FORMACJE TANECZNE

Elita New Team Oświęcim

Chiński ból głowy polskich formacji

Dodano: 2018-10-19 | 00:26:13


2 grudnia w chińskim Shenzhen odbędą się Mistrzostwa Świata Formacji. Czas, który nominowane przez FTS formacje otrzymały na podjęcie decyzji o wyjeździe do Chin, upłynął.


Elita New Team Oświęcim, MP 2018, Radom
foto: Radosław Kogut Fotografia

Teraz, gdy tancerzy CMG Radom oraz Elity New Team Oświęcim czekają ostatnie szlify na sali treningowej, przed trenerami i sztabami niestrudzonych rodziców trwa walka o zapewnienie odpowiednich funduszy potrzebnych do wyjazdu.


Ekspansja na Wschód przyszłością formacji?

Wzorem największych lig sportowych, które w poszukiwaniu profitów i nowej publiczności rywalizację przenoszą na egzotyczne dla tych konkurencji miejsca, WDSF zorganizuje Mistrzostwa Świata Formacji Tanecznych w kraju, którego reprezentacja nigdy nie była uczestnikiem jakiegokolwiek turnieju formacji tanecznych WDSF. Reprezentantów Państwa Środka mogą kojarzyć obserwatorzy zmagań pod egidą WDC. Rywalizacji z nimi najbliżej była Elita New Team z Oświęcimia, podczas turnieju w Blackpool, jednak chińska formacja ostatecznie nie dotarła do Wielkiej Brytanii.

Czy organizacja Mistrzostw Świata w miejscu tak odległym od ośrodków zajmujących się tańcem formacyjnym może być usprawiedliwiona zamiarem popularyzacji tej dziedziny?

W opinii Prezesa Federacji Tańca Sportowego, Antoniego Czyżyka, ekspansja tańca sportowego na Wschód jest nieunikniona.

- W Azji taniec sportowy kwitnie, bardzo prężnie i na wysokim poziomie rozwija się tamtejsze środowisko. Turnieje organizowane są w sposób profesjonalny i nowoczesny, który u nas, w Europie nie jest popularny. Gdyby imprezy były organizowane w bardziej przemyślany sposób, były lepiej zorganizowane czasowo, stałyby się bardziej atrakcyjne dla sponsorów i publiczności. Już teraz Grand Slamy, Mistrzostwa Świata odbywają się coraz częściej poza Europą, a formacje z Mongolii i Chin są coraz mocniejsze.


Crowfunding nadzieją europejskich formacji

Kilka miesięcy temu czołowa austriacka formacja - HSV Zwolfaxing - rozpoczęła akcję crowdfundingową, mającą na celu zebranie środków na wyjazd do Chin. Zaraz za nimi zbiórki rozpoczęły holenderska drużyna Double V oraz Schwarz-Gold z Wiednia. Wpłaty na specjalnie przygotowane konto przyjmuje także niemiecka formacja Velbert, przed którą jeszcze ostatnie krajowe rozstrzygnięcia.

Savaria TSE z Węgier może liczyć na wsparcie Ministerstwa Zasobów Ludzkich i krajowego związku tanecznego, jednak ona również prosi o pomoc w uzbieraniu pełnej kwoty. Finansowe wsparcie pokrywające całkowite koszty wyjazdu najprawdopodobniej otrzyma Grun Gold Club Bremen. Po bezdyskusyjnym zwycięstwie w 1. Bundeslidze (wygrane wszystkie z pięciu turniejów, ze stratą zaledwie jednego pierwszego miejsca w szczegółowych notach), są faworytami przed zbliżającymi się Mistrzostwami Niemiec. Zdobywcy tego tytułu mogą liczyć na finansowanie przez Niemiecki Związek Taneczny.

Jednak GGC nie jedzie do Chin, by zaprezentować się przed nową widownią. Po Mistrzostwach Europy w Kaliszu, mając w pamięci zeszłoroczne Mistrzostwa Świata, każde miejsce poza pierwszym będzie rozczarowaniem. Dla formacji, których zmagania często kończą się na eliminacjach lub półfinale, nominacja na Mistrzostwa Świata jest wynagrodzeniem trudu i wysiłku włożonego w przygotowania do sezonu, a sam udział w turnieju o tak poważnej randze jest cenniejszy niż tytuł i medal wywalczony na krajowych parkietach.

