TANIEC NA WÓZKACH

Kalendarz taneczny 2016

Kalendarz taneczny 2016

Dodano: 2016-03-08 | 13:35:49


Rok 2016 będzie obfitował w zawody taneczne, które na stałe wpisały się do kalendarza turniejów tańca na wózkach oraz w całkiem nowe wydarzenia.


15. lat TWIST SERVICE Portal Taneczny
(2001 - 2016)

Rok 2016 będzie obfitował w zawody taneczne, które na stałe wpisały się do kalendarza turniejów tańca na wózkach oraz w całkiem nowe wydarzenia. Stałymi elementami są turnieje w Holandii, Niemczech czy Rosji. Natomiast po raz pierwszy turniej pod auspicjami IPC odbędzie się w Finlandii.

Coraz częściej organizatorzy turniejów proponują dwie możliwości występów dla zawodników na wózkach licencjonowanych w IPC oraz pozostałych uczestników. Daje to szansę zaprezentowania się nie tylko parom posiadającym najwyższe umiejętności taneczne, ale także tym, które z różnych przyczyn nie są zawodnikami IPC. Oczywiście turnieje podzielone są na dwie części: w jednej startują zawodnicy IPC, w drugiej pozostali tancerze.

Polska kadra tańca na wózkach planuje udział w podanych turniejach IPC. Oczywiście z niecierpliwością czekamy na zgłoszenie się organizatora Mistrzostw Europy, które planowo powinny zostać zorganizowane w tym roku. Poprzednie lata pokazują jednak, że takie informacje docierają do zawodników dopiero w połowie roku, natomiast same turnieje odbywają się w październiku/listopadzie. Ostatnimi Mistrzostwami Europy były wspaniale przeprowadzone zawody, które odbyły się na jesieni 2014 roku w podwarszawskich Łomiankach.

Wybrane turnieje planowane w 2016 roku:

  • Holandia: Holland Dans Spektakel / World Cup Wheelchair Dance Sport – Cuijk (26-27.03.2016)
  • Kazachstan: IPC Wheelchair Dance Sport Kazakhstan Open (9-10.04.2016)
  • Finlandia: Suomi Open (30.04 - 01.05.2016)
  • Niemcy: 2016 International WDS Mainhatten Cup (28-29.05.2016)
  • Polska: Mistrzostwa Polski w tańcu na wózkach - Łomianki (18.06.2016)
  • Rosja: 2015 IPC WDS World Cup in Saint Petersburg / Continents Cup (03-07.09.2015)
  • Malta: Malta Open Dance Spectacular 2016 (26-27.11.2016).

Linki do wydarzeń tańca na wózkach:


Obserwując rozwój tańca na wózkach, można zauważyć, że wprowadzanie nowych kategorii odbija się pozytywnie na rozwoju tej dyscypliny. Pierwszymi znaczącymi zmianami było wprowadzenie w 2006 roku kategorii duo do programu Mistrzostw Świata i Europy. Dało to impuls parom już tańczącym oraz zupełnie nowym do podjęcia wyzwania wykonania nowych choreografii w kategorii, która wymaga od każdego z zawodników nieco innych umiejętności niż taniec w układzie combi (ze sprawnym tancerzem).

Kolejnym etapem było wprowadzenie w 2014 roku do turniejów rangi mistrzowskiej kategorii single woman i single man oraz freestyle single oraz combi. O tych konkurencjach pisałam obszerniej w artykule - Nowe konkurencje.

Dostrzegalny jest wzrost zainteresowania nowym konkurencjami. Pomiędzy Mistrzostwami Europy, które odbyły się w 2014 roku, a Mistrzostwami Świata 2015, znacząco wzrosła liczba zawodników startujących w nowych kategoriach. Można domniemywać, że nowe konkurencje są wyzwaniem, z którym chcą się zmierzyć tancerze konkurujący dotychczas w kategoriach pięciu tańców dla danego stylu.

Głównie chodzi o widoczny wzrost zainteresowania wśród startujących kategorią single freestyle i combi freestyle, która daje o wiele więcej możliwości przedstawienia na parkiecie konkretnej historii przy wykorzystaniu ruchu/tańca zaczerpniętego z różnych stylów, w połączeniu z dobranymi do danej historii kostiumami. Daje to szansę tancerzom wybrania konkurencji w której czują się najlepiej, a tym samym mogą rozwijać różne rodzaje ekspresji.

Dzięki rozszerzonemu programowi, turnieje tańca na wózkach - oprócz czystej rywalizacji - zyskują formę wielowymiarowego widowiska, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość dla tego rodzaju tańca.


Anna Reda

Dziś jest
18 stycznia 2022