczania na ogólnopolskich, wtedy dwutygodniowych, turnusach szkoleniowych dla nauczycieli tańca, organizowanych w miesiącach letnich. Jedną z prowadzących te szkolenia była Maria Jolanta Felska z Olsztyna, założycielka AKTT Miraż. Wśród wykładowców był także Kazimierz Michlik z Opola.

W grudniu 1981 roku wkroczyłem po raz pierwszy w "wielki świata tańca" na Ogólnopolskim Zjeździe Nauczycieli Tańca, który co rocznie odbywał się w Krakowie, przy okazji Turnieju o Puchar prof. Mariana Wieczystego.

Jesienią 1983 roku zawiązuje się Klub Taneczny TWIST przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie. Pionierami klubu była młodzież, która po kursach tańca chciała doskonalić swoje umiejętności taneczne, występować w pokazach i na turniejach tańca.

Klub Taneczny TWIST Stargard

Pierwsza połowa lat 80-tych ub. wieku, to okres dynamicznego rozwoju dziecięcego ruchu tanecznego w Polsce. Dane mi było być wówczas wśród aktywnych pionierów tego ruchu. We wrześniu 1984 roku, w Klubie Tańca TWIST powstaje dziecięca sekcja par turniejowych. Ze swoimi wychowankami z sukcesami uczestniczyliśmy w licznych dziecięcych turniejach tańca w całej Polsce.

W swojej działalności nie poprzestawałem wyłącznie na nauce i treningu par. Angażowałem się również w organizację turniejów tańca w Stargardzie. Najmilej wspominam turnieje z lat 1986 - 1989. Jak na tamte czasy były to jedne z większych turniejów dziecięcych w Polsce. Wspólnym mianownikiem moich turniejów były postacie z kreskówek Walta Disney'a.


W pierwszym Ogólnopolskim Dziecięcym Turnieju TT, w 1986 roku, uczestniczyły 53. pary z 11. klubów całej Polski. Rok później do Stargardu przyjechało 87. par z 19. klubów z całej Polski. Trzecia edycja, w 1988 roku (80. par), miała charakter "z udziałem par zagranicznych" z NRD i Łotwy (wówczas ZSRR). Polskę reprezentowało 26. klubów plus klub gospodarzy. Ostatnia, czwarta edycja (53. pary), również miała charakter międzynarodowy. Z zagranicy przyjechały pary z Finlandii, NRD i byłych republik ZSRR: Łotwy, Rygi i Litwy, zaś polskich klubów wraz z gospodarzami było 20.


w roli sędziego: Adam Socik, Stanisław Olek, Marek Sienkiewicz, Andrzej Mierzwa
foto: archiwum prywatne

W maju 1990 roku, w Warszawie, zdaję egzamin na III kategorię sędziowską. Wcześniej w 1989 roku, rejestruję prywatną Szkołę Tańca TWIST. Lata 90-te to kontynuacja pracy z dziećmi, realizacja kursów tańca dla młodzieży i dorosłych, organizacja kolejnych turniejów tańca.


Doświadczeniem lat 90-tych była także działalność handlowa. Importowałem z Anglii i Holandii oryginalne płyty CD z muzyką taneczną, literaturę o podstawach tańca towarzyskiego, czy też kasety video z propozycjami choreografii w wykonaniu topowych, ówczesnych, par świata.

Z biegiem czasu, nauka tańca i praca z turniejowymi parami w Klubie Tańca TWIST zeszła na plan dalszy i roku 1997 zakończyłem swoją kilkunastoletnią przygodę nauczyciela, trenera, sędziego i podjąłem pracę nie związaną z tańcem. Przy scenie tańca towarzyskiego "zatrzymała" mnie działalność handlowa i obsługa muzyczna turniejów tańca, funkcja turniejowego DJ, czym z przyjemnością zajmowałem się przez wiele lat.

