LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI / WYBIERZ / H

Józef Homoncik

Sylwetki: Józef Homoncik

Dodano: 2020-06-15 | 02:28:04


Józef Homoncik - nestor tańca w powiecie kamiennogórskim, tancerz tańca ludowego i towarzyskiego, dyplomowany instruktor tańca I kategorii, założyciel i trener klubów LUKTAN Lubawka i FRASZKA Kamienna Góra, wychowawca par klas E-S, sędzia tańca II kategorii, działacz społeczny we władzach Polskiego Towarzystwa Tanecznego.


Józef Homoncik (ur. 16.02.1958 r. w Krzeszowie) z wykształcenia technik mechanik (budowa maszyn), inżynier Projektowania Automatyki Przemysłowej, zauroczył się tańcem towarzyskim do tego stopnia, że mimo technicznego wykształcenia, poświęcił się właśnie tej pasji, zarażając miłością do tańca wiele pokoleń, i co ciekawe - spowodował - że w rodzinie Homoncików aż 20-tu jej członków związanych jest z tańcem towarzyskim, ale nim do tego doszło ...

Jako młody chłopiec grałem w piłkę nożną tak jak wszyscy w tym wieku - wspomina Józef Homoncik. Okazało się, że byłem niezły i dostałem się do drużyny szkolnej. Drużyna radziła sobie bardzo dobrze. Wygraliśmy turnieje: międzyszkolny, powiatowy, okręgowy i zakwalifikowaliśmy się na turniej wojewódzki do Wrocławia. Niestety w tym momencie zakończyła się moja kariera piłkarska, ponieważ lekarz wykrył u mnie wadę serca, o której wiedziałem i wykluczył mnie z drużyny. Zapytałem więc lekarza - ?Czy mogę tańczyć, bo w mojej szkole działa kółko taneczne i brakuje chłopców??. Lekarz zezwolił - ?Tak, tańczyć możesz?. Tak zacząłem przygodę taneczną, która trwa do dziś.

Józef Homoncik - tancerz

Mając 14 lat, rozpoczął pierwsze treningi, w zespole tańca ludowego w Szkole Podstawowej w Krzeszowie, kontynuując naukę w Domu Kultury - także w Krzeszowie. Było to na przełomie lat: 1967-1970. Niestety, co dobre szybko się kończy. Instruktorka zespołu tańca ludowego została Pierwszym Sekretarzem PZPR w Kamiennej Górze i zabroniono jej prowadzenia zajęć tanecznych w Domu Kultury?!

W listopadzie 1970 r. Józef Homoncik zapisał się na kurs tańca towarzyskiego w Kamiennej Górze, który prowadził Konrad Małek z Jeleniej Góry, jeden z pierwszych uczniów prof. Mariana Wieczystego z Krakowa. Taniec towarzyski zauroczył Józefa Homoncika i chciał pozostać z nim jak najdłużej. Nie przypuszczał wówczas, że kiedyś zostanie nauczycielem tańca i będzie działał w tańcu towarzyskim prawie 50 lat.

80-te urodziny Prof. Mariana Wieczystego (1983 r.)

Foto z 80-tych urodzin Prof. Mariana Wieczystego, Kraków, rok 1983.
Na pierwszym planie, od lewej: Stanisław Jawor (Poznań), Urszula Okopińska (Szczecin), Prof. Marian Wieczysty, za Profesorem, z prawej - Mirosław Kubalski (Szczecin), Maria Sykuła (Szczecin), Konrad Małek (Jelenia Góra), Henryk Małyszko (Białystok), ?????, Jerzy Mierzwa (Kluczbork), w głębi - Danuta Markiewicz-Trylska (Warszawa)
.


Po kilku miesiącach nauki został wybrany przez instruktora na turniej tańca w Lubaniu, gdzie w parze z Zofią Kędroń (swoją siostrą cioteczną) zajął 2. miejsce w rywalizacji z 30-toma parami z Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Wrocławia i Lubania. Ten wynik utwierdził Józefa, iż taniec towarzyski, jest jemu pisany.

W latach 1970-1976, będąc tancerzem klubu KWADRAT Jelenia Góra, brał udział w turniejach tanecznych w całej Polsce, uzyskując - ze swoją przyszłą żoną Teresą Pociechą - klasę taneczną ?C?. Uczestniczył także w pokazach tańca towarzyskiego, które trener Konrad Małek traktował jako formę upowszechniania tańca towarzyskiego, który dopiero rozwijał się w Polsce. Wraz z innymi tancerzami KWADRATU wielokrotnie występował na Dożynkach Centralnych w Opolu, Płocku, Lesznie, Piotrkowie Trybunalskim i Koszalinie.

