PUBLICYSTYKA / 2012 / ARTYKUŁY ROKU 2012

FTS - PTT

Zasady gry ... bez zasad ?!

Dodano: 2012-12-07 | 06:35:41


W roku bieżącym nominację do reprezentowania Polski z ramienia FTS i PTT w WDSF Mistrzostwach Świata Amatorów Standard - Melbourne 2012 otrzymała para taneczna, która nie tańczyła Mistrzostw Polski PTT i FTS 2012.


Jest to precedensowa nominacja, którą ZG PTT zaprzeczył własnym zasadom opracowanym i wprowadzonym w życie w "Dwustopniowym systemie rozgrywania Mistrzostw Polski PTT i FTS w sporcie tanecznym" jak i w "Zasadach nominowania par na turnieje mistrzowskie i pucharowe WDSF".

Jeszcze do 2010 roku

społeczność taneczna - tancerzy tańca towarzyskiego - skupiona i rywalizująca w strukturach Polskiego Towarzystwa Tanecznego i Federacji Tańca Sportowego prowadziła zażarte dyskusje o tym kto powinien mieć prawo startu w najważniejszym turnieju roku - Mistrzostwach Polski PTT i FTS.

15 stycznia 2010 roku ZG PTT uchwałą Nr 2/2010 zatwierdził - "Dwustopniowy system rozgrywania Mistrzostw Polski PTT i FTS w sporcie tanecznym - SZCZECIN 2010", opracowany przez Pana Antoniego Grycmachera na podstawie koncepcji przygotowanej przez zespół w składzie:
  • Antoni Czyżyk,
  • Robert Wota,
  • Antoni Grycmacher.
Dwustopniowy system, opracowywany był przez ponad trzy lata - jego pierwszy zarys przedstawiony został ZG PTT już w 2007 roku - polega na rocznej rywalizacji tanecznej na różnych poziomach - turniejach: międzynarodowych WDSF, krajowych Grand Prix Polski czy mistrzostwach okręgów PTT. Na podstawie wyników (rankingów) tej rywalizacji Komisja PTT ds. Mistrzostw Polski, na dzień 15 stycznia, przedstawia listę ok. 60 par tanecznych w poszczególnych kategoriach wiekowych dopuszczonych (spełniających warunki) do startu w Mistrzostwach Polski PTT i FTS.

W skrócie można powiedzieć, że Mistrzostwa Polski PTT i FTS rozpoczynają się "eliminacjami" trwającymi przez okres roku - stopień pierwszy, i kończą się "wielkim finałem" turniejem pn. "Mistrzostwa Polski PTT i FTS" - drugi stopień. Oczywistym jest, że niezaliczenie "eliminacji" wyklucza udział w "wielkim finale" i co za tym idzie - para nie uczestnicząca w rozgrywkach (pierwszy + drugi stopień) nie może korzystać z przywilejów i praw przysługujących uczestnikom rozgrywek jakimi są Mistrzostwa Polski PTT i FTS.

Jednym z przywilejów, praw nabytych przez uczestników mistrzostw, szczególnie tych najlepszych, jest nominacja do reprezentowania Polski z ramienia PTT i FTS w mistrzostwach świata czy Europy, ogłaszana oficjalnie - bezpośrednio po dekoracji zwycięzców - na turniejach finałowych mistrzostw, zgodnie z

zasadami nominowania

par na turnieje mistrzowskie i pucharowe WDSF - Uchwała Nr 14/2011 Zarządu Głównego PTT z dnia 14 stycznia 2011 r. , w której pkt. 1 stanowi, że:

"1. Typowanie 2 par na Mistrzostwa Świata i Europy rozgrywanych w stylach tanecznych odbywa się wg kolejności wyników Mistrzostw Polski.
Na Mistrzostwa Świata nominowani są Mistrzowie i Wicemistrzowie Polski.
Na Mistrzostwa Europy nominowani są Mistrzowie i Drudzy Wicemistrzowie Polski.
Zasady obowiązują we wszystkich kategoriach wiekowych w stylach tanecznych."


Gdy system działa zgodnie

z ustalonymi zasadami - nominowane pary przygotowują się do startu i uczestniczą w turniejach mistrzowskich WDSF, a kibice - kibicują. Tak było w przypadku większości tegorocznych nominacji, za wyjątkiem konkurencji amatorów (par dorosłych) w stylu Standard.

Mistrzowie Polski PTT i FTS par dorosłych w stylu Standard (Nowa Ruda, luty 2012) - Andrzej Sadecki & Karina Nawrot, zrezygnowali z "wytańczonego" prawa reprezentowania Polski z ramienia PTT i FTS w Mistrzostwach Świata WDSF w Melbourne, zaś para wicemistrzowska - Dariusz Myćka & Bianka Żubrowska - rozpadła się. 

Wyniki Mistrzostw Polski PTT i FTS - Nowa Ruda 2012


W nowej sytuacji nominację otrzymali - "wg kolejności wyników Mistrzostw Polski" - Drudzy Wicemistrzowie Polski PTT i FTS Wojciech Jeschke & Małgorzata Kowalska, którzy ostatecznie do Melbourne nie dojechali. Druga nominacja - wg nieznanych kryteriów - przypadła Szymonowi Kuliś & Margaritcie Zvonova, którzy ... nie uczestniczyli w dwustopniowych rozgrywkach Mistrzostw Polski PTT i FTS, gdyż w okresie rozgrywania "eliminacji" (w 2011 roku) reprezentowali Estonię, tym samym nie spełnili warunków uczestnictwa w turnieju finałowym w Nowej Rudzie, w którym nie startowali, a co za tym idzie nie nabyli praw przysługujących uczestnikom Mistrzostw Polski PTT i FTS 2012.


