PUBLICYSTYKA / 2011 / ARTYKUŁY ROKU 2011

Rock and Roll - teoria i praktyka

Dodano: 2011-10-04 | 07:27:45


W październiku ukazała się książka "Rock and Roll akrobatyczny - teoria i praktyka" autorstwa Doroty Lipki-Nowak. Twist Service Portal Taneczny sprawuje patronat i promuje ten podręcznik zachęcając do jego nabycia.


Patronat i promocja
TWIST SERVICE Portal Taneczny


Książka adresowana jest do studentów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz wszystkich zainteresowanych tematyką tańca, a przede wszystkim do instruktorów i trenerów rozpoczynających szkolenie zawodników. Zawarte w książce wskazówki będą drogowskazem dla młodej kadry szkoleniowej.


Z recenzji prof. dr hab. Haliny Zdebskiej

"Książka ta zasługuje na szczególną uwagę przede wszystkim ze względu na jej pionierski charakter. Jest to bowiem pierwszy w Polsce podręcznik - kompendium wiedzy z zakresu rock'n'rolla akrobatycznego. Autorka podjęła się zadania bardzo ambitnego - uporządkowania zagadnień fundamentalnych dla procesu kształcenia w tej dyscyplinie sportu. Należy podkreślić, że z zadania tego wywiązała się bez zarzutu, dzięki czemu do rąk czytelnika trafia książka oryginalna, kompletna, w pełni spełniająca standardy stawiane nowoczesnym podręcznikom. Kapitalne znaczenie ma fakt, że proponowane ujęcie zagadnień stanowi rezultat indywidualnych, wieloletnich doświadczeń zawodniczych i trenerskich Autorki, weryfikowanych w trakcie treningu i zawodów mistrzowskich. Osiągane wyniki (zarówno w jednym jak i w drugim przypadku ) mówią same za siebie.
(...) Niewątpliwym walorem książki jest zrozumiały, jasny język którym posługuje się Autorka, a bogato ilustrowana część metodyczna znacznie ułatwia poznanie tajników tej dyscypliny."


O tańcu mówi się i pisze co raz więcej.

Na przestrzeni lat rozwijał się w bardzo różnych kierunkach. Jedną z jego odmian jest sport taneczny, do którego zalicza się między innymi rock'n'roll akrobatyczny.

Rock'n'roll akrobatyczny jest jedną z nielicznych dyscyplin sportowych, której korzenie tkwią w muzyce. Lata pięćdziesiąte XX wieku to wielka gorączka rock'n'rolla. Gatunek ten powstał poprzez połączenie elementów "białych" i "murzyńskich" stylów muzycznych m.in. rhytm and bluesa z country and western. Jak pisał Alex Moore, autorytet w dziedzinie tańca towarzyskiego: "Rock'n'roll - to nowe szaleństwo taneczne. Nawet ci, którzy zaledwie rozróżniają walca angielskiego od rumby, chcą go tańczyć". I tak jest do dzisiaj rock'n'roll króluje na parkietach zarówno dyskotek jak i na międzynarodowych imprezach sportowych.
 
Pierwsze materiały szkoleniowe dotyczące rock'n'rolla akrobatycznego zostały zaprezentowane w Polsce w 1981 roku na Szkoleniu Instruktorów Tańca w Poznaniu zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Taneczne. Głównym propagatorem tej odmiany rock'n'rolla stał się krakowski nauczyciel tańca Andrzej Steczko. Organizując liczne kursy i prowadząc szkolenia, pozyskał on wielu nowych entuzjastów tej dyscypliny, zarażając ich swą pasją i dzieląc umiejętnościami. Nic więc dziwnego, że pierwszy w Polsce klub rock'n'rolla akrobatycznego powstał właśnie w Krakowie, uzyskując w 1982 roku formalny status klubu uczelnianego. Działał on przy Akademii Wychowania Fizycznego za zgodą J.M. Rektora.


Od Autora:

Rock?n?Roll akrobatyczny to trudna i specyficzna dyscyplina z dziedziny sportu tanecznego.
Zawody rock'n'rolla to spektakularne wydarzenie sportowe wywołujące żywiołowe reakcje widzów. Pokaz piękna, estetyki, perfekcji ruchu, tworzy niesamowity, pełen emocji spektakl.
Szereg sytuacji trudnych związanych z treningiem, startem w zawodach, oraz sama specyfika rozgrywania zawodów, wymagają od zawodników specjalnej sprawność fizycznej i psychicznej, perfekcyjnego opanowania technicznego figur tanecznych i elementów akrobatycznych.

Prawie trzydzieści lat doświadczeń zawodniczych i trenerskich skłoniło mnie do opublikowania zebranych materiałów i wydania pierwszej w Polsce książki dotyczącej szkolenia zawodników rock'n'rolla akrobatycznego.

