Przypadek sprawił, że został nauczycielem tańca. W styczniu 1956 r. był jednym z pierwszych uczniów legendarnego mistrza tańca - prof. Mariana Wieczystego, który w Krakowie założył pierwszą w Polsce szkołę tańca. Szkolenie taneczne trwało cztery lata (w tym pół roku praktyki i pół roku teorii). Kazimierz Michlik uzyskał wówczas tytuł - nauczyciela tańca i form towarzyskich.
Pierwszy kurs tańca turniejowego I stopnia (108. uczestników), Kazimierz Michlik poprowadził w Opolu, na którym oprócz nauki tańca wprowadzał lekcje umuzykalnienia, zagadki muzyczne i formy, ułatwiające odróżnianie rytmów tańca.
Pierwszy pokazowy turniej tańca towarzyskiego zorganizował 3 czerwca 1958 r., w którym startowało 7. par z Krakowskiego Domu Kultury, a sędziom przewodniczył prof. M. Wieczysty.
We wrześniu 1958 r. rozpoczął prowadzenie kursów tańca w WDK i MDK Opole.
Klub Tańca Towarzyskiego przy WDK w Opolu, wspólnie ze swoimi tancerzami z kursów założył 29 września 1958 r. Pierwszym Prezesem Zarządu został Andrzej Babiak.
W sali OKS "ODRA" Opole 30 listopada 1958 r., zorganizował eliminacje na grudniowe Mistrzostwa Polski w TTT z udziałem 27. par z województwa opolskiego i wrocławskiego. Był to I Wojewódzki TTT, na którym po raz pierwszy startowały pary z Opolszczyzny. Na tej imprezie dała pokaz najlepsza ówcześnie polska para - Artur i Barbara Wieczysty z Krakowa.
W dniach 28-29 grudnia 1958 r., na I Mistrzostwach Polski w TTT w Krakowie w sali SKT AGH, Kazimierz Michlik w parze z Krystyną Kindla zajął VIII miejsce w kategorii nauczycieli tańca. Choć jego trzy pary klubowe pozostały w półfinale, to jednej z par, tj. Andrzejowi Babiakowi i Janinie Szwed, Zarząd Główny Polskiego Klubu Tanecznego przyznał nagrodę specjalną ?Za wzorową dyscyplinę parkietową i postawę taneczną?.
Z inicjatywy Kazimierza Michlika 16 stycznia 1959 r. nadzwyczajne walne zebranie członków KTT WDK Opole, powołało Polski Klub Taneczny, Oddział Wojewódzki w Opolu. Prezesem został Andrzej Babiak.
Kazimierz Michlik w latach 1958-1975 był nauczycielem w Młodzieżowym Domu Kultury. Z prowadzonych systemem 2-miesięcznych kursów tańców towarzyskich 18 stycznia 1959 r. powstał jeden z pierwszych w kraju - Młodzieżowy Klub Tańca Towarzyskiego. W styczniu liczył on 13. par, a już w kwietniu tego roku 8. par otrzymało klasę taneczną "D".
W maju 1959 r. zorganizował I Międzymiastowy TTT "O Puchar Karola Musioła - Przewodniczącego WRN w Opolu?, w którym wzięły udział 22. pary ze Szczecina, Zielonej Góry, Wrocławia, Oleśnicy, Raciborza, Łodzi, Katowic i Opola.
Przez cały rok 1959 Kazimierz Michlik prowadził kursy I stopnia, w których wzięły udział 572. osoby oraz II stopnia
(111. osób). Przeprowadził około 30. pokazów tańca swoich par w Rybniku, Oleśnicy, Raciborzu, Brzegu, Prudniku, Szczecinie, Krakowie, Zielonej Górze, Katowicach, Legnicy, Wrocławiu i Mysłowicach.
Na początku 1960 r. ZG PKT w Krakowie powierzył Kazimierzowi Michlikowi, po raz drugi, organizację w Opolu eliminacji dla par z województwa opolskiego, wrocławskiego, zielonogórskiego i poznańskiego na II Mistrzostwa Polski, które odbyły się 13-14 lutego 1960 r. we wrocławskiej "Hali Ludowej".
