PUBLICYSTYKA / 2010 / II PÓŁROCZE

Beata Lichtarska i Piotr Galiński

Beata Lichtarska w TzG

Dodano: 2010-10-01 | 00:47:36


Pani Beata Lichtarska całe swoje życie związała z tańcem. Wykształciła całe rzesze tancerzy, nauczycieli i trenerów tańca. Wielu jej wychowanków pamięta o niej, a jednym z nich jest Pan Piotr Galiński - juror popularnego programu TVN-u Taniec z Gwiazdami.


Beata Lichtarska działalność instruktorską rozpoczęła po ukończeniu w 1954 roku Państwowej Szkoły Instruktorów Teatru Ochotniczego w Bydgoszczy. Została przyjęta do pracy w Powiatowym Domu Kultury w Oleśnicy. Wówczas prowadziła zespół tańca ludowego, który był nagradzany na przeglądach wojewódzkich i centralnych.

W 1958 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz Polski Klub Taneczny organizowali pierwszy ogólnopolski kurs tańca towarzyskiego prowadzony przez Prof. Mariana Wieczystego. Pierwszy klub tańca towarzyskiego powstał w Oleśnicy. Tam prowadzone były kursy tańca towarzyskiego oraz pary turniejowe.

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie tańcem towarzyskim Pani Beata Lichtarska przeniosła się po dwóch latach do Wrocławia. Przy Uniwersytecie Wrocławskim został otwarty Studencki Klub Tańca Towarzyskiego, który działał do 1966 roku, a jesienią tego samego roku rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Domu Kultury i tak narodził się Amatorski Klub Taneczny AKTAN.

W okresie swojej długoletniej działalności, po ukończeniu trzyletniego kursu kwalifikacyjnego, Pani Beata Lichtarska rozpoczyna działalność pedagogiczną. Jest wykładowcą na kursach kwalifikacyjnych II stopnia w Bydgoszczy, Rzeszowie, Poznaniu i Wrocławiu. Prowadzi szkolenia dla par tanecznych na obozach centralnych i wojewódzkich; seminariach dla nauczycieli i instruktorów tańca, a także wykłada w Państwowej Szkole o profilu kulturalnym.

Jak zauważyliśmy na wstępie, Pani Beata wykształciła liczne grono par tanecznych od klasy D do S włącznie. Jej wychowankami są również Mistrzowie Polski - Andrzej i Janina Jakubowscy (1969, 1970 i 1975 rok) oraz Roman i Małgorzata Chraczyńscy (1988 rok).

Roman Chraczyński & Małgorzata Chraczyńska

Roman i Małgorzata Chraczyńscy
Ogólnopolski Dziecięcy TTT Stargard 1987
foto z archiwum naczelnego Twist Service

W 1990 roku Pani Beata odchodzi na emeryturę, pozostawiając za sobą nie tylko wspomnienia swojej działalności, ale również pamięć o niej w sercach bardzo wielu jej wychowanków, którzy nie zapominają o Niej.


W jednym z wrześniowych odcinków 12. edycji Tańca z Gwiazdami Pani Beata Lichtarska była gościem Piotra Galińskiego.

Dziękuję Panu Piotrowi Galińskiemu za zaproszenie mnie do programu "Taniec z Gwiazdami". Była to dla mnie wyprawa, ponieważ od 20-stu lat nie wyjeżdżałam poza Wrocław. W tej wyprawie pomogli mi moi dawni uczniowie, którzy już nie są związani z tańcem, ale ze mną tak. To był jeden dzień, a wspomnienia i przeżycia na wiele dni i daj Boże lat.

Beata Lichtarska

Dziś jest
25 lipca 2024

KLUB KIBICA