W części teoretycznej opisana została szczegółowo historia powstania rock'n'rolla akrobatycznego w Polsce i na świecie w oparciu o źródła literatury zagranicznej oraz wywiady z pionierami tej dyscypliny w Polsce. Charakterystyka i specyfika rock'n'rolla akrobatycznego zawiera aktualne i obowiązujące zasady współzawodnictwa sportowego i wymagania stawiane w szkoleniu zawodników. Propozycja rozwiązań praktycznych uzupełniona systematyką i techniką wykonania podstawowych figur rock'n'rolla akrobatycznego, zawiera zestawy ćwiczeń bazowych do nauki kroków i figur, propozycję ćwiczeń baletowych oraz uzupełniających zasobów ćwiczeń, prowadzących do wysokiej sprawności fizycznej zawodnika. Przedstawione schematy części zajęć są stosowane i weryfikowane w szkoleniu zawodników Klubu Rock'n'Rolla Akrobatycznego w Krakowie, pozwoliły na osiągnięcie rezultatów upoważniających do wykorzystania przykładowych wariantów zarówno w treningu dzieci jak i mistrzowskich par sportowych.

Rock and Roll akrobatyczny

Wybitne polskie pary na arenie międzynarodowej Federacji WRRC:


Kategoria młodzików:

 • Ewa Szostek i Łukasz Nędzka - Klub Rock'n'Rolla Akrobatycznego AWF Kraków
  zdobywcy III miejsca w Pucharze Świata 2003 roku.


Kategoria juniorów:

 • Daria Bator i Paweł Maciejewski - Klub BUGS Zielona Góra
  zdobywcy III miejsca w Pucharze Świata 1999 roku,
  wielokrotni finaliści World Cup
  zwycięzcy Mistrzostw Słowacji 1999 roku,

 • Joanna Rybak i Maciej Kosek - Klub Rock'n'Rolla Akrobatycznego AWF Kraków
  zdobywcy II miejsca w Pucharze Świata 2002 roku
  wielokrotni finaliści World Cup, Mistrzostw Świata i Europy.


Kategoria B-klasa:

 • Karolina Gucwa i Maciej Kosek - Klub Rock'n'Rolla Akrobatycznego AWF Kraków
  zdobywcy II miejsca w Pucharze Europy 2009 roku
  wielokrotni finaliści European Cup.


Kategoria A-klasa (Main Class):

 • Dorota Lipka i Alojzy Nowak - Klub Rock'n'Rolla Akrobatycznego AWF Kraków
  zdobywcy IV miejsca w Mistrzostwach Świata 1991 roku
  V w Mistrzostwach Świata 1992 roku
  wielokrotni finaliści World Masters
  zwycięzcy Pucharu Narodów 1994 roku,

 • Karina Bargiel i Andrzej Gliwa - BUGS Zielona Góra
  zdobywcy III miejsca w Pucharze Świata 1989 roku
  wielokrotni finaliści World Masters,

 • Joanna Białowąs i Bartłomiej Kobylański - Mega Dance Zielona Góra
  Mistrzowie Świata Formacji 2001, 2004
  zdobywcy V miejsca w Pucharze Świata 2003 roku
  i V miejsca w Mistrzostwach Europy 2003 roku
  wielokrotni finaliści World Masters,

 • Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło - Mega Dance Zielona Góra
  aktualnie najlepsza polska para
  zdobywcy III miejsca w Mistrzostwach Świata 2008 roku
  zdobywcy II miejsca w Pucharze Świata 2010 i 2011 roku
  wielokrotni finaliści World Masters, Mistrzostw Świata i Europy.
  Jedyni reprezentanci Polski i zdobywcy V miejsca w World Games Tajwan 2009 roku.

Dorota Lipka-Nowak

Dorota Lipka-Nowak

Dorota Lipka-Nowak, jest doktorem nauk o kulturze fizycznej, adiunktem w Katedrze Teorii i Metodyki Gimnastyki Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Całe swoje życie związała ze sportem - najpierw jako zawodniczka gimnastyki sportowej TS Wisła Kraków zdobyła Mistrzostwo Polski, a później (z Alojzym Nowak) IV miejsce w Mistrzostwach Świata par zawodowych w rock'n'rollu akrobatycznym. Obecnie jest trenerką najlepszych zawodników w Polsce, zdobywców medalowych miejsc w Pucharach Świata.


Dystrybucja i sprzedaż:

Klub Rock'n'Rolla Akrobatycznego Podwawelski
ul. Komandosów 21, Kraków

Zamówienia:

 • telefonicznie: 501 702 640
lub na

Dziś jest
9 grudnia 2023

BW i R'n'Roll - ARCHIWUM