BW I R'N'ROLL - ARCHIWUM / WYBIERZ / 2011

Michał Obłaciński & Katarzyna Dybowska

Lindy Hop

Dodano: 2011-09-04 | 10:58:54


Przed tygodniem w ZNALEZIONE NA YOU TUBE zaprezentowaliśmy swingowy taniec Lindy Hop zatańczony podczas ILHC 2011 w Waszyngtonie. Okazało się, że w gronie finalistów tego światowego wydarzenia tanecznego byli także Polacy - Michał Oblaciński & Katarzyna Dybowska.


Michał Oblaciński & Katarzyna Dybowska
foto: Andrzej Sroczyński

Michał Oblaciński i Katarzyna Dybowska byli - kolejny już raz - jedynymi reprezentantami Polski na International Lindy Hop Championships 2011 (Waszyngton, 25-28 sierpnia 2011). Katarzyna i Michał znaleźli się w finałowej siódemce - wśród 40. najlepszych par z całego świata. Gratulujemy!
Tak tańczyli w konkursie Classic Lindy:




Michał Oblaciński i Katarzyna Dybowska przygodę z tańcem rozpoczęli 10. lat temu, w 2001 roku. Trzy lata później odkryli niemal zupełnie nieznany wówczas w Polsce taniec ? Lindy Hop.

Dzięki uporowi i samozaparciu oraz pomocy Pawła i Ewy Krzywina, rozpoczęli z powodzeniem naukę Lindy Hop. Jako pierwsi Polacy odwiedzili obóz Oslo Winter Jump, Swinglandia w Kijowie oraz Herräng Dance Camp w Szwecji. Uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez- zmarłego w 2009 roku - Frankiego Manninga - legendarnego ambasadora Lindy Hop. Doskonalili swój warsztat taneczny uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez wielu światowej klasy instruktorów Lindy Hop.

Jako pierwsza polska para, zadebiutowali na Mistrzostwach Świata w Lindy Hop (Vaxjo, Szwecja, 10 października 2009 roku) zajmując 10. miejsce w kategorii Improv oraz 13. w kategorii Showcase.

Od 2006 roku Michał i Katarzyna tańczą także Boogie Woogie. W 2008 roku reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata Boogie oraz zdobyli III miejsce w Pucharze i Mistrzostwach Polski w Boogie Woogie. Są zwycięzcami klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski 2009.

W bieżącym roku, 20-23 października, w Warszawie, odbędzie się Jumpin'Swing - I Międzynarodowy Festiwal Lindy Hop w Warszawie. Jest to kolejny - drugi w Polsce, międzynarodowy festiwal Lindy Hop. Pierwszy pn. DRAGON SWING odbył się jesienią ubiegłego roku w Krakowie. Organizatorami Jumpin'Swing są właśnie Michał Oblaciński i Katarzyna Dybowska wraz z przyjaciółmi - miłośnikami swingowych rytmów lat 20, 30 i 40 ubiegłego wieku. W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty Lindy Hop prowadzone przez światowej klasy specjalistów:
  • Kevina St. Laurent i Jo Hoffberg z USA i
  • Vincenzo Fesi i Isabelę Gregorio z Włoch.


Lindy Hop powstał na bazie wielu popularnych - w latach 20, 30 i 40 ubiegłego wieku - odmian tańca amerykańskiej czarnej społeczności takich, jak Charleston, Texas Tommy, Breakaway, The Hop czy Step. Taniec ewoluował wraz z nową, popularną w tamtym czasie swingową muzyką. Szybko zdobył popularność na całym świecie dając początek wielu odmianom swingowego tańca, takim jak: Balboa, Boogie Woogie, East i West Coast Swing, Rock and Roll, Jive.

Lindy Hop to radosny taniec, który opiera się w dużej mierze na improwizacji, dając tancerzom możliwość własnej interpretacji muzyki. Bardzo ważnym jego elementem jest połączenie tancerzy. Taniec składa się z elementów sześcio- i ośmiobitowych, a krokiem podstawowym jest tzw. Swingout. Elementy charakterystyczne tego dynamicznego tańca to widowiskowe akrobacje oraz różnorodne figury tańczone zarówno w zamkniętej, jak i otwartej pozycji.

W latach 80-tych Lindy Hop został odkryty na nowo przez grupę szwedzkich, amerykańskich i brytyjskich tancerzy i szybko zaczął zyskiwać popularność. Zaczęto organizować swingowe obozy taneczne oraz warsztaty. W 1982 roku zorganizowano po raz pierwszy obóz w Herräng w Szwecji, i od tamtego czasu odbywa się on tam regularnie co roku, będąc największym i najbardziej znanym swingowym obozem tanecznym na świecie.

Obecnie społeczność tancerzy, nazywających siebie "the lindyhoppers" zrzesza setki tysięcy osób na całym świecie.

Współpraca redakcyjna:
Aleksandra Szymczak



William Mauvais & Maeva Truntzer - ILHC 2011

Dziś jest
26 grudnia 2024

BW i R'n'Roll - ARCHIWUM