Oszacowane przez formacje kosztorysy wyprawy, obejmujący przeloty, noclegi, wyżywienie i transport, oscylują w okolicach 15 - 25 000 €.

Około 100 000 złotych może wynieść koszt wyprawy formacji na Mistrzostwa Świata.


Ciężki powrót do rzeczywistości

W Radomiu i Oświęcimiu świętowanie po Mistrzostwach Polski nie trwało długo. Do 30 września nominowane formacje musiały podjąć decyzję o udziale w Mistrzostwach Świata. Radość ze zdobytych medali ustąpiła chłodnej kalkulacji, czy w tak krótkim czasie zebranie wystarczającej kwoty jest w ogóle możliwe.

- Gdy wybieraliśmy się do Blackpool, sprawa wyglądała o wiele inaczej. Mieliśmy osiem miesięcy na rozmowy ze sponsorami, władzami miasta. Tym razem tego czasu brakowało - przyznaje Lucyna Pasternak, matka tancerki Elity Oświęcim.

Większość kosztów związanych z turniejami pokrywana jest z kieszeni rodziców, pomagają miejskie ośrodki kultury, ze świecą szukać umów sponsorskich. Zaczęła się nierówna walka z czasem o każdą złotówkę, która przybliżała formacje do realizacji celu.

Prezes FTS przyznaje, że rozumie trudne położenie polskich formacji.

- Przez wiele lat istnienia Jantaru Elbląg co roku zabezpieczaliśmy na wyjazdy zagraniczne kwotę w okolicach stu tysięcy złotych. Formacje nigdy nie otrzymywały wsparcia od rodzimej federacji, czy to od PTT, czy teraz od FTS.

Ministerstwo Sportu i Turystyki nie dokłada Federacji pieniędzy, a tych nie wystarcza, by pokryć choć część kosztów wyjazdu. Dodatkowo organizacja międzynarodowych imprez w Polsce, takich jak ostatnie ME Formacji Latin w Kaliszu czy ME formacji standardowych, wymagają ogromnych nakładów finansowych, rzędu setek tysięcy złotych. Patrząc na realia dzisiejszego tańca formacyjnego, są to kwoty niemożliwe do zwrócenia.

- To nie jest problem tylko u nas. Spójrzmy na bogate federacje, niemiecki związek zrezygnował z handicapu występowania u siebie, teraz finansuje wyjazd tylko jednej formacji, w dodatku faworyta do zwycięstwa. Pieniędzy zaczyna brakować. - dodaje Antoni Czyżyk.


Marzenia o Wielkim Murze Chińskim

Elita Oświęcim i CMG Radom to formacje tworzone przez młodych tancerzy, którzy od kilku lat zdobywają cenne doświadczenie na imprezach międzynarodowych, co roku pojawiają się na Mistrzostwach Polski. Ci młodzi ludzie zwyczajnie nie zasługują na to, żeby ich marzenia o rywalizacji na światowym poziomie nie zostały spełnione przez kwestie finansowe.


Elita Oświęcim - Wicemistrzowie Polski w drodze do Chinautor: Jakub Kamyk

- Już od 4 lat ci młodzi ludzie poświęcają swój cały wolny czas na treningi, dodatkowe szkolenia oraz turnieje. Mają tylko miesiąc wakacji czy tydzień ferii zimowych. Powiecie: przecież to ich wybór? Nikt ich nie zmusza? Zgadza się poświęcają ten czas, bo to naprawdę kochają, bo to ich pasja, ich życie. Gdyby tak nie było nie znosiliby wielogodzinnych treningów, nieraz walcząc z bólem, zmęczeniem czy kontuzją.

Tancerze, jak i ich rodziny, podporządkowują tak naprawdę wszystkie swoje plany pod terminy treningów, szkoleń i wyjazdów na konkursy. Wielokrotnie poświęcają swój czas, również tańcząc charytatywnie, uświetniając pokazami tanecznymi różne imprezy czy udzielając się jako wolontariusze.

Mamy gorący czas kampanii wyborczej, wszyscy jesteśmy zabiegani, zapracowani... Czy tak wiele czasu potrzeba, aby udostępnić post, zbiórkę formacji? Czy naprawdę nie możemy sobie pozwolić na wpłatę choćby 10 złotych, czy kupując bilet na Galę? To przeciętnie koszt jednej kawy.
- apeluje pani Lucyna.