DJ Adam Socik

Adam Socik w roli turniejowego DJ
foto: Zbigniew "Izaak" Łowicki

Przełom wieków to między innymi początek Internetu i epokowa zmiana w wymianie informacji i komunikacji interpersonalnej. Postanowiłem ten kanał komunikacji wykorzystać do promocji sprzedaży płyt CD z muzyką taneczną. Wykupiłem więc hosting, wraz z nim domenę i "postawiłem" pierwszą stronę w Internecie, która nosiła nazwę: Muzyka i taniec "TWIST SERVICE" Adama Socika. Aby zwiększyć zasięg promocji i sprzedaży zacząłem dodawać na tę stronę także informacje o wydarzeniach na scenie tańca towarzyskiego, o udziale par w turniejach na polskich i światowych parkietach, wyniki turniejów, itp.

Z biegiem czasu portal rozrastał się, pojawiały się nowe działy, pomysły i tak, już od 22 lat, od 2001 roku, jest to nadal - "jedyny taki w Polsce" - popularyzujący głównie ruch tańca towarzyskiego.

Portal Taneczny TwistService.PL

Początkowo redagowanie portalu wymagało także wiedzy z zakresu programowania, HTML-a i grafiki komputerowej. W tym zakresie przez wiele lat nieocenionego wsparcia udzielał mi Michał Pysz - student z Krakowa, zaś aktualnie zawsze mogę liczyć na pomoc Daniela Nguyen - tancerza, programisty, pasjonata, właściciela Serwisu tanecznego - taniec.info.

TwistService.PL był jedną z pierwszych w Polsce platform w Internecie oferującą kompleksową obsługę turniejów tańca obejmującą system zgłoszeń na turnieje i publikację - w czasie rzeczywistym - wyników z turniejów tańca.

W 2008 roku dokonaliśmy aktualizacji portalu, która pozwoliła na rozszerzenie tematyki i tak na TwistService.PL zaistniał: Hip Hop, Boogie Woogie, Pro-Am, taniec Seniorów, taniec na wózkach, czy formacje taneczne.

W 2010 roku Twist Service Portal Taneczny został wpisany do rejestru dzienników i czasopism i tym samym stał się tytułem prasowym - dziennikiem internetowym.

Sprawowaliśmy i sprawujemy patronaty medialne nad wieloma turniejami i wydarzeniami tanecznymi. Fotografując, publikujemy także autorskie foto reportaże z turniejów tańca.

Po 22 latach portal jest cenną skarbnicą wiedzy o tancerzach, turniejach, wydarzeniach ze świata tańca towarzyskiego w Polsce i na świecie.

Adam Socik
TwistService.PL Portal Taneczny
Wesprzyj TwistService.PL Portal Taneczny
- miejsce, które łączy tancerzy -

- jedyne w Polsce - przedsięwzięcie na scenie tańca towarzyskiego, który to portal - od ponad 22 lat - samodzielnie prowadzę i finansuję.

Nie wspierają mnie żadne organizacje taneczne, sponsorzy, czy kluby.
Utrzymanie serwera, to koszt 2.000,00 zł. rocznie, do tego dochodzą konsultacje programistów, dojazdy na turnieje, obróbka zdjęć czy koszty czasochłonnego redagowania artykułów, newsów.Adam Socik

Aktualnie jestem na emeryturze, dlatego też proszę o symboliczną cegiełkę na indywidualne konto: Adam SOCIK, Nr 50 1020 5558 1111 1100 9280 0294 lub BLIKIEM tel. +48 502 168 694 z dopiskiem w tytule: "Darowizna na prowadzenie portalu TwistService.PL"

Zapraszam także do redakcyjnej współpracy - dzielcie się sukcesami polskich par, refleksjami z wydarzeń tanecznych, opiniami, itp.
  • Kontakt: Naczelny@TwistService.PL

Dziś jest
24 lutego 2024

KLUB KIBICA