FORMACJE TANECZNE - ARCHIWUM / WYBIERZ: / ROK 2016

Były Mistrzostwa Polski Formacji

Dodano: 2016-11-08 | 20:34:47


Zorganizowane podczas turnieju Polish Cup w Warszawie - Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych Federacji Tańca Sportowego wywołały wiele emocji i dyskusji w związanym z nimi środowisku. Padło wiele pytań, na które odpowiedzi udzielił Prezes Federacji Tańca Sportowego Pan Antoni Czyżyk.


15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)

Po przystąpieniu Polskiego Towarzystwa Tanecznego do WDC w grudniu 2015 roku, organizacja Mistrzostw Polski PTT i FTS, pozwalających na start tancerzy związanych z inną federacją, stała się niemożliwa. Nie wynika to z polityki krajowych związków, tylko z zasad panujących w międzynarodowych federacjach, których PTT i FTS są członkami.

Gdy na stronie internetowej Federacji Tańca Sportowego pojawiła się Uchwała podtrzymująca nominacje do reprezentowania Polski podczas Mistrzostw Świata WDSF, do jej wojewódzkich oddziałów przynależały dwie formacje. Organizacja Mistrzostw Polski dla dwóch zespołów, które rok wcześniej uzyskały nominacje, dodatkowo tańczących w innych kategoriach, była zbędna głównie ze względów logistycznych.

Kilka tygodni temu, po przyjęciu nowego członka - Mazowiecki Związek Tańca Sportowego wystosował formalną prośbę o zorganizowanie Mistrzostw Polski, które umożliwią zdobycie oficjalnej nominacji do udziału w Mistrzostwach Świata formacji z nowo przyjętego klubu.

W związku ze zbliżającym się terminem MŚ WDSF oraz dogodnymi warunkami, MP FTS mogły odbyć się podczas turnieju Polish Cup w Warszawie. Obie formacje, które wzięły w nich udział, są członkami FTS. Wszystkie formacje przynależące do tej federacji, zostały o Mistrzostwach Polski poinformowane. Ponieważ zmiany dotyczyły formacji latynoamerykańskich, nie zaistniała potrzeba zorganizowania Mistrzostw Polski Formacji Standardowych.

Formacje zrzeszone w WDC, przez zasady panujące w ich macierzystej federacji, nie mogłyby wziąć udziału w MP FTS, ani tym bardziej reprezentować kraju na MŚ WDSF.

Co więcej, podczas Mistrzostw Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego, nie wszystkie biorące w nich udział formacje były członkami PTT, a wraz z tym WDC. W przypadku klubów niezrzeszonych, nic nie stało na przeszkodzie w uzyskaniu licencji FTS.


Serdecznie dziękuję Prezesowi FTS Panu Antoniemu Czyżykowi za poświęcony czas i wyjaśnienie sytuacji.

Karolina Hojka


Mistrzostwa Polski FTS Formacji Latynoamerykańskich odbyły się podczas Polish Cup w Warszawie, w sobotę 5 listopada 2016 r. Uczestniczyły w nich dwie formacje: CMG Radom oraz EFEKT Oświęcim. Tytuł Mistrza Polski FTS uzyskała formacja CMG Radom.Karolina Hojka


Karolina Hojka - od siódmego roku życia związana z Klubem Tańca Towarzyskiego Spin z Wodzisławia Śląskiego, który w latach 2010-15 reprezentowała na Mistrzostwach Polski i turniejach zagranicznych. Z formacją Spin dwukrotnie zdobyła brązowy medal Mistrzostw. Aktualnie jest studentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po zakończeniu formacyjnej przygody pozostała fascynacja światem formacji tanecznych oraz niekwestionowana miłość do Very Tyumen...

Hojka@TwistService.PL