Józef Homoncik - instruktor tańca

Instruktorem, nauczycielem tańca, Józef Homoncik był na przełomie lat 1977 - 1982. Rozpoczął w Lubawce prowadząc - w 6-miesięczym cyklu - kursy tańca dla młodzieży. Jednocześnie doskonalił swój warsztat uczestnicząc, między innymi, w Studium Tańca w Wojewódzkim Domu Kultury w Jeleniej Górze, po którym uzyskał uprawnienia instruktora tańca.

W kolejnych latach doskonalił swój warsztat uczestnicząc w kursach dla nauczycieli tańca organizowanych przez Dom Kultury Podgórze w Krakowie, gdzie wykładali m.in. prof. Marian Wieczysty, Andrzej Golonka z Krakowa, Kazimierz Michlik z Opola, a także wybitni znawcy tematu z zagranicy jak Walter Laird - autor tanecznego podręcznika - "The Laird Technique of Latin Dancing".

Drugim ośrodkiem doskonalenia zawodowego była Warszawa, w której Monika i Waldemar Sakowscy organizowali cykle szkoleń, do których prowadzenia zapraszali ówczesnych Mistrzów Świata i czołowych tancerzy zawodowych: Marcusa i Karen Hilton'ów, Hazela Fletchera, Richarda Portera, Chrisa Wickersa i innych.

W roku 1985 Józef Homoncik ukończył Studium Pedagogiczno-Choreograficzne dla instruktorów form tanecznych placówek oświatowo-wychowawczych oraz kulturalnych, utworzone przez Instytut Kształcenia Nauczycieli Oddział w Jeleniej Górze, zaś w 1989 r. zdał z wynikiem pozytywnym egzamin na I kategorię instruktora tańca.

W roku 1983 został zatrudniony w Domu Kultury w Lubawce na stanowisku instruktora tańca i od tej pory zajął się tańcem na poważnie. W tym samy roku - jako pierwszy na terenie Dolnego Śląska i jeden z pierwszych w Polsce - zaczął uczyć tańca towarzyskiego także dzieci, który to ruch dziecięcego tańca wówczas raczkował.

Teresa i Józef Homoncik


Marek i Karolina Homoncik

Józef Homoncik - trener

W styczniu 1984 r. powołuje do życia Lubawski Klub Taneczny LUKTAN przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, a we wrześniu 1985 r. - Klub Tańca FRASZKA w Kamiennej Górze przy Zakładowym Domu Kultury LEN (późniejszym Miejskim Ośrodku Kultury).

Jako trener - wyszkolił ponad 350. par turniejowych od klasy ?E? do ?S? (1. - S, 8. - A, 45. - B, ponad 120. - C, reszta to pary E i D).

Wśród swoich największych osiągnięć trenerskich Józef Homoncik wymienia m.in. wyniki swoich dzieci - Marka i Urszuli Homoncik (pary klasy S):
 • 1996 r. Zielona Góra - finał Mistrzostw Polski Juniorów Standard,
 • 1997 r. Gdynia - finał Otwartych Mistrzostw Polski Standard,
 • 1., 2. i 3. miejsca w międzynarodowych turniejach w Paryżu,
 • udział w polskiej drużynie na turnieju Germany Open,
 • 1. miejsce w Turnieju O Puchar Wieczystego i kilkakrotne miejsca na podium.

Szczególne miejsce w sukcesach par Józefa Homoncika miał turniej Czech Open, w którym - na przestrzeni kilku lat - w międzynarodowej rywalizacji, jego pary zajmowały miejsca na podium w różnych kategoriach wiekowych i klasach tanecznych. Były to pary:
 • Rafał Florek i Elżbieta Pastuch,
 • Marcin Bomba i Magda Szymiczek,
 • Marek Homoncik i Patrycja Łazarz,
 • Tomek Leja i Urszula Homoncik,
 • Krystian Lema i Iga Koch.

Józef Homncik - jako trener, wychował wielu tancerzy, którzy ze względu na studia opuścili LUKTAN i FRASZKĘ i kontynuowali swoje treningi we Wrocławiu, uzyskując wyższe klasy taneczne. Należą do nich: Jarosław i Justyna Krzyszkowscy - kl. S (BRAVO), Agnieszka Guzik - kl. B (DIAMENT), Kamila Wiatr - kl. A-St i S-La (IGLICA), czy Sebastian Gułaj - kl. A-St i S-La (CANTINERO Tomaszów Maz.).