Wspólnie z Jerzym Mierzwą z Kluczborka 22 listopada 1960 r. powołał Klub Tańca Towarzyskiego przy Powiatowym Domu Kultury w Oleśnie, później przemianowany na KTT "RÓŻA" Olesno.
13 listopada 1961 r. Kazimierz Michlik założył Studencki Klub Taneczny WSP Opole. W Wyższej Szkole Pedagogicznej przez następne 7 lat prowadził zajęcia taneczne, za które studenci I roku dostawali oceny w indeksie.
I Międzynarodowy TTT "Dni Opola 1962" zorganizował 22 czerwca 1962 r., w którym wzięły udział pary z Austrii, Czechosłowacji, Finlandii, Holandii, NRD, RFN, Jugosławii i Polski. Ich występy oklaskiwało blisko 4 500 widzów.
Krzewił kulturę taneczną również na kursach na Uniwersytetach Ludowych w Błotnicy Strzeleckiej i Większycach oraz klubach wiejskich: w Chróścicach, Dylakach, Gosławicach, Izbicku, Komprachcicach, Kupie, Mechnicy, Nasalach, Pokoju, Prószkowie, Tołowicach, Turawie czy Zawadzkiem.
W lipcu 1962 r. przeprowadził pierwszy obóz wypoczynkowo-szkoleniowy dla najbardziej aktywnych tancerzy w pracach na rzecz klubu.
W roku 1963 jego para Konrad i Barbara Słowikowie, jako pierwsza para z Opolszczyzny, uzyskała klasę taneczną "B".
2 czerwca 1963 r. PKT Oddział Wojewódzki w Opolu przekształcił się w Opolski Klub Tańca Towarzyskiego "PRZYJAŹŃ" pod patronatem Zarządu Okręgu Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Spożywczego i Cukrowniczego. Kazimierz Michlik został w nim trenerem.
W tym samym dniu na Wojewódzkich Eliminacjach Amatorskich Zespołów Związków Zawodowych w Głuchołazach Kazimierz Michlik zdobył II miejsce i puchar za choreografię w układach zbiorowych tańca towarzyskiego w Cha-Cha-Cha i Pasodoble.
W 1964 r. Walny Zjazd PKT wybrał Kazimierze Michlika na Przewodniczącego Zarządu Sekcji Nauczycieli Tańca Towarzyskiego.
18 października 1964 r. zorganizował I Mistrzostwa Opola w klasach "D", "C" i "B".
Trenowana przez Kazimierza Michlika para - Witold Mironowicz i Maria Gmytrasiewicz, 28 lutego 1965 r., jako pierwsza opolska para uzyskała klasę taneczną "A".
16 czerwca 1965 r. na "Toropolu" w Opolu zorganizował Mistrzostwa Polski PKT dla par klas "A"+"M" oraz "B". Jego para Konrad i Barbara Słowikowie zdobyli Wicemistrzostwo Polski w klasie "B", a druga para Witold Mironowicz i Maria Gmytrasiewicz zajęła IV miejsce w kl. "A".
Wspólnie z Jerzym Mierzwą, 18 czerwca 1966 r., zorganizowali - Drużynowy Międzynarodowy TTT w ramach "Dni Olesna", w którym wzięły udział pary z Austrii, NRD, Czechosłowacji, Olesna i Opola.
Tancerz w kategorii Nauczycieli Tańca
W latach 1958 ? 1963 w parze z Krystyną Kindla wziął udział w turniejach, w kategorii "nauczycieli tańca":
- 04.08.1958 r. - Kraków - I Krajowy Turniej Nauczycieli Tańca - 2. miejsce kl. C
- 27-28.12.1958 r. - Kraków - I Ogólnopolski TTT (I Mistrzostwa Polski) - 7 miejsce kl. C
- 07.02.1960 r. - Zielona Góra - Międzyklubowy Turniej Tańca - 3. miejsce kl. C
- 13.03.1960 r. - Wrocław - I Ogólnopolski TTT (II Mistrzostwa Polski ) - ? finału kl. C
- 03.06.1960 r. - Poznań - Międzymiastowy Turniej Tańca - 5. miejsce kl. C
- 09.11.1963 r. - Kraków - Turniej Tańca Nauczycieli - 5. miejsce kl. B
Tancerz zawodowy