Z uwagi na wyjątkowość

nominacji na WDSF MŚ Amatorów Standard w Melbourne 2012, redakcja Twist Service zadała pytanie:

Dlaczego i na jakiej podstawie nominację do reprezentowania Polski z ramienia PTT i FTS otrzymała para, która nie uczestniczyła w Mistrzostwach Polski PTT i FTS w 2012 roku?

najbardziej kompetentnej osobie - Prezesowi Polskiego Towarzystwa Tanecznego i jednocześnie Federacji Tańca Sportowego Panu Franciszkowi Witosowi.

W odpowiedzi zostaliśmy odesłani do uchwały, która nie jest publikowana na żadnej ze stron - ani PTT, ani FTS. Dowiedzieliśmy się także, że nigdzie nie jest napisane iż nominowana para musi pochodzić z listy par uczestniczących w Mistrzostwach Polski oraz że "Zarząd ma doskonałe rozeznanie kto gdzie tańczył i jakie osiągnął wyniki", a decyzję - słuszną - podjął w szerokim gronie połączonych Zarządów Głównych PTT i FTS jakie miało miejsce 7 września 2012 roku.


A może Twist Service niepotrzebnie drąży temat?

Może wszystko jest w najlepszym porządku, albowiem od połowy 2012 roku to Federacja Tańca Sportowego (a nie Polskie Towarzystwo Taneczne) jest członkiem World Dance Sport Federation, a tym samym ma - między innymi - prawo nominowania par tanecznych do udziału w turniejach mistrzowskich WDSF. Może w FTS obowiązują w tym zakresie inne przepisy, uchwały, zasady?

Dopóki obie organizacje będą organizacjami "zamkniętymi", bez sprawnej i czytelnej komunikacji między ich zarządami i członkami, komunikacji spełniającej także rolę popularyzującą taniec towarzyski, dotąd będą pojawiać się pytania bez odpowiedzi.

FTS członkiem WDSF

O precedensowej nominacji pisali na forach:


~taka prawda...
Dodano: 2012-12-05 | 12:49
Tracimy motywację do ostrej walki na M.P. , po co się wysilać ... pojedzie ktoś inny !


~obserwator
Dodano: 2012-12-05 | 19:54
gratuluje parze ćwierćfinału w MŚ,niemniej jednak zastanawiam się jakie przepisy obowiązują w PTT. Mianowicie pary aby wystartować w MP są zobligowane do wzięcia udziału w odpowiedniej ilości turniej z cyklu GPP , WDSF , IDSF(są jeszcze inne kryteria które każdy tancerz na pewno zna). Jak już uda im się zakwalifikować do MP to walczą o tytuł oraz o prawo do reprezentowania naszego kraju na np: MŚ czy ME.Dlatego też nie rozumiem decyzji władz PTT które nie wiadomo na jakiej podstawie wysyłają na MŚ parę która nie brała udziału w tegorocznych MP.Kolega Kuliś z partnerką nie brał udziału w tegorocznych MP nie z powodu kontuzji(to potrafię jeszcze zrozumieć) ale dlatego że reprezentował barwy innego kraju.Po raz kolejny władze PTT pokazały jak szanują brać taneczną w Polsce i ile dla nich znaczymy.Brak kontroli nad ,,kolesiostwem" z PTT które nie respektując Statutu robi co chce ,no bo,,kto nam(im) może cokolwiek zrobić")
Nie chcę tutaj rozwodzić się nad kwestią czy Kolega Kuliś jest dobrym tancerzem czy nie,najważniejsze dla mnie jest to że Statut PTT powinien obowiązywać wszystkich, a władze PTT w tym przypadku złamały prawo bez żadnych konsekwencji.


~w bialych rekawiczkach
Dodano: 2012-12-07 | 08:07
to skandal by bez kwalifikacji para popierana przez "kolesi" w Zarzadzie pojechala na MS...
skandal i ...do dymisji


04.12.2012 - 9:23 - junior 2 (Forum KosaZone)

Nie rozumiem dlaczego nie ma zadnej synchronizacji dzialan z tym Wdsf-em. 9 lutego odbywaja sie mistrzostwa swiata junior 2 latin, wynika z tego, ze w kazdym kraju do tego czasu powinni byc wylonieni mistrzowie i wicemistrzowie.
Gdyby wszystko nie stalo na glowie to owszem luty, marzec powinny odbywac sie mistrzostwa krajowe, pozniej kilka miesiecy przerwy na przygotowanie i dopiero mistrzostwa swiata czy europy.
A ze mowiac delikatnie panuje jakis nielad to mamy jak mamy.
Nie wiem czy dobrze rozumiem: do turnieju kwalifikacyjnego moze przystapic kazda para Junior 2 i wylonieni mistrzowie jada ma MS a w lutowych mistrzostwach Polski moga wziac udzial pary, ktore przez caly rok uzyskaly kwalifikacje do MP.


Dziś jest
8 grudnia 2021