BW I R'N'ROLL - ARCHIWUM / WYBIERZ / 2011

Grzegorz Cherubiński & Agnieszka Cherubińska

Puchar Świata Chełm 2011

Dodano: 2011-05-28 | 10:57:39


W sobotę 21 maja 2011, w Chełmie spotkało się ok. 100 par z całej Europy, aby wziąć udział w rywalizacji w World Cup Boogie Woogie w kategoriach: Junior, Oldies i Main Class.


Grzegorz Cherubiński & Agnieszka Cherubińska
foto: Iwona Cherubińska
Współpraca redakcyjna:
Adam Wójcik
SwingStep.pl


Turniej odbywał się w ramach struktur World Rock and Roll Confederation i Polskiego Stowarzyszenia Boogie Woogie, a organizatorem było Chełmskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. W hali, w której na trybunach zasiadło ok. 1 500 widzów, stawiły się reprezentacje: Szwecji, Norwegii, Francji, Niemiec, Austrii, Finlandii, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Szwajcarii - i oczywiście - Polski. Był to trzeci organizowany dotychczas Puchar Świata Boogie Woogie w Polsce, ostatni odbył się w 2007 roku również w Chełmie. O ile tamtym razem najbardziej emocjonująca była walka polskich par w kategorii junior, tak teraz głównie emocje skupiała na sobie kategoria main. W tej kategorii startowało 13 polskich par.

W eliminacjach mogliśmy podziwiać tylko 11. polskich par, ponieważ dwie pary rywalizację rozpoczynały od 1/4 finału tj.:
 • Grzegorz Cherubiński i Agnieszka Cherubińska (SwingStep.pl) - para rozstawiona z Top 10 rankingu światowego
 • oraz Daniel Kołodziej i Katarzyna Sułek (Kick) – para, która otrzymała dziką kartę od organizatora.
Z pierwszej rundy eliminacyjnej - na drugim miejscu - do ćwierćfinału zakwalifikowała się para Tomasz Brzozowski i Agnieszka Lidke (SwingStep.pl).W drugiej rundzie eliminacji do 1/4 finału przeszła kolejna polska para: Michał Kwiatkowski i Weronika Kowalska (TEAM), ale poczuliśmy niedosyt, bo o ile do ćwierćfinału zakwalifikowały się już cztery polskie pary, to na pierwszym - nieawansującym miejscu, pod pechową ćwierćfinałową "kreską" - znaleźli się Maciej Zaruski i Marcelina Sroczyńska (SwingStep.pl).

Rundy ćwierć i pół finałowe Pucharu Świata w main class, rozgrywane są systemem KO. Dla niektórych polskich par bardziej lub mniej szczęśliwe okazało się pierwsze losowanie. Niewątpliwie najwięcej emocji, a zarazem ciekawości wzbudziły wyjścia Tomasza Brzozowskiego i Agnieszki Lidke (SwingStep.pl) oraz Grzegorza Cherubińskiego i Agnieszki Cherubińskiej (SwingStep.pl), którzy trafili na naprawdę znakomitych rywali. Tomaszowi i Agnieszce przyszło się zmierzyć z aktualnymi drugimi WiceMistrzami Europy – Jonatanem Haugiem i Nicole Martini (Szwecja), a Grzegorzowi i Agnieszce z Pontusem Perssonem (jednym z czołowych tancerzy w świecie Boogie Woogie i Lindy Hop) z nową partnerką – Isabellą Gregorio (Szewcja). Grzegorz z Agnieszką wręcz rozgromili rywali stosunkiem głosów 4:1. Z kolei Tomasz z Agnieszką niestety odpadli, jednak trzeba wspomnieć, że stosunek głosów 2:3 z takim przeciwnikiem i punktacja sędziów, która dała im pierwsze miejsce pod półfinałem, a w całym turnieju – 13. to duży sukces dla niedoświadczonej jeszcze pary.

W ćwierćfinale podziwialiśmy jeszcze dwie polskie pary Daniela Kołodzieja z Katarzyną Sułek (Kick) i Michała Kwiatkowskiego z Weroniką Kowalską (Team), które pokonały w swoich wyjściach pary włoskie.

W półfinale w szranki z rywalami stanęły trzy polskie pary:

 • Grzegorz Cherubiński i Agnieszka Cherubińska (SwingStep.pl),
 • Michał Kwiatkowski i Weronika Kowalska (TEAM),
 • Daniel Kołodziej i Katarzyna Sułek (Kick).
Jako pierwsi o finał walczyli Michał z Weroniką, którym udało się pokonać niemiecką parę Christiana Adlera i Verena Gushal. Kolejne emocje z biało czerwoną flagą zafundował nam Daniel z Kasią, którzy zmierzyli się z Pontusem i Isabellą ze Szwecji, tą samą parą której punktacja sędziów dała awans do półfinału po przegranej z Grzegorzem i Agnieszką. Niestety w tym starciu polska para mimo dobrego tańca i wsparcia publiczności odpadła stosunkiem głosów 1:4 zajmując ostatecznie 11 miejsce. Na koniec mieliśmy poniekąd powtórkę z poprzedniego turnieju: Grzegorz z Agnieszką walczyli o miejsce w finale z rodzeństwem pochodzącym ze Szwecji - Rasmusem Holmqvist i Tove Holmqvist i tak samo jak poprzednio pokonali tę parę stosunkiem głosów 3:2.

