TANIEC NA WÓZKACH

Nowe konkurencje

Dodano: 2014-09-23 | 06:34:30


Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) wprowadził zmiany do przepisów i regulacji dotyczących tańca na wózkach.


Od dnia 1 sierpnia 2014r. do programu zawodów aprobowanych przez IPC (w tym Mistrzostw Świata i Europy) dopisane zostały nowe konkurencje:
  • single,
  • freestyle singl,
  • freestyle combi.

Konkurencja single będzie rozgrywana osobno dla kobiet i mężczyzn z podziałem na grupę I i II (dotyczy zawodników o mniejszej oraz większej sprawności). Tancerze zaprezentują się w 5. tańcach: 2 w stylu standardowym oraz 3 latynoamerykańskich. Będą to: walc, tango, samba, rumba, jive. Jest to forma tańca dla osób, które dobrze czują się w solowych występach. Może być ona także dla zawodników, którzy występują już w kategoriach duo lub combi, ale również dla tych, którzy okresowo nie mają partnera do tańca (np. z powodu kontuzji), bądź są w trakcie poszukiwań nowego.

Single

W konkurencji freestyle single jak i freestyle combi zawodnicy zostaną podzieleni na grupy: I i II, dodatkowo freestyle single - według płci. Tancerze będą mogli wybrać dowolny rodzaj muzyki, a także dokonać jej miksowania. Strój oraz makijaż jest dowolny, ale powinien odzwierciedlać charakter zaprezentowanego programu oraz wiek tancerzy. Dopuszczalne są akcesoria tylko w postaci: kapeluszy, rękawiczek, szalików. Nie wolno tańczyć np. samby do muzyki paso doble. Czas trwania prezentacji tańca dla kategorii freestyle solo to: 2 - 2,30 min, freestyle combi to: 3,30 - 4 min.

Freestyle Combi

W obu przypadkach oceniane będą umiejętności techniczne, choreografia, charyzma, a także poziom trudności.

To nowy etap w rozwoju tańca na wózkach. Wprowadzone zmiany pozwolą na więcej twórczej wolności podczas tańca i mamy nadzieję powiększą grono krajów uczestniczących w tego typu imprezach.
Więcej na stronie: www.paralympic.org

Powyżej opisane konkurencje znajdą się oczywiście w programie Mistrzostw Europy, które już nie długo, bo 8 i 9 listopada odbędą się w Łomiankach. Już dziś serdecznie zapraszamy na to niezwykłe widowisko.

foto: Jacek Reda

Dziś jest
2 kwietnia 2023