TANIEC NA WÓZKACH

Julia Sadowska i Piotr Dębski

Zamiast Mistrzostw Polski ...

Dodano: 2010-11-04 | 06:59:45


Z przykrością muszę poinformować, że w związku z problemami finansowymi z jakimi boryka się największy w Polsce  klub zrzeszający tancerzy na wózkach (SWING DUET) i brakiem dofinansowania ze strony instytucji do tego powołanych nie odbyły się przekładane już z maja tego roku Mistrzostwa Polski w Tańcu na Wózkach.


Mimo problemów udało się jednak dzięki dobrej woli trenerów (Iwony i Włodzimierza Ciok) zorganizować pokaz, na którym mogły zaprezentować się (niestety tylko rodzinom i znajomym) pary stawiające swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie tanecznej. Sprawa jest tym bardziej przykra, że zawodnicy ci szykowali się już od dawna do zawodów i swojego pierwszego występu w profesjonalnych strojach i przed zawodowymi sędziami.

To właśnie wyniki uzyskane podczas Mistrzostw Polski decydują o składzie reprezentacji na zawody rangi mistrzowskiej. W zaistniałej sytuacji trenerzy mogli jedynie wstępnie sprawdzić stan przygotowania par Kadry Polski do występu na mających odbyć się w dniach 6-7 listopada 2010 w Hanowerze Mistrzostwach Świata w Tańcu na wózkach.


W związku z licznymi pytaniami  pragnę wyjaśnić sposób doboru kadry Polski w tańcu na wózkach.
 
Do kadry dobierane są pary zajmujące czołowe miejsca w turniejach rangi mistrzowskiej - krajowej i międzynarodowej. Reprezentować nasz kraj mogą po 3. pary w konkurencjach: kombi klasa I i II standard lub latin oraz duo w takich samych klasach. Pary te muszą być zgłoszone przez Polski Komitet Paraolimpijski do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) w celu uzyskania licencji startowych. Licencje te potwierdzane są corocznie.

Magda Matusiak i Martynka Bartosińska

Tancerze startujący w grupie początkującej (promotion) nie mogą używać jakichkolwiek tytułów mistrzowskich. Jedynie pary tańczące w grupie "top", potwierdzające swoje umiejętności w zakresie 5. tańców standardowych lub latynoamerykańskich, i tak jak wcześniej wspomniałem, plasujące się na czołowych miejscach podczas zawodów o charakterze międzynarodowym mogą być brane pod uwagę jako reprezentanci naszego kraju.

Julia Sadkowska (z lewej) i Katarzyna Leszczyńska (z prawej)

Mimo wszystko podczas pokazu z prawdziwą przyjemnością oglądaliśmy występy naszych początkujących tancerzy i wierzymy, że niebawem zasilą szeregi kadrowiczów zdobywając w przyszłości laury dla naszego Kraju.

Jacek Reda

Dziś jest
27 stycznia 2022