TANIEC TOWARZYSKI

Polski Związek Sportu Tanecznego

Mistrzem Polski - być albo nie być

Dodano: 2023-01-28 | 03:27:54


Hamletowskie pytanie: Mistrzem Polski - być albo nie być - zada sobie zapewne wiele par tanecznych sceny tańca towarzyskiego w Polsce.


Komunikat z 22 stycznia 2023 roku Polskiego Związku Sportu Tanecznego

Mistrzostwa Polski tylko w PZST!

Informujemy, że wyłącznie Polski Związek Sportu Tanecznego może nadawać tytuł Mistrza Polski lub zdobywcy Pucharu Polski w sporcie tanecznym.

Polski Związek Sportu Tanecznego z siedzibą w Elblągu (PZST) jest polskim związkiem sportowym w rozumieniu przepisów ustawy o sporcie i działa na podstawie prawomocnej decyzji ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Zgodnie z zatwierdzonym przez Ministra Sportu i Turystyki statutem Polski Związek Sportu Tanecznego jest polskim związkiem sportowym działającym w sporcie tanecznym według zasad określanych przez World DanceSport Federation. Sport taneczny obejmuje następujące dyscypliny:

 • Sportowy taniec towarzyski w konkurencjach:
  1. Tańce standardowe (pary): Walc, Tango, Walc Wiedeński, Foxtrot, Quickstep;
  2. Tańce latynoamerykańskie (pary): Samba, Cha Cha Cha, Rumba, Paso Doble, Jive;
  3. Formacje standardowe (grupa par);
  4. Formacje latynoamerykańskie (grupa par);
  5. 10 tańców (pary): Walc, Tango, Walc Wiedeński, Foxtrot, Quickstep, Samba, Cha Cha Cha, Rumba, Paso Doble, Jive;
  6. Show Tańców standardowych (pary);
  7. Show Tańców latynoamerykańskich (pary).
 • Inne formy tańca;
 • Inne formy tańca (soliści);
 • Inne formy tańca (pary);
 • Inne formy tańca (formacje);
 • Breaking

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o sporcie polski związek sportowy ma wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym sporcie. Oznacza to, że wyłącznie Polski Związek Sportu Tanecznego może nadawać tytuł Mistrza Polski lub zdobywcy Pucharu Polski w tańcu.

Źródło: Polski Związek Sportu Tanecznego

Polski Związek Sportu TanecznegoCzasy, gdy Mistrzami Polski byli rzeczywiście najlepsi, i byli to jedyni Mistrzowie Polski, dawno minęły. Od 1995 roku, w którym zarejestrowano pierwszy związek sportowy - Polski Związek Tańca Sportowego (PZTSport), którego "twarzą" był, zmarły w marcu 2021 roku, Ryszard Nowogórski, Mistrzów Polski w tańcu towarzyskim nie mieliśmy, gdyż PZTSport nie posiadał turniejowych, sportowych, par tanecznych w tańcu towarzyskim i przez ponad 20 lat działacze nie byli w stanie wypracować porozumienia. Mieliśmy za to Mistrzów Polski - początkowo - z dopiskiem "Polskiego Towarzystwa Tanecznego", a po kolejnym "kryzysie" z przełomu lat 2013 - 2015 kiedy scena tańca towarzyskiego w Polsce podzieliła się na Polskie Towarzystwo Taneczne z siedzibą w Krakowie i Federację Tańca Sportowego z siedzibą w Elblągu, "pojawili" się kolejni Mistrzowie Polski, tym razem - "Federacji Tańca Sportowego".

W grudniu 2021 r., Minister Sportu i Turystyki RP, na wniosek Federacji Tańca Sportowego, wyraża zgodę na utworzenie polskiego związku sportowego działającego w sporcie tanecznym pod nazwą Polski Związek Sportu Tanecznego, który w marcu 2022 r. został wpisany - jako związek sportowy - do KRS-u.

Polski Związek Sportu Tanecznego, od 1 stycznia 2023 r., przejął od Federacji Tańca Sportowego organizację współzawodnictwa tanecznego par sportowych, turniejowych - między innymi - Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Najbliższe Mistrzostwa Polski w kombinacji tańców odbędą się w Koninie, na początku marca 2023, zaś w ostatni weekend marca br. w Elblągu wyłonieni zostaną Mistrzowie Polski w stylach standardowym i latynoamerykańskim. Będą to po prostu Mistrzowie Polski.

Wyłączność - wynikająca z przepisów ustawy o sporcie - nie wyklucza aktywnej działalności innych organizacji i podmiotów. Na scenie tańca towarzyskiego taką organizacją jest Polskie Towarzystwo Taneczne, którego początki sięgają 1956 r., a którą założył prof. Marian Wieczysty. Pary taneczne skupione w strukturach Polskiego Towarzystwa Tanecznego również będą rywalizowały o tytuły Mistrzów Polski, ale z powodów jak wyżej, będą to Mistrzostwa Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego, które tradycyjnie odbędą się jesienią.

Czy zaistnienie nowej organizacji, z prawami związku sportowego, wpłynie na decyzje par tanecznych o, np. migracji do PZST, trudno teraz przesądzić. Idealnym rozwiązaniem dla tancerek, tancerzy, par tanecznych byłaby możliwość uczestniczenia w rywalizacji bez względu na przynależność. Turnieje w formule Freedom to Dance, to nie nowość. Niestety nie jest to formuła powszechnie akceptowana - szczególnie przez działaczy, a szkoda.

Dziś jest
3 marca 2024

KLUB KIBICA