INNE TAŃCE - ARCHIWUM / WYBIERZ / ROK 2013

KRoki - Festwal Tańca Współczesnego

Dodano: 2013-03-07 | 01:56:56


KRoki, Festiwal Tańca Współczesnego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, to pierwsze tak poważne spotkanie z nowym tańcem w Krakowie; a zarazem jedno z nielicznych w Polsce wydarzeń tanecznych otwartych dla szerokiej publiczności.


W sobotę, 9 marca 2013 roku, o godz. 19:00, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie spektaklem "Station de Corps" Tomasza Bazana rozpocznie się Festiwal Tańca Współczesnego - KRoki.

Chcemy trafić do entuzjastów, nie tylko do koneserów - piszą organizatorzy Festiwalu. Zaprezentujemy formy tańca inne niż te znane z modnych telewizyjnych programów. Ale nie będzie to jeden estetyczny nurt, nie zdominujemy całości jednym tematem. Pragniemy pokazać różnorodność współczesnych form tańca teatralnego: od intymnych solowych wystąpień artystów, będących niejednokrotnie choreografami i wykonawcami swoich projektów, po zbiorowy wysiłek zespołów, tworzących bogate spektakle. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję spotkać indywidualności, dojrzałych i młodych artystów, ale będzie też mogła zapoznać się z dorobkiem instytucjonalnych Teatrów Tańca: Polskiego ?(z Poznania) i Bałtyckiego (z Gdańska).

Chcemy przypomnieć choreografie i zespoły artystów będących już klasyką tańca współczesnego w Polsce, jak Witold Jurewicz, Iwona Olszowska, czy Polski Teatr Tańca pod dyrekcją Ewy Wycichowskiej.


foto: materiały prasowe Organizatora

Postaramy się przedstawić tych, którzy zajmują już mocną na tanecznej scenie pozycję:
  • Tomasza Bazana,
  • Mikołaja Mikołajczyka,
  • Jacka Owczarka,
  • Anitę Wach,
  • Basię Bujakowską i Marcina Janus,
  • Małgorzatę Haduch,
  • Irenę Lipińską.
Zapowiemy również obecność artystów stawiających na tej scenie pierwsze samodzielne kroki, jak Natalia Wilk. Na krakowskiej nowej scenie wystąpią artyści ze wszystkich najważniejszych ośrodków tańca w kraju: Trójmiasto - reprezentuje Bałtycki Teatr Tańca oraz duży przegląd rejestracji spektakli innych trójmiejskich artystów; pojawią się twórcy z Wrocławia, Lublina, Warszawy i Śląska. Oczywiście zobaczymy trzy występy solowe z Krakowa.

Czy taniec może zaspokajać potrzeby duchowe i intelektualne? Prezentowane na naszym festiwalu spektakle mają taką właśnie ambicję. Czy taniec może być mądry i głęboki a nie tylko efektowny? Będziemy przekonywać, że tak właśnie jest. Filozoficznie poważny ?oraz społecznie zaangażowany, a przy tym dostępny naszym emocjom i rozumieniu. Będziemy przekonywać, że poruszające się w przestrzeni ciało ma znaczenie, że tancerz ma coś do powiedzenia milcząc, że bywa równie monumentalny co błyskotliwy. Taniec współczesny przynosi poruszające doznania, ale zapewnia też sporą dawkę poczucia humoru, może być wprowadzeniem do medytacji albo zarazić żywiołową energią.

Kuratorkom przeglądu, Katarzynie Bester i Jadwidze Majewskiej, udało się zgromadzić 13. polskich spektakli, warsztaty, filmy i fotografie, dyskusje i publikacje, tworząc w sumie pierwszy tak bogaty, tak poważny i tak potrzebny przegląd tańca współczesnego w Krakowie.


Współpraca redakcyjna:
Agnieszka Narewska