Grzegorz Cherubiński i Agnieszka Cherubińska – 1/2 finałW finale slow i fast kategorii main podziwialiśmy dwie polskie pary:

 • Michała Kwiatkowskiego i Weronikę Kowalską
 • Grzegorza Cherubińskiego i Agnieszkę Cherubińską.
Michał z Weroniką zajęli ostatecznie 5. miejsce, a Grzegorz z Agnieszką po raz kolejny stanęli na drugim stopniu podium. Obu parom serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy następnych.

Grzegorz i Agnieszka – finał
WYNIKI MAIN CLASS (od ćwierćfinału):

 1. Thorbjorn Solvoll URSKOG - Susanne Barkhald SANDBERG (Norwegia)
 2. Grzegorz CHERUBIŃSKI - Agnieszka CHERUBIŃSKA (Polska)
 3. Jonathan HAUG - Nicole MARTINI (Szwecja)
 4. Richard MAGNUSSON - Emma DANIELSSON (Szwecja)
 5. Michał KWIATKOWSKI - Weronika KOWALSKA (Polska)
 6. Pontus PERSSON - Isabella GREGORIO (Szwecja)
 • 7. - Eirik BOLME - Ingvild Paustian HEGGDAL (Norwegia)
 • 11. - Daniel KOŁODZIEJ - Katarzyna SUŁEK (Polska)
 • 13. - Tomasz BRZOZOWSKI - Agnieszka LIDKE (Polska).

W kategorii Junior na 28. zgłoszonych par - 22. pary pochodziły z Polski. Niestety w finale zobaczyliśmy tylko jedną polską parę - Norberta Sekułę i Angelikę Głuszek (Kick), która zakończyła rywalizację na 7. miejscu.

WYNIKI JUNIOR (od półfinału):

 1. Robin MAGNUSSON - Alice JOHANSSON (Szwecja)
 2. Matej DUJAKOVIC - Cajsa WEINEMO (Szwecja)
 3. Patrick SCHOLLMAIER - Veronika PFEFFER (Niemcy)
 4. Samuli KALLIALA - Mari MUNNE (Finlandia)
 5. Tobias GRIMM - Lara VOGT (Niemcy)
 6. Julien CALLEGARO - Louise MAZOYER (Francja)
 7. Norbert SEKUŁA - Angelika GŁUSZEK (Polska)
 8. Kacper HYŻY - Julia MULARSKA (Polska)
 9. Grzegorz DUFEK - Aleksandra OKOŃ (Polska)
 10. Andrzej WÓJCICKI - Klaudia KOŁODZIEJ (Polska)
 11. Adrian WIKTOR - Karolina KRYSZCZUK (Polska)
 12. Michał KLIMCZUK - Natalia KĘDZIERSKA (Polska).

Trzecią kategorią, w której rywalizowały pary była kategoria OLDIES. W tej kategorii startowało 14. par, a Polskę reprezentowały dwie pary:
 • Andrzej Pajewski i Magdalena Pajewska (9 miejsce) i
 • Robert Kulesza i Katarzyna Kulesza (13 miejsce).

WYNIKI OLDIES (od półfinału):

 1. Francesco SECCHI - Sonja EMCH SECCHI    SUI
 2. Oliver FRITSCHE - Patricia FRITSCHE (Niemcy)
 3. Karl-heinz PFEIFER - Sabine BAUMANN (Niemcy)
 4. Karl-heinz STAHL - Sylvia GAUß (Niemcy)
 5. Miroslav ŽATKO - Veronika ŽATKOVÁ    SVK
 6. Stephan EICHHORN - Conny VERSTEEGEN    SUI
 7. Jörg BURGEMEISTER - Gisela HAUSERMAN (Niemcy)
 • 9. - Andrzej PAJEWSKI – Magdalena PAJEWSKA (Polska).

Na koniec relacji, z tej wyjątkowej w naszym kraju imprezy, przekazujemy serdeczne podziękowania i gratulacje dla organizatorów za znakomite przygotowanie i realizację tej imprezy – oby takich więcej!

Adam Wójcik
SwingStep.pl

Dziś jest
6 grudnia 2022

BW i R'n'Roll - ARCHIWUM