Czas kampanii wyborczej starają się wykorzystać reprezentanci CMG Radom. Na facebookowej stronie - Zamiast ulotki drukować hurtowo, niech Radom tancerze rozsławią światowo - proszą o wsparcie lokalnych kandydatów do Samorządu, z widocznymi rezultatami, ponieważ wywołani do tablicy samorządowcy zdecydowanie chętniej pomagają. Zostają przedstawieni wszyscy tancerze radomskiej formacji, większość z nich tworzy markę CMG od wczesnego dzieciństwa. Powtarzają się słowa o spełnianiu marzeń, nadziejach, niepowtarzalnej okazji zobaczenia Wielkiego Muru Chińskiego.

- Każda wpłata jest dla nas ważna. Jako współorganizator zbiórki nie wyobrażam sobie, żeby cały zespół nie mógł uczestniczyć w Mistrzostwach Świata. Musimy wspólnie umożliwić tym wybitnie utalentowanym 21 osobom reprezentowanie Radomia i Polski z Orzełkiem na piersi! Siła jest w nas wszystkich! - pisze Katarzyna Sławińska, mama tancerki CMG.

- Prosimy o wsparcie wszystkie instytucje, firmy, osoby prywatne, bo chcemy, aby formacja reprezentująca Polskę miała możliwość startu na Mistrzostwach Świata tak samo, jak reprezentanci innych krajów. Pokażmy im przez to swoje wsparcie, niech czują, że warto tak ciężko pracować. Doceńmy wysiłek włożony w przygotowania do Mistrzostw Polski i Świata oraz zaangażowanie, z jakim realizują swoje sportowe pasje. W Polsce z roku na rok zmniejsza się liczba formacji latynoamerykańskich, nie dopuśćmy aby nie było ich wcale - kończy Pani Pasternak.


Większość z Was, osób odwiedzających nasz portal ma związek z tańcem. Jesteście aktualnymi lub byłymi tancerzami formacji, rodzicami, przyjaciółmi tancerzy. Nikt lepiej od Was nie wie, ile wysiłku i silnej woli wymagają treningi. Ile razy trzeba powtórzyć najprostszą kombinację kroków, by osiem par wyglądało jak jedna. Ile radości przynosi medal, bez względu na kolor i ile goryczy przynosi brak miejsca na podium. Być może powiecie, że Wam nikt nie pomagał, za Waszych czasów radziliście sobie sami. Jednak dzisiaj, młodzi ludzie potrzebują Waszej - Naszej pomocy, by reprezentować to wszystko, z czym się utożsamiamy. Niektórzy przez lata, inni przez miesiące, jednak razem tworzymy formacyjną rodzinę. Z mniejszymi lub większymi sympatiami, spotykamy się kilka razy w roku, po czym wracamy do własnych spraw. Jednak co pewne - w rodzinie zawsze możemy na siebie liczyć.


Serdecznie zachęcam wszystkich do włączenia się w zbiórki NASZYCH formacji!


By wesprzeć naszych reprezentantów w walce o swoje marzenia, możecie wykonać przelewy na konto stworzone dla CMG Radom:

39 1940 1076 3183 3596 0002 0000
BANK CREDIT AGRICOLE POLSKA S.A.
tytułem: "Wsparcie formacji CMG Radom w wyjeździe na Mistrzostwa Świata Formacji Tanecznych do Chin"

CMG Radom

oraz dla Elity New Team:

19 1020 2384 0000 9902 0164 8914
PKO Bank Polski SA w Oświęcimiu
z dopiskiem dla formacji: „Elita New Team”

bądź przez zrzutka.pl

Elita New Team Oświęcim

Formacja Elita serdecznie zaprasza wszystkich na Galę, która odbędzie się 10 listopada w OCK. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na wydatki związane z wyjazdem formacji do Chin.


Karolina Hojka
Hojka@TwistService.PL

Karolina Hojka
Karolina Hojka - od siódmego roku życia związana z Klubem Tańca Towarzyskiego Spin z Wodzisławia Śląskiego, który w latach 2010-15 reprezentowała na Mistrzostwach Polski i turniejach zagranicznych. Z formacją Spin dwukrotnie zdobyła brązowy medal Mistrzostw. Aktualnie jest studentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po zakończeniu formacyjnej przygody pozostała fascynacja światem formacji tanecznych oraz niekwestionowana miłość do Very Tyumen...
Komentarze: 9 Ostatnio dodany: 2018-11-26 | 10:22