TANIEC NA WÓZKACH

Ivan Zamiga & Veronika Pedchenko

Kilka słów na koniec roku

Dodano: 2011-12-20 | 09:43:56


Ten rok nie był przychylny dla zawodników kadry tańca na wózkach. We wrześniu Komitet International Paralympic Committee Wheelchair Dance Sport ogłosił ostateczną decyzję dotyczącą Mistrzostw Europy w tańcu na wózkach (2011 IPC WDS European Championships). Turniej, który miał rozegrać się na początku listopada w Hiszpanii, ze względu na wyzwania logistyczne i finansowe – nie odbył się.


Ivan Zamiga & Veronika Pedchenko
foto: Jacek Reda


Współpraca redakcyjna:
Anna Reda

Zawodnicy byli i są zawiedzeni faktem odwołania tych mistrzostw, bo pozostało im tylko uczestnictwo w lokalnych, mniejszych turniejach organizowanych przez poszczególne kraje. Niecierpliwie oczekują też kolejnych komunikatów IPC dotyczących ewentualnej organizacji Mistrzostw Świata 2012 lub Mistrzostw Europy 2013. Tylko te najważniejsze zawody dają im przecież możliwość skonfrontowania na parkiecie swoich umiejętności z innymi tancerzami najwyższej klasy. Trzeba nadmienić, że aż 22. kraje mają tancerzy z licencjami uprawniającymi do uczestnictwa w turniejach rangi mistrzowskiej. Lista na rok 2012.


Nowością, która pojawiła się w 2011 roku (dokładnie od 01.09.2011) jest – Ranking licencjonowanych par startujących w tańcu na wózkach. Punktacja za każdy turniej honorowany przez IPC jest następująca. Ilość punktów zdobytych przez parę zależy od zajętego miejsca, ilości startujących par oraz rangi turnieju. Najwyżej oceniane są mistrzostwa Europy i świata, niżej regionalne mistrzostwa i inne międzynarodowe zawody.

W tym roku do punktacji zostały wprowadzone wyniki z Pucharu Świata i Pucharu Kontynentów. Tym samym oceny z turniejów zaczynają nabierać nowego wymiaru... i pewnie wpłyną na uczestnictwo par w poszczególnych zawodach. Uaktualniany ranking zawodników.

Jednocześnie weszły w życie uaktualnione przepisy i regulacje dotyczące tańca na wózkach, w tym głównie kategorii combi (gdzie osoba niepełnosprawna tańczy z osobą sprawną).

Przepisy dotyczą miedzy innymi:

 • organizacji turniejów,
 • oceny przez sędziów ze szczególnym uwzględnieniem oceny osoby na wózku,
 • dopingu.

Przytaczam kilka z głównych założeń:

 • Taniec na wózkach jest częścią sportu w którym uczestniczą osoby na wózkach. Dlatego (w kategorii combi) należy skupić się na tancerzu na wózku i nie może być on traktowany jako towarzyszący dla tancerza stojącego – sprawnego.
 • Głównym wyzwaniem jest osiągnięcie jedności, choć jeden tancerz porusza się w inny sposób. Obaj tancerze muszą tańczyć w harmonii i równo przyczyniać się do osiągnięcia jak najlepszego efektu – wyniku.
 • Dopuszczalne są krótkie przerwy podczas tańca z powodu kolizji, awarii technicznej lub podobnego zdarzenia.
 • Tańce standardowe powinny być tańczone w zamkniętej ramie.
 • Sędzia nie może wypowiadać się o parach podczas turnieju.
 • Ruch w parze powinien być adekwatny do charakteru tańca.
 • W kategorii combi standard nie wolno rozpoczynać tańca od popchnięcia nogą wózka przez osobę sprawną, nie wolno też kończyć tańca przez zatrzymanie wózka nogą.
 • Podkreślone zostało pojęcie footworkpraca stóp, która powinna być zgodna z przepisami tańca towarzyskiego dla tancerzy sprawnych oraz wheelworkpraca kół na parkiecie według zasad określonych przez IPC WDS.
 • Partner sprawny nie może podnosić osoby wraz z wózkiem.

Regulacje i przepisy powyższe obowiązują w latach 2011-2014. Część uregulowań była już ujęta we wcześniejszych dokumentach dotyczących tańca na wózkach, ale duża część została wprowadzona po rozmowach i szkoleniach z trenerami, sędziami i klasyfikatorami, które to spotkania odbywają się cyklicznie przy okazji organizowania znaczących turniejów. Sądzę, że da to możliwość jasnego, przejrzystego spojrzenia na tę dziedzinę tańca przez tancerzy, trenerów, sędziów, obserwatorów.

Regulacje IPC WDS


Choć rok 2011 przyniósł tancerzom uprawiającym taniec na wózkach wiele niepewności i zawirowań, to zainteresowani mają cichą nadzieję, że nowy przyniesie pomyślniejsze wieści i ustabilizowanie sytuacji.

Życzymy wszystkim sympatykom tańca spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2012, a samym tancerzom wielu inspiracji i możliwości pokazania swojego tanecznego rozwoju na parkiecie.

Pozdrawiam świątecznie Anna Reda

Dziś jest
27 stycznia 2022