KLUB KIBICA / 2015 / MAJ

Sergiu Rusu i Dorota Makar

Freedom to Dance 2015

Dodano: 2015-05-10 | 14:57:04


Freedom to Dance, to angielska tradycja - turniej w podlondyńskim Gatwick, którego organizację w bieżącym roku sygnowali Tony i Amanda Dokman oraz Jonathan Crossley i John Wood.


Sergiu Rusu i Dorota Makar
foto: Rob Ronda

Freedom to Dance jest turniejem lubianym przez polskie pary, które rok rocznie są jego uczestnikami. Pierwszy raz na Twist Service pisaliśmy o tym turnieju przed trzema laty. Podobnie jak wówczas - w 2012 roku, także w roku bieżącym, całe podium konkursu Amatorów Standard należało do polskich par. Tym razem zwycięstwo przypadło Sergiu Rusu i Dorocie Makar, na kolejnych miejscach znaleźli się: 
 1. Sergiu Rusu i Dorota Makar - Polska
 2. Łukasz Tomczak i Aleksandra Jurczak - Polska
 3. Andrzej Sadecki i Karina Nawrot - Polska
 4. Fedor Isaev i Anna Zudilina - Rosja
 5. Alex Gunnarsson i Liis End - Rosja
 6. Diego Aria Prado i Ekaterina Ermolina - Rosja
Poza polską "wielką trójką" w konkursie zatańczyła - na ćwierćfinałowym, 18. miejscu - jeszcze jedna polska para - Szymon Kalinowski i Grażyna Grabicka.

W turnieju Zawodowców Standard nie mieliśmy naszego - polskiego, przedstawiciela, zaś konkurs wygrali Valerio Colantoni i Monica Nigro - Włosi, często goszczący ze swoimi warsztatami w Polsce, m. in. w Szczecinie.


Finaliści Freedom to Dance 2015
foto: Rob Ronda

Styl latynoamerykański - z polskiego punktu widzenia - należał do wielokrotynych uczestników Freedom to Dance - Marka Fiksy i Kingi Jureckiej-Fiksa. Po raz kolejny zatańczyli w finale - plasując się na czwartym miejscu konkursu Zawodowców Latin.

Marek Fiksa i Kinga Jurecka-Fiksa

Marek Fiksa i Kinga Jurecka-Fiksa
foto: Rob Ronda

Finałowe pary Zawodowców Latin to:
 1. Jurij Batagelj i Jagoda Batagelj - Słowenia
 2. Emanuele Soldi i Elisa Nasato - Włochy
 3. Neil Jones i Ekaterina Jones - Anglia
 4. Marek Fiksa i Kinga Jurecka Fiksa - Polska
 5. Manuel Favilla i Nataliia Maiduk - Ukraina
 6. Gunnar Gunnarsson i Marika Doshoris - Anglia
W turnieju tym mieliśmy jeszcze jeden polski akcent - 7. miejsce w półfinale, Polki Patrycji Raniś i Rosjanina Antona Sboev reprezentującymi Anglię.


Natomiast w konkursie par Amatorów Latin - wygranym przez reprezentantów Rosji Nikitę Brovko i Olgę Urumovą - do półfinału zakwalifikowały się dwie polskie pary:
 • Igor Wilczyński i Anna Kaplii - 8. miejsce, i
 • Andrzej Suchocki i Natalia Piecewicz - 11. miejsce.
W tej konkurencji uczestniczyły jeszcze dwie polskie pary: Maciej Walczak i Anna Piaseczna oraz Wojciech Sar i Monika Pasek.


Turniej w Copthorne Hotel w Gatwick charakteryzuje się świetną organizacją, budzącą respekt scenografią sali tanecznej, nową orkiestrą pod batutą Lena Phillips'a - The Len Phillips Big Band, która przygrywała do tańca już od półfinałów, a także wieloma znaczącymi postaciami ze świata tańca towarzyskiego podziwiającymi tancerzy z trybun.

Przed nami kolejny taneczny przystanek na Wyspach - Blackpool Dance Festival 2015, startujący za niespełna 10 dni, 21 maja br.Dziś jest
17 stycznia 2022