TANIEC TOWARZYSKI

Polacy w Bostonie

Polacy w Bostonie

Dodano: 2018-03-03 | 08:27:14


W połowie lutego 2018 roku, w Bostonie, polscy tancerze i sędziowie byli gośćmi Mistrzostw USA Wschodniego Wybrzeża.


foto: Piotr Frydrych

Eastern United States Dancesport Championships to wydarzenie taneczne, którego organizatorami byli Mark Nocera, Downa Nocera oraz Riccardo Cocchi i Yulia Zagoruchenko. Był to pierwszy turniej w historii, który współorganizowali aktualni Mistrzowie Świata Zawodowców.

To właśnie organizatorzy zwrócili się do mnie o stworzenie Polskiej Drużyny na Team Match par amatorskich, czyli na zawody drużynowe. W naszym Teamie znalazły się pary:
  • Maciej Kadłubowski i Maja Kopacz,
  • Tomasz Jaszewski i Alicja Kotarba,
  • Bartosz Lorek i Natalia Karpińska,
  • Wiktor Purczyński i Alicja Staśkiewicz.

Do Bostonu przyjechała z nami również piąta polska para - Bartosz Lech i Kornelia Kopaczyńska, która miała reprezentować Team Europa, ale niestety w skutek nieszczęśliwego wypadku losowego, drużyna ta nie mogła się zaprezentować.

Liderami Polskiego Teamu zostaliśmy wspólnie z Januszem Białym, prezesem PTT. Zaszczytem było oglądać pary w zmaganiach na parkiecie, patrzeć i dopingować podczas ich pokazu tanecznego. Wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Patrzeć na Polaków na widowni, którzy od lat mieszkają w USA, a Mazurka śpiewają ze łzami w oczach. To są chwile, których się nie zapomina...
Polacy wytańczyli drugie miejsce w konkursie drużynowym. Pokonaliśmy zespoły z Islandii, Afryki Południowej oraz z trzech stanów USA. Znaleźliśmy się nad grupą z Nowego Jorku, a za grupą z Brooklyn’u. Przegraliśmy o "małe dwa punkciki", a tylko nasz Team miał w składzie juniorów... Brawo dla nich, stanęli na wysokości zadania. Pękałam z dumy, co najmniej, jakbym sama z nimi tańczyła ;)

W kolejnych dniach turnieju wszystkie polskie pary stanęły na podium w każdej kategorii wiekowej:

Bartosz Lech i Kornelia Kopaczyńska - 1. miejsce w Rising Star Amatorów Standard oraz 2. - w Mistrzostwach Amatorów,
Maciej Kadłubowski i Maja Kopacz - 3. miejsce w Mistrzostwach Amatorów Standard,
Wiktor Purczyński i Alicja Staśkiewicz - 2. miejsce w Mistrzostwach poniżej 16 lat w stylu Standard oraz 3. miejsce w tej samej kategorii w stylu Latin,
Tomasz Jaszewski i Alicja Kotarba - 1. miejsce w Rising Star Amatorów Latin oraz 4. - w Mistrzostwach Amatorów Latin,
Bartosz Lorek i Natalia Karpińska - 2. miejsce w Mistrzostwach poniżej 19 lat Latin oraz 2. - w Mistrzostwach poniżej 21 lat Latin.

Organizatorzy Estern United States Dancesports Championships 2018


Slavik Kyklyvyy i Karina Smirnoff


Polacy w Bostonie (USA)

foto: Piotr Fydrych

Na wieczornych galach tanecznych w pokazach zaprezentowali się Slavik Kyklyvyy i Karina Smirnoff oraz wspominani współorganizatorzy - Riccardo i Yulia.

Z ciekawostek życia sędziego - nowością było dla mnie ocenianie jednej pary w kategorii, ale ocenianie procentowe. Na ile procent się wywiązała z zasad oraz dopasowała się do poziomu danej kategorii. Dodatkowo, sędziowie pisali krótki komentarz o tańcu danej pary. Te informacje trafiały do samych tancerzy. Myślę, że była to dla nich cenna informacja.

Na parkiecie królowały kategorie Pro-Am, a konkurencje sportowe odbywały się podczas wieczornych gali. Poziom był wysoki, zwycięskie pary dobrze znałam z angielskich parkietów.

Na kolejne Mistrzostwa również mamy zaproszenie ... już nie mogę się doczekać.

Dziękuję organizatorom za zaproszenie.
Dziękuję parom za przyjęcie zaproszenia.
Dziękuję Piotrowi Frydrychowi za piękne zdjęcia, doping i wsparcie.
Dziękuję Januszowi Białemu za pomoc w organizacji oraz za wspólne przewodnictwo nad naszą drużyną.

( - ) Agnieszka Pomorska

Agnieszka Pomorska


Agnieszka Pomorska - tancerka. Tańczyła od dziecka, jej długoletnim turniejowym partnerem był Michał Skawiński. Trzykrotnie uczestniczyła w telewizyjnym show "Taniec z Gwiazdami". Uczy i trenuje pary turniejowe w gdyńskiej Szkole Tańca STARDANCE. Właścicielka firmry RP Atelier - zajmuje się wsparciem wizerunkowym tancerek i tancerzy ...

foto: Sebastian Didyk

Dziś jest
25 września 2022

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI