Właśnie te nominacje, umożliwiające wzięcie udziału w najważniejszych imprezach dla formacji tanecznych, decydują o atrakcyjności Mistrzostw FTS. Wygląda na to, że istniejący od kilku lat rozłam w federacjach tanecznych w Polsce najobfitsze żniwo zbierze właśnie w tym roku, i to niekoniecznie na korzyść Polskiego Towarzystwa Tanecznego.
Mimo hucznych zapowiedzi, czy może bardziej naszych oczekiwań, konkurs dla formacji w Blackpool i mistrzostwa WDC w Paryżu nie są konkurencją dla imprez WDSF.
Poza prestiżowymi nazwami i obecnością najlepszych tancerzy globu, turnieje te nie są atrakcyjne dla polskich i zagranicznych formacji, popularnością przegrywając z węgierskim Zala Open czy austriackimi Donau Cup i Donau Pokal. Nie można się dziwić formacjom, których większość wydatków jest pokrywana z kieszeni rodziców bądź tancerzy, że nie biorą udziału w imprezach organizowanych w miejscach znacznie oddalonych od naszego kraju. Z kolei Mistrzostwa Świata WDSF, co roku przyciągają zarówno absolutną czołówkę światowych formacji, jak i zespoły pragnące zaprezentować się na arenie międzynarodowej, walczące o półfinały.
Co może zaoferować Polskie Towarzystwo Taneczne formacjom w miejsce Mistrzostw Świata i Europy WDSF?
Być może dobrym pomysłem byłoby wsparcie polskich formacji należących do PTT, które wyrażają zainteresowanie udziałem w imprezach WDC?
Rolę jaskółki, która i tym razem wiosny nie uczyniła, pełniła w tym roku oświęcimska Elita New Team, która samotnie reprezentowała Polskę (bądź całą Europę bez Wielkiej Brytanii).
Czy Polskie Towarzystwo Taneczne, oferujące pomoc parom turniejowym w wyjazdach zagranicznych i organizujące dla kadry darmowe szkolenia z najbardziej utytułowanymi tancerzami, wyciągnęło pomocną dłoń w kierunku jedynej formacji, która zechciała reprezentować nasz kraj na parkietach WDC?
Być może odpowiedzią na to pytanie pozostaną listy uczestników tegorocznych Mistrzostw Polski, na których trudno doszukać się formacji walczących w ubiegłych latach na parkietach Europy, a walka o Mistrzostwo Polski PTT w kategorii powyżej 15 roku życia Latin rozstrzygnie się pomiędzy Caro Dance z Wodzisławia Śląskiego a Dream Team z Gdańska.
Karolina HojkaXXXIV Mistrzostwa Polski PTT Formacji Tanecznych, Mini Formacji oraz Debiutów odbędą się w sobotę 09.09.2017 w ramach XI Opolskiej Gali Tańca w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim, ul.Szkolna 5.
Podczas Mistrzostw ocena Formacji będzie prowadzona w systemie 4D. W każdym z kryteriów:
- takt i ukształtowanie rytmiczne choreografii,
- realizacja i wykonanie tematu choreografii
- techniczny poziom wykonania prezentacji,
- ogólny wyraz artystyczny, show.
Sędzia przyznaje od 1 ? 10 pkt. Maksymalna liczba punktów, jaką może przyznać sędzia wynosi 40. Łączna ilość punktów decyduje o zakwalifikowaniu się do następnego etapu. W rundzie finałowej obowiązuje punktacja jawna.
Listy uczestników Mistrzostw Polski Formacji tanecznych PTT 2017:
- KATEGORIA DO 12 LAT STANDARD
- KATEGORIA DO 12 LAT LATIN
- GCK Piruet GRAJEWO
- Mała Gracja KROSNO
- Bailamos Junior BYDGOSZCZ
- Costa Latina Junior WARSZAWA
- KATEGORIA DO 15 LAT STANDARD
- eM Studio OPOLE LUBELSKIE
- Monsun BIELSKO BIAŁA
- KATEGORIA DO 15 LAT LATIN
- Golden Dance PRZEMYŚL
- Brawko BŁONIE
- Costa Latina WARSZAWA
- CMG Junior RADOM
- KATEGORIA POWYŻEJ 15 LAT STANDARD
- KATEGORIA POWYŻEJ 15 LAT LATIN
- Caro Dance WODZISŁAW ŚLĄSKI
- Dream Team GDAŃSK
- DEBIUTY DO 12 LAT
- (Towarzystwo Miłośników Tańca) Dżet RZESZÓW
- DEBIUTY DO 15 LAT
- Bajka ? Szkoła Tańca Astra OŚWIĘCIM
- DEBIUTY POWYŻEJ 15 LAT
- Grupa Estradowa RYPIN
- Akcent OŚWIĘCIM
- Elita Lejdis OŚWIĘCIM
- MINI FORMACJE DO 12 LAT LATIN
- Grajewskie Centrum Kultury GRAJEWO
- FORMACJE SOLISTEK