Józef Homoncik - organizator

W okresie funkcjonowania klubów organizował - każdego roku 4. turnieje tańca (2. ogólnopolskie i 2. międzyklubowe), a od 1989 r. - 4. ogólnopolskie i wewnętrzny turniej zakończenia sezonu w czerwcu. Na przestrzeni lat 1984 - 2020 zorganizował w Lubawce, Kamiennej Górze, Krzeszowie i Pisarzowicach:
 • 78. ogólnopolskich turniejów tańca,
 • 12. międzyklubowych,
 • 28. wewnętrznych,
 • dziesiątki pokazów,
zaś od roku 1982 poprowadził:
 • 24. letnie obozy taneczne dla dzieci i młodzieży,
 • 15. zimowisk połączonych z nauką jazdy na nartach,
 • 3. szkolenia dla nauczycieli prowadzonych przez Kazimierza Michlika.

Obecnie istnieje tylko klub FRASZKA, który prowadzi syn Józefa - Marek Homoncik, dyplomowany nauczyciel tańca, któremu Józef pomaga w zajęciach tanecznych z dziećmi, młodzieżą i seniorami.
Klub LUKTAN Lubawka istniał do 1997 r.

Józef Homoncik - sędzia tańca towarzyskiego

W maju 1986 roku nabył uprawnienia sędziego tańca towarzyskiego III kategorii, a w roku 1992 - II kategorii. Jako sędzia Polskiego Towarzystwa Tanecznego brał udział w pracach komisji sędziowskich w ponad 550-ciu turniejach tańca w Polsce i za granicą, m.in sędziował 32. razy turniej ?O Puchar prof. Mariana Wieczystego? w Krakowie.

Józef Homoncik - działacz społeczny

Będąc członkiem Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce (FSiKT), jako delegat na Walnym Zjeździe w Krakowie, brał udział w utworzeniu, w roku 1986, Polskiego Towarzystwa Tanecznego (PTT).

Byłem również zaangażowany w tworzenie Oddziału PTT w Jeleniej Górze, w którym w latach 1986 - 1990 i 1994 - 1998 pełnił społecznie funkcję Wiceprezesa. W latach 1998 - 2000 byłem Przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego Oddziału Jeleniogórskiego. Po utworzenie Okręgu Dolnośląskiego PTT, w latach 2004 - 2007, zasiadałem w Komisji Rewizyjnej OD PTT, a w kadencji 2008 - 2011 byłem Członkiem Zarządu Okręgu.

Józef Homoncik - odznaczenia i wyróżnienia

Za swoją aktywną działalność na rzecz krzewienia tańca towarzyskiego otrzymał wyróżnienia :
 • ?Zasłużony Działacz Kultury? - tytuł przyznany przez Ministra Kultury i Sztuki (1989 r.).
 • ?Złota Odznaka Okręgu Dolnośląskiego PTT? - za działalność na rzecz rozwoju Amatorskiego Ruchu Tanecznego (16.06.2002 r. - Wrocław).
 • medal i podziękowanie za pomoc organizacji turniejów ?O Puchar prof. Mariana Wieczystego? w 30-tą rocznicę organizowania tego turnieju (17-18.01.2004 r. Kraków).
 • ?Złota Odznaka PTT? w 60 rocznicę Ruchu Tanecznego w Polsce (09.12.2016 r. Kraków).

Tancerze z rodu Homoncików z lat 1967 - 2020:

Stan na dzień 20 maja 2020 r.

  • KWADRAT Jelenia Góra
 1. Józef Homoncik - kl. C, nestor rodu tancerzy Homoncików
 2. Teresa Homoncik (Pociecha) - kl. C, żona
  • LUKTAN Lubawka
 3. Marek Homoncik - kl. S, syn
 4. Urszula Homoncik - kl. S, córka
 5. Jan Sylwester Homoncik - kl. C, brat
 6. Zenona Homoncik - kl. D, siostra
  • FRASZKA Kamienna Góra
 7. Karolina Homoncik (Kuś) - kl. B senior, synowa
 8. Aleksandra Homoncik - kl. B, bratanica
 9. Katarzyna Homoncik - kl. B, bratanica
 10. Łukasz Homoncik - kl. C, bratanek
 11. Agata Homoncik - kl. C, bratanica
 12. Anna Homoncik - kl. D, bratanica
 13. Zofia Homoncik - kl. D, siostra
 14. Karolina Homoncik - kl. E, bratanica
 15. Marika Homoncik - kl. F, wnuczka
 16. Karol Homoncik - kl. F, wnuk
 17. Leon Homoncik - kl. G, wnuk
 18. Amelia Homoncik - kl. H, bratanica
  • DOM KULTURY w Bolkowie
 19. Zygmunt Homoncik - kl. D, brat
  • Studio Tańca EGURROLA Warszawa
 20. Anna Nawrot - rytmika, wnuczka.