HIP HOP - ARCHIWUM / WYBIERZ: / ROK 2010

Łukasz UFO Łukomski

Popping

Dodano: 2010-11-04 | 07:50:23


Rzesza sympatyków tego stylu w Polsce i na świecie stale się powiększa. Funkowe ramiona poppingu przyciągają do siebie coraz to nowych wiernych, praktykujących miłość do tego tańca i oddanych otaczającej go kulturze.


POPPING
POP WHAT YOU GOT, HIT TO THE BEAT.
MAKE IT FUNKY


Rzesza sympatyków tego stylu w Polsce i na świecie stale się powiększa. Funkowe ramiona poppingu przyciągają do siebie coraz to nowych wiernych, praktykujących miłość do tego tańca i oddanych otaczającej go kulturze.

 • Popping to świeżość, oryginalność i kreatywność.
 • Popping to pasja, miłość i uzależnienie, ale popping to przede wszystkim taniec.

To styl stosunkowo młody, którego początki sięgają przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Jego twórcą jest SAM SALOMON znany w tanecznym świecie jako BOOGALOO SAM. To właśnie on w miejscowości Fresno w Californi wymyślił technikę opartą na spinaniu (POP) i rozluźnianiu mięśni (ramion, przedramion, klatki, nóg, karku) akcentując przy tym beat oraz balansując ciężarem ciała. To właśnie taki ruch, styl taneczny, określany jest terminem POPPING.

Łukasz UFO Łukomski

Jednakże patrząc na Popping battles (walki taneczne w stylu Popping) szybko dostrzeżemy cały wachlarz ruchów i styli, którego wyżej opisany termin nie określa w stu procentach. Tutaj dochodzimy do drugiego znaczenia słowa popping. To worek wypełniony ruchem, rodzina niezależnych styli tanecznych. To właśnie mieszanie poppingu w rozumieniu klasycznym (pop i balans) z pozostałymi stylami pozwala nam lepiej interpretować muzykę, doskonale się przy tym bawiąc. Stylem najczęściej łączonym z poppingiem jest BOOGALOO, także stworzone przez Boogaloo Sama.

Boogaloo to styl rotacyjny, luźny, czysto funkowy. Oparty jest na rolach ciała i miękkim, zrelaksowanym ruchu. Dla mnie boogaloo to po prostu esencja Funku w poppingu, to on daje groove i charakterystyczny feelling. Połączenie poppingu i boogaloo to tak zwany BOOG STYLE, który charakteryzuje legendarną już ekipę Electric Boogaloo. Ta grupa fenomenalnych tancerzy stworzyła wiele styli wchodzących w skład poppingu, mieli wielki udział w promowaniu tego tańca i przekazywaniu wiedzy i umiejętności pasjonatom na całym świecie. To właśnie członek tego składu (Poppin Pete) stworzył pojęcie FUNK STYLES, wspólną nazwę dla dwóch funkowych styli - popping i locking.

Electric Boogaloo to jednak temat na tyle istotny i szeroki, że tym razem nie będę się w niego zagłębiał, polecam jednak poszperać trochę po stronach WWW lub zajrzeć do ostatniego numeru (5) Flava dance magazine i zapoznać się z ich historią.

Ja zaś wracam do styli, które występują w poppingu.
Bardzo charakterystyczny to WAVING, w którym popper ma stworzyć iluzję przejścia przez ciało fali. Styl trudny, wymagający dużej ilości treningu, świadomości i kontroli ciała, ale bardzo widowiskowy i dający całą masę możliwości stworzenia ciekawych kombinacji.

Kozackim stylem jest także ROBOT. Za tą enigmatyczną nazwą kryje się imitowanie ruchów .... robota. Tancerz może poruszać się jak robocop, terminator, transformer czy inne cyborgi z filmów science fiction. Styl ten ostatnimi czasy stał się bardzo popularny nie tylko wśród samych popperów, ale miłośników tańca w ogóle dzięki prezentacji robot style w filmie Step Up 3D w mistrzowskim wykonaniu Madd Chada.

A pamiętacie może GI-JOE? To takie old schoolowe Barbie tylko, że dla chłopaków. Figurki żołnierzyków, którym zginały się łokcie i kolana, można było poruszać ich rękoma, nogami i głową. Takie zabawki także stały się inspiracją dla kalifornijskich tancerzy, którzy wymyślili styl o nazwie TOY MAN - człowiek zabawka. Ja osobiście bardzo lubię ten styl, w którym ograniczamy swoje ruchy do takich jakie miały wspomniane GI-JOE.

Fenomenalny jest także Cobra Style, gdzie w ruchu rotacyjnym wykorzystujemy kontrakcję bioder i klatki oraz izolacyjną pracę karku tworząc obraz poruszającej się kobry.

Łukasz UFO Łukomski

Ponadto Popping to cała masa innych ciekawych styli urozmaiconych tańczeniem w różnych płaszczyznach, w tym także w parterze, przyspieszonym i zwolnionym ruchem oraz różnorodnością rytmów. Poza opisanymi wyżej stylami w poppingu obecne są jeszcze inne, każdy z własną historią i korzeniami w różnych zakątkach Ameryki. Oto lista kilku z nich:

 • Tutting (King Tut Style)
 • Filmore
 • Strobing
 • Air posing
 • Scarecrow
 • Ticking
 • Crazy legs
 • Slow motion
 • Puppet
 • Sleepy style
 • Saccin
 • Floating
 • Hittin
 • Shadow boxing
 • Caterpillar
 • Booping
 • Snaking 

Łukasz UFO Łukomski

Oczywiście popping nie opiera się tylko na różnorodności styli, rytmów, płaszczyzn czy kątów ułożenia ciała, najważniejsze jest to, że każdy popper dokłada jeszcze pierwiastek własny - swój charakter, swoje ruchy, własną interpretację opartą na fundamentach tego stylu, swoje flow i swój smaczek. Każdy z nas dąży do tego, aby tańcząc Popping być rozpoznawalnym jako ten konkretny gracz, który to funkowe danie doprawił unikalną przyprawą według swojej własnej receptury.

Poznaj historię stylu, jego twórców, podstawy i zasady, a potem włącz muzykę i daj się ponieść. Miłej podróży.

Na foto: Łukasz UFO Łukomski
Z archiwum autora.
Łukasz UFO Łukomski  
Royal Family Poppers

Dziś jest
4 lipca 2022

LUDZIE TAŃCA, SYLWETKI