HIP HOP - ARCHIWUM / WYBIERZ: / ROK 2012

Funk Soul Sisters

FUNK SOUL SISTERS

Dodano: 2012-02-12 | 10:28:58


Witam po raz kolejny. W przerwie między obowiązkami, treningami i wyjazdami przeglądam sobie to co można przeczytać na twistservice.pl i doszedłem do wniosku, że jednej rzeczy na bank mi tu brakuje.


Wiem, że wśród czytelników są zarówno tacy, którzy bardzo ogarniają wszystko co dzieje się na naszej tanecznej scenie, wiedzą kto jest kim i z kim i dlaczego, ale są też tacy, którzy nie we wszystkich tych kwestiach mają pełny orient. Dlatego postanowiłem, że będę dla Was pisał o naszych polskich ekipach street danceowych. Ekip trochę w kraju mamy, więc będzie o czym czytać i co poznawać. Na początek pozwoliłem sprawić sobie przyjemność i wybrać tak aby połączyć moje ulubione tematy: popping, kobiety i jedzenie. Popping - bo opiszę Wam skład zajmujący się poppingiem i to oczywiście fajnym, kobiety - bo skład ten jest jedynym w Polsce złożonym z reprezentantek płci pięknej, a jedzenie? hmm no może o jedzeniu będzie trochę mniej, chyba że potraktujemy to jako pokarm dla duszy. 

Prezentuję Wam więc FUNK SOUL SISTERS czyli pierwszą poppingową ekipę kobiecą z Polski.

Popping to styl raczej kojarzony z mężczyznami, zapewne ze względu na konieczność spinania mięśni i często gangsterski charakter tego stylu, kobiet na świecie tańczy zdecydowanie mniejszy odsetek niż facetów, w Polsce sytuacja jest podobna, dlatego szczególnie godnym uwagi jest fakt, że mamy reprezentantki tego stylu, i że kilka z nich połączyło się w ekipę. W skład zacnego Funk Soul Sisters wchodzą PopKate z Gdańska, Maiko z Wrocławia i Bow Wow z Poznania. Skład jest dosyć świeżym tworem bo powstał dopiero pod koniec 2011 roku, ale przekonany jestem, że będzie o nich głośno i rozwalą nie jedną imprezę i nie jedno "koło". A jak i dlaczego te młode damy się spiknęły?

"To, że stworzyłyśmy żeńską drużynę popping, czyli FUNK SOUL SISTERS to była w zasadzie naturalna kolej rzeczy. Myślę, że każda z nas nosiła taki pomysł gdzieś z tyłu głowy. Wszystkie razem spotkałyśmy się dopiero 17-ego grudnia 2011, na imprezie Funk 4 Ufo w Warszawie. Nikt nie spodziewał się, że tak bardzo się polubimy! To było oczywiste, musimy razem tańczyć."

PopKate

Kasia PopKate Zapolska
foto: Becet

A dla mnie to jest oczywiste, że się jaram. Nareszcie doszło do połączenia skilli trzech kobiet, z których każda ma inną historię i inny styl. I to właśnie jest fajne, że każda ma inny styl, każda z nich jest z innego miasta i miała różne inspiracje. Kasia PopKate Zapolska pochodzi z Gdańska i jeśli chodzi o Funk Soul Sisters była pierwszą, która pojawiła się na naszej poppingowej scenie. "Popping po raz pierwszy ujrzałam w 2006 roku na zawodach Funk All i zrobił na mnie ogromne wrażenie. Niedługo po tej imprezie powstały zajęcia popping prowadzone przez Lipskiego, który zaraził mnie pasją do tego tańca."
Ja pierwszy raz zobaczyłem co PopKate potrafi na imprezie Show You Skills 4 i od tamtej pory jaram się jej umiejętnościami i stylem.

Bow Wow

Basia Bow Wow Grześ
foto: Emilia Julia Wasilewska

Później poznałem Basię Bow Wow Grześ z Poznania. "Poppingiem zajarałam się dlatego, że był cholernie trudny i w ogóle mi nie wychodził. To wjechało mi na ambicje. Miałam szczęście, bo wtedy Driver z Keep It Funky Crew mieszkał u mnie na osiedlu. Wynajęliśmy salkę w pobliskiej szkole i w sierpniu 2009 zaczęliśmy treningi. Zawdzięczam mu wszystko co potrafię." Basia jest mega sympatyczną i ambitną osobą, ma bardzo fajne podejście do swojej pasji i jej progres widoczny jest z imprezy na imprezę. A skoro jej tanecznym "guru" jest Driver, to można spodziewać się po Bow Wow wszystkiego co najzacniejsze.

Maiko

Magda Maiko Burska
foto: Yogurt

Magda Maiko Burska to popperka, którą obserwuję od niedawna, ale tańczy już kilka ładnych lat. Pierwszy raz usłyszałem o niej przy okazji imprezy "Walka o Bigos", która odbywa się w Szczecinie. Nie było mnie tam i dostałem tylko informację, że w finale poppingu był Kamil z mojej ekipy i właśnie Maiko z Wrocławia. Kamil jest konkretnym kotem a o niej nigdy nie słyszałem, więc kiedy powiedziano mi, że wygrała Maiko to moją pierwszą reakcją było WWHHHAAATTT??? ŻE JAK NIBY? A potem obejrzałem walkę na YouTube i poznałem odpowiedź na swoje pytanie. Nieznana mi Magda okazała się być bardzo konkretnym graczem na parkiecie. Pochodzi z okolic Wrocławia i zajmuje się poppingiem od 2007 roku, trenować zaczęła pod okiem Popka z Wrocławia. "Poppingiem zajarałam się dlatego, że odkrywał nowe możliwości jakie skrywa nasze ciało. W tym stylu mogę przekraczać wszelkie granice mojej cielesności."
 
Nie miałem jeszcze okazji oglądać na żywo jej "przekraczania granic", ale szczerze nie mogę się już doczekać. Tak jak i zobaczenia ich jako Funk Soul Sisters. Piąteczka dla dziewczyn za ogarnięcie tematu i założenie pierwszej takiej ekipy w Polsce. Mam nadzieję, że jako skład dziewczyny zachowają swoją indywidualność, jednocześnie tworząc nową wspólną wartość - dobry i ciekawy popping z nutką kobiecości.

Łukasz UFO Łukomski
Royal Family Poppers/Radomski Styl